..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Dragoni w swoim żywiole ::..
22 V 2019

Dragoni w swoim żywiole

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dragoni z batalionu zmechanizowanego 10 Brygady Kawalerii Pancernej, podobnie jak żołnierze pozostałych specjalności pancernej brygady, szkolą się przez cały rok. Teraz ich wiedza oraz umiejętności weryfikowane będą na poligonie oddalonym od macierzystej jednostki o kilkaset kilometrów.
zdjęcie - Dragoni w swoim żywiole
Dragoni w swoim żywiole

Dla żołnierzy 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów nie stanowi to jednak żadnego problemu. Dla nich niestraszne są warunki, w których muszą wykonywać otrzymane zadania. Każdorazowo wykazują się ogromnym zaangażowaniem, które procentuje w uzyskiwanych efektach.

Po przemieszczeniu transportem operacyjnym do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim Dragoni mieli kilka dni na odpoczynek i przygotowanie się do tygodni wytężonego działania. Każdy dzień, aż do zakończenia ćwiczenia pod kryptonimem Dragon-19, będą rozpoczynać wcześnie rano, a kończyć o późnych godzinach nocnych. Szkolenie poligonowe to czas, kiedy zajęcia całodobowe są normą.

Przełożeni wszystkich szczebli będą mogli przekonać się, jak ich podwładni radzą sobie w niesprzyjających warunkach, przy dużym zmęczeniu i niejednokrotnie braku snu. Bo tak właśnie będzie wyglądał ostatni miesiąc pierwszego półrocza bieżącego roku. Dragoni zmierzą się z szeregiem zadań zaczynając od strzelań z broni strzeleckiej, poprzez strzelania z Bojowych Wozów Piechoty, kierowania ogniem oraz liczne zajęcia z taktyki. 

Już pierwszy dzień, po oficjalnym rozpoczęciu szkolenia poligonowego, był bardzo intensywny. W poniedziałek, 20 maja 2019 roku, Dragoni i ich Bojowe Wozy Piechoty opuściły Polowy Park Sprzętu Technicznego. Przez wiele godzin pokonywali kolejne kilometry poligonu, realizując zaplanowane zajęcia programowe.

Żołnierze z batalionu zmechanizowanego tego dnia realizowali zagadnienia z taktyki, w tym między innymi rozpoznanie drogi marszu. Podczas przemieszczenia czekała na nich niejedna niespodzianka. Dragoni musieli właściwie reagować na napotkanego na drodze marszu przeciwnika. Nawiązanie kontaktu ogniowego z przeciwnikiem oraz wycofanie, to tylko jedne z wielu zagadnień, których wykonanie doskonalili żołnierze w tym słonecznym dniu.

- „Szkolenie na poligonie w Drawsku Pomorskim daje Nam wiele możliwości, których nie mamy w Świętoszowie. Przede wszystkim teren, którego żołnierze nie znają, sprawia, że wykonanie każdego zadania wymaga jeszcze większego wysiłku ze strony żołnierzy. My jako przełożeni każdego dnia sprawdzamy umiejętności podległych Nam żołnierzy. Doskonalimy współdziałanie i stajemy się jeszcze bardziej zgranym, gotowym do działania, pododdziałem.” – powiedział jeden z dowódców Dragonów szkolących się na poligonie.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak

Dragoni w swoim żywiole

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
26 VI 2019
Załoga ORP Lech wydobywa szczątki ...
W dniach 24-25 czerwca, okręt ratowniczy ORP Lech realizował zadanie wydobycia szczątków płetwonurka w pobliżu wraku statku Wilhelm Gustloff. Czynności zostały ...
26 VI 2019
ORP Gen. K. Pułaski zakończył ...
Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski skończyła swoją pięciomiesięczną misję na północnym Atlantyku i akwenach europejskich, w ramach Stałego Zespołu Okrętów ...
26 VI 2019
Akcja Serce
Dzisiaj załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała kolejne w tym roku zadanie transportu medycznego organu przeznaczonego do przeszczepu. Akcja, po ...
26 VI 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym ...
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019