..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Zmiany kadrowe - Gen. Mika nowym Dowódcą Generalnym RSZ ::..
08 II 2017

Gen. Mika nowym Dowódcą Generalnym RSZ

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, gen. dyw. Jarosław Mika przejął dowodzenie nad Dowództwem Generalnym RSZ od gen. broni dr. Mirosława Różańskiego.
zdjęcie - Gen. Mika nowym Dowódcą Generalnym RSZ
Przekazanie dowodzenia DGRSZ. Fot. Mirosław Wójtowicz

- Żegnamy dzisiaj żołnierza, który przesłużył w armii wiele lat, który ma za sobą wiele istotnych osiągnięć, który ma wiele istotnych dokonań. Dziękujemy dzisiaj za służbę panu gen. Różańskiemu, którego praca, zwłaszcza w ostatnich latach, w szczególnie trudnych warunkach, gdy dowodzenie nie było łatwe, także ze względu na trudności wynikające ze struktury dowodzenia – ta służba godna jest pochwały i pamięci – powiedział minister obrony narodowej.

Dodał, że DGRSZ przechodzi w ręce gen. Miki - doświadczonego oficera z olbrzymim dorobkiem. Oficera, który przychodzi do tego dowództwa, można by powiedzieć, bezpośrednio z pola realizacji jednego z najważniejszych zadań, jakie stoi dzisiaj przed Polską. Zadań związanych z obecnością na naszym terenie armii amerykańskiej i armii NATO – powiedział minister Macierewicz. Zauważył, że obaj generałowie byli w przeszłości dowódcami 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Po ceremonii przekazania sztandaru i złożeniu meldunków o przekazaniu dowodzenia, generał Różański podziękował ministrowi, żołnierzom i pracownikom wojska za wspólną pracę i służbę, przypomniał także ideę powstania DGRSZ, jego rolę i złożoność zadań.

- Ideą powstania DGRSZ był charakter obecnych i przyszłych działań połączonych. Mówi się o tym, że statystyki nie oddają rzeczywistości, natomiast bezsprzecznym jest to, że przez ostatni okres czasu, udało się doprowadzić do zwiększenia intensywności szkolenia wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Zwiększyliśmy ilość wykonywanych lotów czy zadań desantowych. Dowództwa, jednostki wojskowe, które są poddawane kontroli przez MON otrzymują lepsze oceny. Podlegli mi żołnierze w sposób ciągły dbają o bezpieczeństwo naszych obywateli. Podejmują działania ratownicze w rejonie Bałtyku. Pomagają społeczeństwu usuwając niewybuchy i pozostałości po działaniach wojennych. Lotnicy ratują życie ludzkie, wspierając transplantologię. Podlegle mi jednostki wojskowe skutecznie wypełniają postanowienia szczytu NATO oraz skutecznie przygotowują żołnierzy udających się na kolejne kontyngenty wojskowe poza granicę kraju. W mojej ocenie dokonaliśmy wielu zmian.

- Chciałbym, podziękować za słowa uznania, obdarzenie mnie zaufaniem i wyznaczenie na stanowisko dowódcy generalnego – mówił gen. Mika. Następnie podziękował gen. Różańskiemu za umożliwienie sprawnego przejęcia dowodzenia. Zwracając się do obecnych na placu apelowym żołnierzy i dowódców jednostek wojskowych powiedział – to żołnierze i pracownicy wojska, to my wszyscy razem budujemy nową jakość sił zbrojnych.

Tekst: kpt. Dariusz Kurowski

 

Generał dywizji Jarosław Mika

Żołnierską służbę rozpoczął w 1981 roku jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. W 1985 roku po jej ukończeniu rozpoczął służbę w jednostkach wojskowych 5 Dywizji Pancernej w Gubinie, gdzie zajmował stanowiska od dowódcy plutonu do dowódcy batalionu czołgów w Słubicach i Kożuchowie. W 1993 roku po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej został skierowany do Zarządu Operacyjno–Planistycznego Inspektoratu Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a następnie do Zarządu Ogólnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 

W latach 1995–1996 ukończył Międzynarodowe Kursy w Holandii i Wielkiej Brytanii. W 1997 r. rozpoczął wykonywanie zadań służbowych w Dowództwie Wojsk Lądowych, kolejno jako starszy oficer operacyjny, szef Wydziału Planowania i Analiz Ekonomicznych, szef Oddziału Planowania oraz zastępca szefa Zarządu Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych. W 2007 roku pełnił służbę w ramach VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, gdzie wykonywał zadania jako asystent dowódcy dywizji.

Po powrocie z misji, w 2008 roku, ukończył Podyplomowe Studium Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej i objął obowiązki dowódcy Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. 16 lutego 2011r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W 2011 został skierowany do Afganistanu na stanowisko zastępcy dowódcy Regionu Wschodniego ds. Koalicyjnych.

Od czerwca 2013 roku pełnił służbę w 12 Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku zastępcy dowódcy dywizji – szefa sztabu. Generał dywizji Jarosław Mika odznaczony został Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku i Afganistanu, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Od 17 lutego 2014 roku był dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Zmiany kadrowe - ostatnie wpisy
23 V 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
23 maja dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
17 IV 2018
Zmiany kadrowe w DG RSZ
17 kwietnia gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry, pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym RSZ a jednocześnie powitał ...
26 III 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
26 marca dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
09 III 2018
Przekazanie obowiązków Dowódcy w 6 ...
1 marca zgodnie z ceremoniałem wojskowym na placu apelowym odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy 6. Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego im. adm. ...
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Szkolenie 25BKPow
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Gwiezdne Wojny