..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Pracowity weekend załóg SAR ::..
01 VII 2019

Pracowity weekend załóg SAR

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W piątkowe popołudnie załoga dyżurna SAR poszukiwała zaginionych nastolatków w rejonie plaży w Gdańsku-Brzeźnie, odnajdując jednego z poszkodowanych. W niedzielny wieczór załoga SAR z Darłowa poszukiwała zaginionych kajakarzy, pomiędzy Świnoujściem a Miedzyzdrojami.
zdjęcie - Pracowity weekend załóg SAR
Pracowity weekend załóg SAR. kmdr ppor. Marcin Braszak

W piątek, 28 czerwca, tuż po godzinie 13.00 załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur ratowniczy w Gdyni-Babich Dołach, otrzymała zadanie lotu w rejon plaży w Gdańsku-Brzeźnie i poszukiwania dwojga nastolatków, z którymi po wejściu do wody urwał się kontakt wzrokowy.

Śmigłowiec dowodzony przez kpt. pil. Pawła Januszko osiągnął gotowość do działań o godzinie 13.09, startując, kilka minut później, w kierunku wyznaczonego rejonu. Na miejscu poszukiwania prowadziła już Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, policja, straż pożarna i WOPR. O godzinie 13.26 załoga rozpoczęła poszukiwania i dziesięć minut później zlokalizowała poszkodowanego, oznaczając miejsce pławkami dymnymi. Po wyjęciu poszkodowanego z wody przez służby ratownicze wznowiono poszukiwanie drugiej osoby. O godzinie 15.28 załoga przerwała zadanie ze względu na pozostałość paliwa i powróciła na lotnisko, lądując dziesięć minut później. Drugiego z poszukiwanych odnalazły służby ratownicze już po powrocie śmigłowca na macierzyste lotnisko. Niestety mimo prowadzonej akcji resuscytacyjnej obydwaj nastolatkowe zmarli.

W niedzielę, 30 czerwca sygnał ratowniczy dotarł do załogi SAR z 44. Kaszubko-Darłowskiej Bazy Lotnictwa Morskiego, dyżurującej na lotnisku w Darłowie. Alarm dotyczył poszukiwania rozbitków w wodzie i kajaka, którym się poruszali pomiędzy Międzyzdrojami i Świnoujściem. Start śmigłowca Mi-14PŁ, z załogą dowodzoną przez kpt. pil. Sławomira Krzyszczaka nastąpił o godzinie 22.45. Po starcie załoga nawiązała kontakt radiowy ze służbami koordynującymi akcję i otrzymała zadanie przeszukania linii brzegowej na odcinku Międzyzdroje – Świnoujście, w kierunku północnym. O godzinie 23.50, piętnaście minut po rozpoczęciu poszukiwań  załoga została poinformowana o zakończeniu poszukiwań. Pięć minut później śmigłowiec opuścił rejon i lądował na lotnisku w Darłowie o godzinie 0.38.

Tekst: kmdr ppor. Marcin Braszak
1.07.2019 r.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 VII 2019
Wizyta Dowódcy Sił Powietrznych Pakistanu
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Pakistanu
19 VII 2019
Saperzy kolejny raz wracają do ...
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019