..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Zmiany kadrowe - Amerykańscy logistycy przybyli do Polski ::..
30 III 2017

Amerykańscy logistycy przybyli do Polski

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Ponad 900 żołnierzy oraz blisko 300 egzemplarzy różnego rodzaju sprzętu logistycznego wpłynęło na pokładzie transportowca Green Ridge do Gdańska skąd droga lądową przemieści się do baz w Polsce i Rumunii aby wspierać amerykańskie jednostki realizujące zadania w ramach operacji Atlantic Resolve.
zdjęcie - Amerykańscy logistycy przybyli do Polski

Amerykańska jednostka zacumowała w Gdańskim porcie we wtorek, a dzisiaj (w czwartek) odbyło się spotkanie żołnierzy z dziennikarzami. Stronę amerykańską reprezentował generał Duane Gamble, natomiast Siły Zbrojne RP dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Krzysztof Jaworski.

Część sprzętu i żołnierzy z Gdańska przemieści się do Rumunii oraz na Litwę, ale większość zostanie w Polsce – trafi m.in. do amerykańskich jednostek stacjonujących w Powidzu oraz Żaganiu, gdzie sprzęt i obsługujący go żołnierze będą stanowili zaplecze dla amerykańskich jednostek. Wśród przywiezionego do Gdańska sprzętu znalazły się m.in. cysterny, pojazdy przystosowane do ciężkiego transportu, cysterny paliwowe, pojazdy przewożące generatory prądu ale też samochody opancerzone M-ATV oraz Humvee.

Operacja Atlantic Resolve, w ramach, której wojska USA są rozmieszczane na tzw. wschodniej flance NATO, jest elementem programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie (European Reassurance Initiative - ERI), zainicjowanej w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. W jej ramach USA przysyłają do Europy na dziewięciomiesięczne rotacje jednostkę wielkości brygady pancernej.

Pierwsza z takich jednostek przybyła do Polski w styczniu. Wówczas do Polski przyjechało 3,5 tys. żołnierzy amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. ABCT). Pododdziały brygady zostały rozmieszczone w garnizonach na zachodzie Polski.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak
Foto: kpt . Grzegorz Jamroży

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Zmiany kadrowe - ostatnie wpisy
23 V 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
23 maja dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
17 IV 2018
Zmiany kadrowe w DG RSZ
17 kwietnia gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry, pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym RSZ a jednocześnie powitał ...
26 III 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
26 marca dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
09 III 2018
Przekazanie obowiązków Dowódcy w 6 ...
1 marca zgodnie z ceremoniałem wojskowym na placu apelowym odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy 6. Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego im. adm. ...
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Szkolenie 25BKPow
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Gwiezdne Wojny