..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Pamięć o bohaterach! ::..
31 VII 2019

Pamięć o bohaterach!

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
30 lipca minister obrony narodowej pan Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych w miejscu masowej egzekucji żołnierzy Armii Krajowej w Pomiechówku.
zdjęcie - Pamięć o bohaterach!
Pamięć o bohaterach!

Blisko 300 żołnierzy niepodległościowego podziemia zostało zabitych przez Niemców 75 lat temu w Forcie w Pomiechówku pod Warszawą. Wśród nich byli członkowie Polskiego Państwa Podziemnego. Do największej jednorazowej egzekucji doszło 30 lipca 1944 roku. Więźniów wyprowadzono z fortu na stację kolejową, trafiali do różnych obozów, do Auschwitz, Mauthausen, Stutthofu. Ta grupa więźniów czekała na stacji cały dzień na pociąg, on jednak nie przyjechał. Wobec tego tę grupę zapędzono z powrotem do fortu. Następnego dnia w niedzielę, od rana, zaczęto ich rozstrzeliwać.
W rocznicę tych makabrycznych wydarzeń odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej poległych w Pomiechówku. W Uroczystym Apelu wzięli udział m.in. minister obrony narodowej pan Mariusz Błaszczak, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojny gen. dyw. pilot Jan Śliwka oraz dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Krzysztof Radomski.

Od ubiegłego roku teren Fortu jest miejscem badań Instytutu Pamięci Narodowej,
z którym współpracuje fundacja. Pod koniec maja szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Fort w Pomiechówku będzie miejscem pamięci o ofiarach niemieckiego terroru. Minister powołał również zespół ekspertów dokumentujących historię tej katowni.

- Podjąłem decyzję o zmianie charakteru tego miejsca. To miejsce będzie miejscem pamięci. Już począwszy od września w każdą pierwszą sobotę miesiąca będzie otwarte dla wszystkich, szczególnie dla rodzin pomordowanych. Tak, żeby każdy mógł przyjść, żeby mógł się pomodlić w tym miejscu, żeby mógł wspominać tych, którzy zostali zamordowani. Ale miejsce będzie miejscem pamięci również dlatego, że będą prowadzone prace ekshumacyjne przez Instytut Pamięci Narodowej – poinformował minister.

Chwała bohaterom!

Tekst i zdjęcia: ppor. Karol Frankowski

Pamięć o bohaterach!

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”