..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Dowództwo / Kierownictwo - ::..
gen. brygady Andrzej Danielewski
Inspektor Szkolenia
gen. brygady Andrzej Danielewski
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę

Generał brygady Andrzej Danielewski (ur. 1962r.) W 1986 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu i rozpoczął służbę w 1 Pułku Zmechanizowanym w Wesołej, na stanowisku dowódcy plutonu czołgów, a następnie dowódcy kompanii czołgów.

W roku 1994 ukończył Akademię Obrony Narodowej i objął stanowisko starszego oficera operacyjnego 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej (WDZ) w Legionowie. W roku 1995 został wyznaczony na stanowisko szefa szkolenia-zastępcy dowódcy 1 Brygady Pancernej w Wesołej. W roku 1999 został szefem Wydziału Szkolenia-zastępcą szefa Pionu Szkolenia w 1 WDZ. Po dwóch latach pracy na tym stanowisko objął stanowisko szefa Wydziału Rozpoznania i WRE w 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej.

W 2003 roku przybył do 2 Korpusu Zmechanizowanego na stanowisko szefa Oddziału Planowania Operacyjnego G-5. W tym samym roku ukończył również kurs języka angielskiego w Santa Jean (Kanada) – wg Stanag 6001, na poziomie 3333.

Od lipca 2004 roku do stycznia 2007 roku pełnił służbę w Dowództwie Operacyjnym SZ na stanowisku szefa Oddziału Operacji Lądowych. W lutym 2007 roku objął stanowisko zastępcy szefa Centrum Dowodzenia w Dowództwie Operacyjnym SZ.

W 2008 roku ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej. W październiku 2008 roku został skierowany do wykonywania obowiązków na stanowisku konsultanta Zarządu Planowania Strategicznego P-5 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

W czerwcu 2009 roku objął dowodzenie 9 Brygadą Kawalerii Pancernej w Braniewie. W tym samym roku został mianowany na stopień generała brygady.

1 września 2010 roku Minister Obrony Narodowej wyznaczył gen. bryg. Andrzeja Danielewskiego na stanowisko dowódcy 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach.

Od marca 2011 roku pełnił obowiązki szefa Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w Dowództwie Wojsk Lądowych, a od października 2012 roku zastępcy szefa Szkolenia Wojsk Lądowych - szefa Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych Dowództwa Wojsk Lądowych. W czerwcu 2013 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Szkolenia Wojsk Lądowych Dowództwa Wojsk Lądowych.

Z dniem 19 sierpnia 2013 roku Minister Obrony Narodowej wyznaczył gen. bryg. Andrzeja Danielewskiego na stanowisko szefa zespołu ds. Inspektoratu Szkolenia Grupy Organizacyjnej Dowództwa Generalnego RSZ.

W dniu 23 września 2013 roku, decyzją Ministra Obrony Narodowej gen. bryg. Andrzej Danielewski został wyznaczony na stanowisko Inspektora Szkolenia w Inspektoracie Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ, które objął 1 stycznia 2014 roku.

W trakcie służby wyróżniony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Wojskowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Medalem Zasłużony dla Miasta Mława.

Zainteresowania: literatura, wędkarstwo, łowiectwo.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Dowódca Generalny RSZ
gen. dywizji Jarosław Mika
I Zastępca Dowódcy Generalnego
gen. dywizji pilot Jan Śliwka
Szef Sztabu
płk Roman Ćwikliński
Inspektor Wojsk Lądowych
gen. brygady Wojciech Grabowski
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
USTKA
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge