..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Zmiany kadrowe - Przekazanie dowodzenia 49 Bazą Lotniczą ::..
09 V 2016

Przekazanie dowodzenia 49 Bazą Lotniczą

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniu 9 maja w 49 Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim odbyła się uroczystość przekazania i objęcia obowiązków dowódcy jednostki wojskowej.
zdjęcie - Przekazanie dowodzenia 49 Bazą Lotniczą

W obecności dowódcy 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych płk pil. Sławomira MĄKOSY obowiązki od płk dypl. pil. Piotra SANIUKA przejął płk pil. Paweł SMEREKA. Zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym głównym punktem programu był symboliczny akt przekazania sztandaru jednostki i złożenie meldunku. Po ceremonii przekazania obowiązków głos zabrał przełożony - dowódca 1BLWL płk pil. Sławomir MĄKOSA, który podziękował zdającemu obowiązki dowódcy płk. SANIUKOWI za wzorowe wykonanie obowiązków, po czym przedstawił dotychczasowy przebieg służby nowego dowódcy płk. pil. Pawła SMEREKI.

Głos zabrał również zdający obowiązki dowódcy. "Żal się rozstawać z tym wszystkim, co tutaj zastałem i co wspólnie osiągnęliśmy, ale taki już jest żołnierski los, że stawia przed nami nieustannie nowe wyzwania. Gdziekolwiek przyjdzie mi służyć, zawsze dobrze będę wspominał to miejsce i ludzi, których tu miałem przyjemność spotkać" - powiedział płk dypl. pil. Piotr SANIUK w serdecznych słowach dziękując żołnierzom i pracownikom wojska za 5 lat wspólnej służby.

Płk pil. Paweł SMEREKA powitał żołnierzy słowami: "Liczę na profesjonalizm i wsparcie was wszystkich. Na wspólne, efektywne współdziałanie dla dobra i rozwoju tego miejsca. Ze swojej strony zapewniam, że będę dążył do tego, aby czas, kiedy będę miał zaszczyt dowodzić 49 Bazą Lotniczą, zapisał się jak najlepiej w historii tej jednostki".
 
Po przemówieniach płk dypl. pil. Piotra SANIUK został odznaczony Srebrnym Medalem za długoletnią służbę, a płk. pil. Pawłowi SMERECE wręczono odznakę pamiątkową 49 Bazy Lotniczej. Ostatnim elementem apelu była defilada pododdziałów, po której, już w Sali Tradycji nastąpiło podpisanie protokołów przekazania i objęcia obowiązków.

Zdający obowiązki dowódcy 49 Bazy Lotniczej płk dypl. pil. Piotr SANIUK został wyznaczony na stanowisko szefa oddziału lotnictwa śmigłowcowego w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
 
--------------------------
 
Płk mgr inż. pil. Paweł SMEREKA jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, Uniwersytetu Gdańskiego i studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej. Od początku swojej służby, po ukończeniu w 1991 roku dęblińskiej "Szkoły Orląt" związał się z lotnictwem Marynarki Wojennej. Do 1994 roku służył w 18 Eskadrze Ratowniczo – Łącznikowej MW na stanowisku pilota-nawigatora. Po utworzeniu Brygady Lotnictwa MW pełnił służbę w 1 Dywizjonie Lotniczym na stanowisku nawigator eskadry. W 2002 roku objął obowiązki młodszego specjalisty w pionie szkolenia lotniczego Dowództwa Brygady Lotnictwa MW. W 2003 roku podniósł swoje kwalifikacje na Podyplomowych Studiach Operacyjno-Taktycznych w AMW, następnie odbył praktykę dowódczo-sztabową w Kanadzie, po czym w 2005 roku ukończył kurs oceny taktycznej Sił Powietrznych TACEVAL w Niemczech. W latach 2003-2006 służył na stanowisku specjalisty Zarządu Szkolenia Połączonej Kwatery NATO Brunssum w Holandii. Następnie był specjalistą Oddziału Lotnictwa Dowództwa Marynarki Wojennej, a w marcu 2007 roku objął obowiązki zastępcy szefa Oddziału Lotnictwa MW w DMW w Gdyni. Od listopada 2007 roku do grudnia 2010 roku dowodził 29 Eskadrą Lotniczą w Darłowie. Od 2011 roku do 2014 roku pełnił obowiązki dowódcy Grupy Działań Lotniczych w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babie Doły, pozostając w 2011 roku w rezerwie kadrowej MON jako słuchacz PSOS w AON w Warszawie. 17 listopada 2014 roku został wyznaczony na stanowisko służbowe dowódcy 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Z dniem 9 maja 2016 roku Decyzją Nr 802 ministra obrony narodowej z dnia 04.04.2016 r. został wyznaczony na nowe stanowisko służbowe - dowódca 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim.

Płk mgr inż. pil. Paweł SMEREKA posiada klasę mistrzowską pilota wojskowego. W powietrzu spędził ponad 2500 godzin, z tego 1500 godzin nalotu na śmigłowcach W-3. Loty wykonywał na różnych typach statków powietrznych, takich jak Z-142, TS-11, Mi-2, Mi-14, Mi-17, W-3. Posiada „I” klasę pilota doświadczalnego na śmigłowcach oraz uprawnienia instruktorskie na statkach powietrznych typu Mi-2, Mi-14, Mi-17, W-3.  Jako pilot i dowódca załogi W-3 uczestniczył w wielu akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Ukończył kurs  Defence Shool of Languages (Beaconsfield, GB) na poziomie 3. Wielokrotnie wyróżniany min. Statuetką „IKARA” przez dowódcę Sił Powietrznych, srebrnymi medalami „Za zasługi dla Obronności Kraju” i „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, ponadto wyróżniony został przez Sekretarza Generalnego NATO. Żonaty, ma 2 synów. Interesuje się łowiectwem i żeglarstwem.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Zmiany kadrowe - ostatnie wpisy
13 III 2019
Nominacje generalskie
W środę, 13 marca br., w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP na wniosek szefa MON, ...
22 II 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
04 II 2019
Nowy dowódca podhalańczyków
Pułkownik Dariusz Lewandowski objął obowiązki dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczysty apel z okazji zdania i objęcia obowiązków z udziałem dowódcy ...
01 II 2019
Zmiana na stanowisku Dowódcy 1 ...
Na terenie 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego, 01 lutego odbył się uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków Dowódcy 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego