
W jego kompetencjach leży szkolenie dowództw i sztabów, wojsk, rezerw osobowych oraz kształcenie zawodowe. Pełni funkcję gestora sprzętu, czyli pokrótce będzie wskazywać jaki sprzęt, o jakich walorach i specyfice będzie niezbędny dla konkretnej grupy żołnierzy, aby osiągnęli wskazane zdolności operacyjne.
W jego strukturze znajdują się dowództwo i sztab oraz Inspektoraty: Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, a także Rodzajów Wojsk i Szkolenia. Są one głównymi narzędziami w rękach Dowódcy Generalnego w zakresie realizowania zadań w swoich obszarach. DG RSZ będą podlegały Inspektorat Systemów Informacyjnych oraz Wsparcia Sił Zbrojnych i dywizje, flotylle, skrzydła, samodzielne brygady, a także centra szkolenia. Pododdziały wsparcia i zabezpieczenia działań weszły w podporządkowanie Związków Taktycznych.
Już w 1937 roku w Metodyce Szkolenia Kawalerii było zapisane, że „Najważniejsze jest wyszkolenie bojowe”. Ta dewiza będzie przyświecać również nowopowstałemu dowództwu. Nadrzędnym celem będzie organizacja procesu przygotowania sił i środków oraz ich wydzielenia do prowadzenia operacji zgodnie z planem opracowanym przez Dowództwo Operacyjne RSZ. W realizacji tego przedsięwzięcia zaangażowana będzie strategiczna triada tj. SG WP, DG RSZ i DO RSZ. Na podstawie dokumentów planistycznych oraz wniosków ze Strategicznej Gry Obronnej, prowadzonej przez Sztab Generalny WP, DO RSZ będzie opracowywać standardy oraz określać zdolności dla wydzielanych sił oraz organizować szkolenie, przygotowywać i zgrywać dowództwa dedykowane do operacji. Natomiast Dowództwo Generalne zajmie się osiągnięciem zdefiniowanych zdolności operacyjnych. Ponadto będzie uczestniczyć w procesie opracowywania planów użycia Sił Zbrojnych w ramach planowanej operacji obronnej oraz reagowania kryzysowego. W jego kompetencjach znajdują się również zadania z zakresu przygotowania i utrzymania Gotowości Bojowej i Mobilizacyjnej wojsk i rezerw.
DG RSZ będzie odgrywało również wiodącą rolę w procesie szkolenia wojsk wydzielanych do udziału w ramach operacji stabilizacyjnych, reagowania kryzysowego oraz humanitarnych. Oczywiście po zakończeniu etapu szkolenia, Dowództwo Operacyjne RSZ dokona tzw. certyfikacji, czyli sprawdzenia posiadanych zdolności oraz gotowości do podjęcia działań. W kolejnym etapie zostaną te pododdziały oddane w podporządkowanie DO RSZ, a zadaniem Dowódcy Generalnego będzie utrzymywanie rezerw w gotowości do uzupełnienia wydzielonych sił i środków.