..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Aviation Detachment 19-3 zakończony ::..
24 VII 2019

Aviation Detachment 19-3 zakończony

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Zakończyło się polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowo-desantowe Aviation Detachment 19-3.
zdjęcie - Aviation Detachment 19-3 zakończony
Aviation Detachment 19-3 zakończony

Szkolenie rozpoczęło się 8 lipca br. i było drugą w tym roku rotacją Amerykanów w Powidzu w ramach szkolenia Aviation Detachment. Głównym celem polsko-amerykańskich ćwiczeń było dopracowanie i ujednolicenie obowiązujących procedur, podnoszenie kwalifikacji oraz zdobywanie i wymiana doświadczeń.
 
Tego typu szkolenia odbywają się w Powidzu cyklicznie, najczęściej dwa razy w roku: wiosną oraz latem lub jesienią. W ramach zakończonej rotacji do Powidza przyleciało ponad 100 żołnierzy z 37. eskadry lotniczej w Ramstein (37th Airlift Squadron, Ramstein Air Base). Przez dwa i pół tygodnia szkolili się oni wspólnie z żołnierzami 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego, 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Lotnicy wykorzystywali 5 samolotów: 3 amerykańskie C-130 J oraz dwa polskie C-130 E.
Intensywne szkolenie realizowano w polskiej przestrzeni powietrznej, ze szczególnym uwzględnieniem powidzkiego lotniska, toruńskiego poligonu oraz Pustyni Błędowskiej. Zaangażowany w szkolenie personel wykonywał szerokie spectrum zadań, które obejmowało m.in. loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty personelu i ładunków, loty z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych, lądowanie na pasach nieutwardzonych czy taktyczny załadunek i rozładunek ładunków. Każdego dnia planowano dwie misje: dzienną i nocną, które poprzedzone były przygotowaniem do lotu, a kończyły się jego omówieniem oraz niezbędnymi obsługami. Loty wykonywano w prawie każdych warunkach atmosferycznych pozwalających na ich bezpieczną realizację.
Niestety, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie udało się rozegrać tradycyjnych zawodów w precyzyjnym lądowaniu i precyzyjnym zrzucie ładunków, które miały być zwieńczeniem kończących się ćwiczeń.
Aviation Detachment (AvDet) to komponent lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który stacjonuje w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia z 2011 roku. Na stałe tworzy go grupa około 20 amerykańskich żołnierzy, która wzrasta do 200 osób na czas cyklicznie odbywających się szkoleń. Obecna rotacja AvDet 19-3 jest czternastą w historii 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: Luiza Wawrzyniak-Kozera, Wojciech Pluciński

Aviation Detachment 19-3 zakończony

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”