..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Zmiany kadrowe - Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej ::..
02 VII 2018

Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W piątek, 29 czerwca br., w Szczecinie odbyły się uroczystości związane z obchodami święta 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, połączone z oficjalną ceremonią przekazania i objęcia obowiązków Dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.
zdjęcie - Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej
Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Uroczystość odbyła się na terenie 12 Brygady Zmechanizowanej.

Uroczystości w Szczecinie rozpoczęły się od mszy świętej odprawio nej w intencji żołnierzy, pracowników „Dwunastki” ich rodzin i bliskich. Mszę celebrował kapelan parafii wojskowej ppłk Piotr Gibasiewicz. Podczas oficjalnej uroczystości, która o godzinie 10.00 rozpoczęła się na terenie 12 Brygady Zmechanizowanej odczytano decyzje personalne i rozkazy o wyróżnieniach, a następnie w obecności Przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Posła Michała Jacha i Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Jarosława Miki wręczono żołnierzom odznaczenia resortowe i pamiątkowe odznaki dywizyjne. Ceremonia przekazania i objęcia obowiązków Dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej gdzie ubywający Dowódca gen. dyw. Rajmund T. Andrzejczak przekazał sztandar swojemu następcy gen. bryg. Maciejowi Jabłońskiemu była niecodziennym wydarzeniem podczas całej uroczystości.

"Żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej i pracownicy resortu obrony narodowej pozwólcie że w pierwszych słowach złożę serdeczne gratulacje z okazji Święta 12 Dywizji. To Wasza służba codzienna, Wasza troska o dobro Ojczyzny, wykonywanie zadań w Polskich Kontyngentach Wojskowych pokazuje że żołnierze dywizji nigdy nie wahają się i niosą pomoc" – mówił Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Mika.

W swoim przemówieniu były już Dowódca „Dwunastki” generał Andrzejczak przeprosił gości za nie zachowanie precedencji w swoim wystąpieniu i najpierw podziękował za zaangażowanie wszystkim dowódcom i żołnierzom  podległych jednostek wojskowych a następnie prezydentom, burmistrzom szefom instytucji współpracujących na co dzień z 12 Dywizją i wszystkimi jednostkami wchodzącymi w jej skład. W swoim wystąpieniu powiedział  „dzisiaj oddaję to z czym jestem niezwykle emocjonalnie związany, moją dywizję…. 12 Dywizja macie ciągle wykazywać inicjatywę, inspirować siebie samych i nowego dowódcę. Ostatni Rozkaz jaki Wam stawiam to nie przestawajcie marzyć, 12 Dywizja była, jest i w moim sercu pozostanie Dywizją moich marzeń”. Nowy Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Maciej Jabłoński w swoim wystąpieniu zwracając się do zebranych gości i żołnierzy „Dwunastki”  mówił , że „... jest to dla niego zaszczyt i honor przejąć dowodzenie tak wspaniałą Dywizją, doskonale wyszkoloną o ogromnym potencjale. Dziękuję Panu generałowi Andrzejczakowi za przekazanie mi tak rozpędzonej Dywizji w tak dobrej kondycji”.

Prezentacja musztry paradnej  w wykonaniu 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej a następnie defilada pododdziałów jednostek 12. DZ, zakończyły oficjalną część uroczystego apelu z okazji Święta 12. SDZ.

tekst: mjr Marcel Podhorodecki
foto: st. chor. sztab. Artur Walento

Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Zmiany kadrowe - ostatnie wpisy
18 XII 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
18 grudnia dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
15 XI 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
15 listopada dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
13 XI 2018
Komandor Piotr Nieć dowódcą 8 ...
9 listopada, w świnoujskim Porcie Wojennym, miało miejsce przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Komandor Piotr Nieć przejął obowiązki dowódcy ...
30 X 2018
Kmdr pil. Jarosław Czerwonko nowym ...
W obecności I Zastępcy Dowódcy Generalnego, generała dywizji Jana Śliwki, rodziny, zaproszonych gości i pododdziałów BLMW, dowództwo nad Gdyńską Brygadą Lotnictwa ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie