..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Dwudziesta akcja ratownicza ::..
03 VII 2019

Dwudziesta akcja ratownicza

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Wczoraj wieczorem załoga dyżurna SAR z Gdyni-Babich Dołów ewakuowała na ląd jedną z pasażerek promu Stena Spirit, która miała problemy z oddychaniem.
zdjęcie - Dwudziesta akcja ratownicza
Śmigłowiec W-3WARM Anakonda.

Wczoraj, o 22.43 do dyżurującej załogi SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach wpłynęła informacja, że na znajdującym się ok. 18 mil morskich na północny-wschód" od Gdyni promie Stena Spirit jedna z pasażerek potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

Śmigłowiec W-3WARM Anakonda, dowodzony przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka wystartował z lotniska Oksywie o godzinie 22.50 i skierował się w kierunku promu, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą. Po dolocie do rejonu akcji załoga nawiązała łączność z promem, a następnie na jego pokład opuszczono ratownika.

Poszkodowaną, mającą problemy z oddychaniem wciągnięto na pokład śmigłowca za pomocą noszy ratowniczych. O 23.23 załoga opuściła rejon akcji i wykonała powrót na lotnisko Oksywie. W trakcie powrotu podano poszkodowanej tlen. O 23.36 Anakonda lądowała na lotnisku macierzystym, a poszkodowaną, w stanie stabilnym natychmiast przekazano obsadzie karetki pogotowia.

***
Była to 658 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i dwudziesta przeprowadzona w tym roku. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim", pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Tekst i zdjęcie: kmdr ppor. Marcin Braszak

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 VII 2019
Wizyta Dowódcy Sił Powietrznych Pakistanu
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Pakistanu
19 VII 2019
Saperzy kolejny raz wracają do ...
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019