..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Techniczni eksperci ::..
24 VI 2019

Techniczni eksperci

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
zdjęcie - Techniczni eksperci
Techniczni eksperci

Każdy kto choć trochę otarł się o motoryzację i mechanikę wie, iż aby móc przemieścić się z punktu „A” do punktu „B”, prócz paliwa niezbędna jest sprawność sprzętu, którym się porusza. Doskonale wiedzą o tym zołnierze z kompanii logistycznej 11 batalionu dowodzenia (11bdow) uczestniczący w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Dragon-19.

Od początku trwania ćwiczenia, przy ponad tysiącu jednostkach różnego rodzaju sprzętu zaangażowanego w tym szkoleniowym przedsięwzięciu nie sposób ustrzec się od usterek. Wówczas do akcji wkraczają między innymi oni – pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.

Miejscem ich pracy są rozwinięte na Jaworzu oraz Bucierzy stanowiska obsługowo – naprawcze, zaś zadaniem jak najszybsze i najsprawniejsze usunięcie zaistniałych usterek sprzętu. Najczęstrze z nich powstają w wyniku eksploatacji pojazdów w trudnym terenie. Są również takie, które wymusza obsługa wynikająca z resursu.

Intensywność ćwiczeń, niełatwy teren po którym poruszają się pojazdy wymaga od nich utrzymania całodobowej gotowości. Aby móc sprostać tym technicznym wyzwaniom żołnierze plutonu remontowego podzieleni zostali do pracy w dwóch dyżurach dwunastogodzinnych.

Wachlarz działań plutonu remontowego to nie tylko naprawa pojazdów. To także wykwalifikowane w innych specjalnościach drużyny. To fachowcy dbający o utrzymanie i naprawę sprzętu łaczności, począwszy od radiostacji plecakowych, poprzez sprzęt łączności montowany na wozach bojowych, skończywszy na naprawach sprzętu informatycznego.

Kolejną grupą gotową do użycia w każdej chwili podczas działań na drawskim poligonie jest drużyna ewakuacji, której zadaniem jest  transport cieżkiego, wielotonowego sprzętu w wypadku jego awarii na zestawie niskopodwoziowym. W tych działaniach żołnierzy 11bdow wspierają także szeregowi i podoficerowie z 11 batalonu remontowego.

Podczas trwającego ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. Dragon-19 żołnierze plutonu remontowego kompanii logistycznej 11bdow działają także jako patrol rozpoznania i pomocy technicznej (PRiPT). Element ten odpowiada za realizację zadań związanych z zabezpieczeniem technicznym stanowiska dowodzenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Tekst: por. Krzysztof Gonera
Zdjęcia: st. chor. szt. Rafał Mniedło

Techniczni eksperci

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 VII 2019
Wizyta Dowódcy Sił Powietrznych Pakistanu
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Pakistanu
19 VII 2019
Saperzy kolejny raz wracają do ...
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019