..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Saperzy kolejny raz wracają do Włocławka ::..
19 VII 2019

Saperzy kolejny raz wracają do Włocławka

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
zdjęcie - Saperzy kolejny raz wracają do Włocławka
Saperzy kolejny raz wracają do Włocławka

W latach 90-tych we Włocławku stacjonował 3 pułk drogowo-mostowy, a wcześniej pułk pontonowy. W ramach zmian organizacyjnych w SZ RP w 2002 r. roku pułk został dyslokowany do Chełmna i Włocławek został bez saperów. Jednak mimo, że we Włocławku nie stacjonuje już żadna jednostka inżynieryjna  to Włocławek „odwiedzany” jest przez saperów z patrolu rozminowania nr 14, którego dowódcą jest st. chor. szt. Radosław Balmowski.
Odwiedziny polegają na podejmowaniu zgłoszonych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN). Takich akcji we Włocławku jest kilkanaście w skali roku. Oprócz podejmowania PWiN saperzy prowadzą także we włocławskich szkołach zajęcia profilaktyczne.

Właśnie jedna z takich akcji „bojowych” miała miejsce 15.07.2019 r. Podczas budowy sklepu wielkopowierzchniowego przy ul. Kapitulnej, operator koparki natrafił na przedmioty, których wygląd przypominał miny przeciwpancerne.
Na miejsce zostali wezwani policyjni pirotechnicy z KMP we Włocławku, którzy po przeprowadzeniu rozpoznania zakwalifikowali znalezione przedmioty jako niebezpieczne pochodzenia wojskowego i podjęto decyzję o wezwaniu patrolu saperskiego z Inowrocławia.
Po przeprowadzeniu ewakuacji pracowników budowy przez funkcjonariuszy policji saperzy przy użyciu wykrywaczy metali sprawdzili miejsce wykopu. Łącznie znaleziono 19 sztuk bojowych min przeciwpancernych produkcji niemieckiej pochodzących z okresu II Wojny Światowej.
Podjęte przedmioty niebezpieczne zostały zniszczone na terenie poligonu. Kolejny raz okazało się, że współpraca służb mundurowych jest na wysokim poziomie.

Należy pamiętać, że niewybuchy i niewypały są bardzo niebezpieczne. Samodzielne wydobywanie lub ich przemieszczanie grozi kalectwem lub śmiercią. W przypadku zauważenia takiego przedmiotu należy bezzwłocznie poinformować o tym fakcie Policję, oznakowując miejsce jego znalezienia.

Tekst: st. chor. szt. Radosław Balmowski, płk Artur Talik
Zdjęcia: st. chor. szt. Radosław Balmowski

Saperzy kolejny raz wracają do Włocławka

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”