..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Polsko – włoskie współdziałanie ::..
23 VI 2019

Polsko – włoskie współdziałanie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ramię w ramię z żołnierzami z Włoch.
zdjęcie - Polsko – włoskie współdziałanie
Polsko – włoskie współdziałanie

Dla żołnierzy dwóch sojuszniczych armii była to niewątpliwie doskonała okazja do wzajemnego poznania się, ale przede wszystkim do doskonalenia swoich umiejętności. Procedury obowiązujące w Polsce i we Włoszech są do siebie zbliżone i właśnie dlatego współdziałanie było czymś, co nie sprawiało żołnierzom większych trudności.

Na poligon w Drawsku Pomorskim przyjechała kompania czołgów oraz dywizjon artylerii rakietowej z 32 pułku czołgów z Włoch. Zagraniczni żołnierze, podobnie jak ich odpowiednicy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, do szkolenia podeszli z dużym zaangażowaniem. Podczas całego ćwiczenia żołnierze dwóch sojuszniczych armii zaprezentowali wysoki profesjonalizm. Liczne godziny spędzone na pasie taktycznym potwierdziły znakomite przygotowanie, które było wynikiem wielomiesięcznego szkolenia zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Kolejne dni ćwiczenia mijały żołnierzom na wspólnym wykonywaniu zadań. Czasu na odpoczynek było niewiele, ale to nie przeszkadzało czołgistom i artylerzystom w osiąganiu bardzo dobrych wyników.

-„Cała Nasza współpraca  i współdziałanie pododdziałów włoskich i polskich przebiegało przede wszystkim w jak najlepszej atmosferze. Jeśli chodzi o wspólną realizację zadań, to dogadywaliśmy się naprawdę bardzo dobrze. Oczywiście na początku pojawiały się niewielkie utrudnienia i przeszkody, jednak w późniejszym okresie, z każdym kolejnym dniem szkoleniowym, było zdecydowanie lepiej. Kulminacja wspólnego szkolenia w ramach brygadowych zajęć zgrywających miała miejsce 18 czerwca. Artyleria włoska na Paznerhaubitze 2000 i czołgiści wyposażeni w czołgi C-1 ARIETE wykonali swoje zadania bardzo dobrze. Współdziałanie z polskimi pododdziałami wyszło rewelacyjnie, wszystko było dograne i dopięte na ostatni guzik. Dowódcy współpracowali, co miało odzwierciedlenie w realnym działaniu pododdziałów podczas części dynamicznej brygadowych zajęć zgrywających.  Włoskie procedury działania nie odbiegają znacząco od tych, które obowiązują u Nas. Różnice występują oczywiście jeśli chodzi o sprzęt. Włosi musieli dostosować swoją prędkość natarcia i dorównać naszemu 1 batalionowi czołgów. Sprostali temu zadaniu. Polskie i włoskie czołgi wyszły na linie ataku równocześnie i rozpoczęły realizację wspólnych zadań ogniowych w natarciu Brygadowego Zgrupowania Taktycznego. – tak polsko – włoskie współdziałanie podsumował główny kierownik strzelania podczas brygadowych zajęć zgrywających, podpułkownik Wojciech Strzelecki.

Po zakończeniu zajęć dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej spotkał się z polskimi i włoskimi żołnierzami po to, aby podziękować za wzorową realizację zadań podczas pierwszej części ćwiczenia. Na zbiórce obecny był także dowódca 32 pułku z Włoch, który również wyraził swoje zadowolenie i uznanie dla szkolących się żołnierzy.

Czas wspólnego szkolenia dobiegł końca. Już wkrótce rozpoczną się powroty do świętoszowskiej jednostki oraz do Włoch. Być może polscy i włoscy żołnierze spotkają się jeszcze w przyszłości, by znów razem wykonywać zadania.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: sekcja prasowa 11LDKPanc, 32 pułk czołgów

Polsko – włoskie współdziałanie

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 VII 2019
Wizyta Dowódcy Sił Powietrznych Pakistanu
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Pakistanu
19 VII 2019
Saperzy kolejny raz wracają do ...
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019