..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - 17. Akcja Serce ::..
31 VII 2019

17. Akcja Serce

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Już 17. raz w tym roku załoga 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wspólnie z cywilnym personelem medycznym wykonała lot w ramach „Akcji Serce”. Zadanie zrealizowali lotnicy z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.
zdjęcie - 17. Akcja Serce
17. Akcja Serce

Zadanie lotnicze realizowane przez załogę krakowskiej bazy rozpoczęło się  31 lipca br. o godzinie 05:07, a zakończyło o 10:33. Samolot M-28 Bryza odbył lot po trasie Kraków - Warszawa – Poznań Krzesiny - Kraków. Załoga przetransportowała zespół transplantacyjny wraz ze specjalistycznym wyposażeniem niezbędnym do wykonania przeszczepu.

Akcja rozpoczęła się po południu 30 lipca br., kiedy po potwierdzeniu możliwości wykonania lotu, lekarze i wojskowe służby dyżurne rozpoczęły proces planowania i przygotowania operacji, która zawierała m.in. ustalenia dotyczące godziny, trasy czy pogody. Po przygotowaniu samolotu przez personel Grupy Obsługi Technicznej, samolot M-28 Bryza wystartował z krakowskiej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, aby po ponad 5 godzinach szczęśliwie powrócić na macierzyste lotnisko.
Lotnicy wykonujący loty o statusie „Hospital” w ramach „Akcji Serce” podkreślają, że udział w locie o tak szczególnym charakterze przynosi im wiele satysfakcji i dumy.
Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Zdecydowaną większość z nich realizują załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a szczególnie lotnicy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z krakowskich Balic.
Dzisiejsza „Akcja Serce” to w tym roku już szesnasty lot z Karkowa wykonany w celu ratowania ludzkiego życia. Jeden raz „Akcję Serce” realizowała załoga z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego. Tym samym, przez pierwsze siedem miesięcy 2019 roku lotnicy z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego siedemnaście razy przyczynili się do ratowania ludzkiego życia.
Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia : st. chor. sztab. Wojciech Hrabia

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”