..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Minister Obrony Narodowej na ćwiczeniu DRAGON-19 ::..
18 VI 2019

Minister Obrony Narodowej na ćwiczeniu DRAGON-19

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził dzisiaj drawski poligon, na którym odbywa się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. DRAGON-19. Ministrowi towarzyszył Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund Andrzejczak i kierownik ćwiczenia generał broni Jarosław Mika.
zdjęcie - Minister Obrony Narodowej na ćwiczeniu DRAGON-19
Minister Obrony Narodowej na ćwiczeniu DRAGON-19

Dziś na poligon w Drawsku Pomorskim wyjechały czołgi Leopard 2A4 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz czołgi C-1 Ariete z włoskiego pododdziału pancernego. Wsparcie ogniowe zapewniły sprawdzone 2S-1 Goździk oraz samobieżne, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta. Do akcji zatrzymania nacierających wojsk przeciwnika włączyła się artyleria Sił Zbrojnych Włoch siłą baterii Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) 132. polowego pułku artylerii samobieżnej. W powietrze wzbiły się śmigłowce Mi-24 oraz Mi-2, a także myśliwce Su-22 i F-16.

Z żołnierzami, podczas ćwiczenia DRAGON-19 spotkał się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który podziękował im za zaangażowanie w manewry.

Podczas spotkania z dziennikarzami minister podkreślił, że to największe manewry Wojska Polskiego w tym roku. – Zależy mi na tym, aby Wojsko Polskie było wojskiem sprawdzonym jeśli chodzi o zdolności bojowe i właśnie temu służy przede wszystkim ćwiczenie, ale zależy mi również, aby żołnierze Wojska Polskiego świetnie współpracowali z naszymi sojusznikami z NATO i temu także poświęcone jest ćwiczenie DRAGON-19 – mówił minister. Zaznaczył, że z Polakami współdziałają przedstawiciele wojsk z 12 państw. – Szkolenie razem z żołnierzami wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego daje gwarancję dobrej współpracy. Sojusz Północnoatlantycki to najsilniejszy w historii sojusz, to sojusz państw, które są wobec siebie solidarne  – podkreślił minister.

Szef MON po raz kolejny zaznaczył, że – zadaniem tego ćwiczenia było przede wszystkim sprawdzenie zdolności bojowych Wojska Polskiego i zasad współpracy pomiędzy poszczególnymi armiami.

Minister w swoim przemówieniu podkreślił, że  - dziś jest także dzień symboliczny – Święto Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, na ręce Pana Generała składam podziękowania za codzienną służbę. Dziękuję za profesjonalizm wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego.

W południe nad poligonem drawskim pojawiły się myśliwce Su-22 i F-16. To one symulowały siły przeciwnika i zaatakowały znajdujące się na polu walki pododdziały. Batalion zmechanizowany będący w obronie wycofał się, a natarcie prowadziła kompania czołgów z Włoch oraz kompania czołgów z 10 Brygady.

Następnie pododdziały przeszły do kontrataku. Przeciwnik został rozbity. Działanie wojsk własnych wspierały pododdziały obrony przeciwlotniczej z 10BKPanc i 4pplot. Wsparcie ogniowe zapewniał dywizjon artylerii samobieżnej z 10BKPanc wykorzystując 2S-1 Goździk, a także dywizjon artylerii rakietowej z 23 pułku artylerii z Bolesławca zatrzymując przeciwnika salwami z WR-40 Langusta.

Ciekawostką jest to, że i w tym elemencie nastąpiło sojusznicze współdziałanie, bo do akcji zatrzymania nacierających wojsk przeciwnika włączyła się włoska artyleria. Wsparcie bezpośrednie zapewniał również nowoczesny Kompanijny Moduł Ogniowy samobieżnych moździerzy automatycznych 120 mm Rak z 17WBZ. W powietrze wzbiły się śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Mi-2, a także myśliwce Su-22 z 1SLT. Przez cały czas działania wojska osłaniały myśliwce F-16 z 2SLT.

Tekst: kpt. Magdalena Busz
Zdjęcia: st. szer. Michał Chudziński

Minister Obrony Narodowej na ćwiczeniu DRAGON-19

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”