..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Świętoszowscy żołnierze w drodze na poligon ::..
17 V 2019

Świętoszowscy żołnierze w drodze na poligon

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Transporty z 10 Brygady Kawalerii Pancernej na poligon w Drawsku Pomorskim rozpoczęły się ponad tydzień temu. Przez ostatnie dni mieszkańców pobliskich miejscowości nie dziwi widok przejeżdżających kolumn pojazdów wojskowych. 13 maja 2019 roku ruszyły też transporty kolejowe.
zdjęcie - Świętoszowscy żołnierze w drodze na poligon
Świętoszowscy żołnierze w drodze na poligon

Przed rozpoczęciem przemieszczenia dowódca kolumny udziela szczegółowego instruktarzu swoim podwładnym. Każdy żołnierz wie, gdzie jest jego miejsce, każdy zna miejsce swojego pojazdu w kolumnie. Transporty kołowe ze świętoszowskiej jednostki rozpoczęły się w niedzielę 5 maja. Żołnierze mają za zadanie przemieścić się do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku. Pokonanie kilkuset kilometrów zabezpieczane jest oczywiście przez policję, Żandarmerię Wojskową oraz zespoły pilotujące. Gwarantuje to bezpieczeństwo na drogach dla innych uczestników ruchu, ponieważ wojskowe kolumny przemieszczają się po drogach publicznych.

Od 13 maja bieżącego roku pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczęli też transporty kolejowe. Załadunek odbywa się na rampie kolejowej na Pstrążu. Sam załadunek trwa kilka godzin, jednak wyjeżdżający żołnierze każdego dnia od wczesnych godzin rannych rozpoczynają przygotowania do wyjazdu.

Pierwszym etapem jest przemieszczenie z Parku Sprzętu Technicznego do rejonu załadunku. Tam poszczególne osoby funkcyjne rozpoczynają wykonywanie czynności zgodnie ze swoimi kompetencjami. Nad prawidłowym przebiegiem czuwa komendant transportu. Po udzieleniu szczegółowego instruktarzu żołnierze przystępują do działania.

Po podstawieniu platform kolejowych dowódcy wprowadzają na nie pojazdy. Współdziałanie pomiędzy nimi, a kierowcami wymaga naprawdę dużego zgrania oraz umiejętności. Każdy ruch wykonywany jest z ogromną precyzją. Gdy pojazdy zostaną wprowadzone na podstawione wagony, odpowiednio zabezpieczone klinami, łańcuchami i pasami, transport jest gotowy do drogi.

Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej przemieszczenia na Drawsko Pomorskie zakończą w dniu 16 maja. Wraz z początkiem kolejnego tygodnia rozpoczną intensywne szkolenie, którego zwieńczeniem będzie udział w ćwiczeniu pod kryptonimem Dragon-19. Kawalerzyści ze Świętoszowa wykonywać będą zadania wspólnie z żołnierzami z innych jednostek Wojska Polskiego, a także z armii państw sojuszniczych.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak

Świętoszowscy żołnierze w drodze na poligon

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
26 VI 2019
Załoga ORP Lech wydobywa szczątki ...
W dniach 24-25 czerwca, okręt ratowniczy ORP Lech realizował zadanie wydobycia szczątków płetwonurka w pobliżu wraku statku Wilhelm Gustloff. Czynności zostały ...
26 VI 2019
ORP Gen. K. Pułaski zakończył ...
Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski skończyła swoją pięciomiesięczną misję na północnym Atlantyku i akwenach europejskich, w ramach Stałego Zespołu Okrętów ...
26 VI 2019
Akcja Serce
Dzisiaj załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała kolejne w tym roku zadanie transportu medycznego organu przeznaczonego do przeszczepu. Akcja, po ...
26 VI 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym ...
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019