..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wspieramy logistyków ::..
12 VI 2019

Wspieramy logistyków

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Od środy do czwartku, 12-13 maja 2019 roku, pododdziały przygotowujące się do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego br. Dragon-19 wspierają równolegle odbywające się międzynarodowe ćwiczenia logistyczne pk. Capable Logistician 2019 (CL-19).
zdjęcie - Wspieramy logistyków
Wspieramy logistyków

CL-19 gromadzi blisko 3500 żołnierzy z 29 krajów, w tym ponad 2500 żołnierzy Wojska Polskiego i 950 specjalistycznych jednostek sprzętowych. Ćwiczenie zaplanowane zostało przez Wielonarodowe Centrum Koordynacji Logistyki (Multinational Logistics Coordination Centre), z siedzibą w Pradze, a współorganizatorami ze strony polskiej jest Zarząd Logistyki – P4 Sztabu Generalnego WP, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie i doskonalenie procesu planowania i dowodzenia w trakcie realizacji zadań wsparcia logistycznego przez wielonarodowe jednostki logistyczne na teatrze. Kluczowym elementem ćwiczenia jest pokazanie spójności systemu logistycznego oraz standaryzacja, gdyż wszystkie urządzenia logistyczne są ze sobą kompatybilne, co daje nam pewność i przekonanie, że działamy w jednym systemie logistycznym, co jest niezwykle istotne w warunkach międzynarodowej współpracy.

Zrealizowany w dniu 12.06.2019 r. dzień otwarty dla gości (Visitors Day), zaplanowany został dla specjalistów, branżowców logistycznych pragnących bliżej zapoznać się z celem i zadaniami realizowanymi przez wielonarodowe jednostki logistyczne.

Na pasie taktycznym Bucierz  międzynarodowi logistycy praktycznie ćwiczyli podejmowanie zapasów dla realizującej zadania dywizji. Nad bezpieczeństwem konwoju oraz obszarów załadunku czuwali żołnierze 1 batalionu Ziemi Rzeszowskiej z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

„Realizowaliśmy dzisiaj konwojowanie międzynarodowego elementu logistycznego, ochranialiśmy punkt tankowania przy wykorzystaniu PPT-10 oraz podjęcie zapasów, następnie przećwiczyliśmy reakcję na zasadzkę przeciwnika, z elementem wezwania QRF (Quick Reaction Forces – siły szybkiego reagowania) w silę dwóch śmigłowców Mi-24. Ponadto doskonaliliśmy ewakuację rannych zgodnie z procedurą MEDEVAC poprzez KTO WEM, oraz CASEVAC z wykorzystaniem śmigłowców transportowych” – opisuje dzisiejsze działanie dowódca 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej ppłk Damian Kidawa.

W dzisiejsze zajęcia oprócz logistyków z 1 i 10 Brygady Logistycznej zaangażowana była wzmocniona kompania piechoty zmotoryzowanej 1 batalionu Ziemi Rzeszowskiej z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, śmigłowce z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz samoloty Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. A nad prawidłową koordynacją i kontrolą ruchu wojsk czuwali specjaliści z Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze z Oleśnicy.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. szer. Michał Chudziński

Wspieramy logistyków

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
26 VI 2019
Załoga ORP Lech wydobywa szczątki ...
W dniach 24-25 czerwca, okręt ratowniczy ORP Lech realizował zadanie wydobycia szczątków płetwonurka w pobliżu wraku statku Wilhelm Gustloff. Czynności zostały ...
26 VI 2019
ORP Gen. K. Pułaski zakończył ...
Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski skończyła swoją pięciomiesięczną misję na północnym Atlantyku i akwenach europejskich, w ramach Stałego Zespołu Okrętów ...
26 VI 2019
Akcja Serce
Dzisiaj załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała kolejne w tym roku zadanie transportu medycznego organu przeznaczonego do przeszczepu. Akcja, po ...
26 VI 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym ...
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019