..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Święto Saperów ::..
17 IV 2019

Święto Saperów

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Jak co roku, centralne uroczystości święta Wojsk inżynieryjnych odbyły się pod pomnikiem „Chwała Saperom” w Warszawie.
zdjęcie - Święto Saperów
Święto Saperów

Żadna bitwa, a zawżdy wojna odbyć bez saperów się nie może, a gdy pokój nastanie, oni ciągle w walce są.
gen. Tadeusz Kościuszko

W 1946 roku w rocznicę forsowania linii Odry i Nysy Łużyckiej ustanowiono 16 kwietnia jako święto wojsk inżynieryjnych. Jak co roku, centralne uroczystości święta Wojsk inżynieryjnych odbyły się pod pomnikiem „Chwała Saperom” w Warszawie.

Główna część uroczystości, która rozpoczęła się o godzinie 12.00, poprzedzona została mszą świętą celebrowaną przez Biskupa Polowego WP gen. bryg. dr Józefa Guzdka, w której wzięli udział m.in.: I zastepca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, inspektor rodzajów wojsk gen. bryg. Sławomir Owczarek, szef zarządu inżynierii wojskowej płk Marek Wawrzyniak oraz byli szefowie wojsk inżynieryjnych: gen. broni w st. spocz. Henryk Tacik, gen. dyw. w st. spocz. Janusz Lalka, gen. bryg. w st. spocz. Bogusław Bębenek, dowódcy jednostek inżynieryjnych, żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej, a także żołnierze będący w rezerwie i stanie spoczynku. Po raz pierwszy udział wzięli także przedstawiciele jednostek i instytucji NATO na czele z szefem wojsk inżynieryjnych armii włoskiej gen. brygady Francesco Bindi, szefem wojsk inżynieryjnych armii czeskiej płk. Jiri Trso.

W Katedrze Polowej wypełnionej do ostatniego miejsca przez saperów, Biskup Polowy podziękował saperom za służbę, służbę która nie jest medialna ale która daje satysfakcję, a przede wszystkim jest służbą dla społeczeństwa. To saperzy są pierwsi wtedy kiedy ludzie potrzebują pomocy w sytuacjach kryzysowych. Kolejny raz przywołał motto saperskie „czasem burzyć, często budować i zawsze służyć” w nawiązaniu do posługi kapelanów, którzy tak jak saperzy czasami muszą burzyć ludzkie mury, często budują więzi międzyludzkie i zawsze służą. Mimo iż już trzy lata upłynęły od Światowych Dni Młodzieży obchodzonych w Polsce, to kolejny raz saperzy usłyszeli podziękowania od Biskupa Polowego – „(...) bez Was trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie tak wielkiego przedsięwzięcia, to dzięki Wam wszystko skończyło się szczęśliwie”.

Płk Marek Wawrzyniak w imieniu całej wspólnoty saperskiej wyraził wdzięczność, za opiekę w trudnej, odpowiedzialnej oraz niebezpiecznej służbie i pracy. Podziękował także za uhonorowanie wojsk inżynieryjnych wyróżnieniem BENEMERETI -  jest to dla nas wielki zaszczyt, a przede wszystkim dowód uznania za naszą codzienną służbę.

Po uroczystej mszy, jak co roku wszyscy saperzy i ich sympatycy, spotkali się pod pomnikiem „Chwała Saperom”. Po przywitaniu gości płk Marek Wawrzyniak przedstawił w krótkich żołnierskich słowach historię dokonań wojsk inżynieryjnych. Podkreślił ich rolę w służbie na rzecz społeczeństwa. Za tę trudną służbę wszystkim saperom należą się wyrazy uznania i podziękowania, ponieważ wojska inżynieryjne to wzór profesjonalizmu. Nawiązał także do 20 letniej historii wojsk inżynieryjnych w NATO – "dla żołnierzy wojsk inżynieryjnych okres ten oznaczał czas wytężonej służby i dynamicznego rozwoju. Systematycznie doskonalimy nasze zdolności oraz konsekwentnie wzmacniamy nasz potencjał bojowy. Jesteśmy obecni w wielu misjach zagranicznych dając przykład profesjonalizmu i oddania ojczyźnie, płacąc także daninę krwi za to, by inni czuli się bezpiecznie".

Na uroczystej zbiórce odczytany został list od ministra obrony narodowej Pana Mariusza Błaszczaka. Minister w swoim liście napisał:
"Wasza służba to służba ludziom. Jesteście zawsze najbliżej potrzebujących pomocy i ochrony. W pełnej gotowości do działania pozostają patrole i grupy rozminowania, które corocznie eliminują tysiące zagrożeń. W wielu sytuacjach działania żołnierzy wojsk inżynieryjnych stanowią wręcz jedyną możliwość pomocy osobom zagrożonym przez materiały wybuchowe i żywioły.
Nadzwyczajne umiejętności żołnierzy wojsk inżynieryjnych były potrzebne wczoraj, są potrzebne dzisiaj i będą potrzebne jutro."

Na trudną ale pełną oddania służbę, w swoim przemówieniu uwagę zwrócił I zastępca Dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Wspomniał także o ofiarnej służbie w sytuacjach kryzysowych na rzecz poszkodowanych. To nie tylko zadania bojowe ale także często zadania humanitarne. Zwrócił uwagę na zaangażowanie wojsk inżynieryjnych w usuwaniu pozostałości wojennych – "można powiedzieć, że każdy taki przedmiot zneutralizowany przez saperów to jedno ocalone życie ludzkie, a takich niebezpiecznych, wybuchowych przedmiotów w 2018 roku było ponad 300 tysięcy".

Rolę saperów we współczesnym systemie bezpieczeństwa docenił zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Krzysztof Król. Zwrócił uwagę na priorytety jakie stoją przed wojskami inżynieryjnymi – "przygotowanie oddziałów i pododdziałów wojsk inżynieryjnych do wsparcia innych rodzajów SZ w walce przez rozwijanie swoich zdolności w czasie pokoju. Wykorzystywane są one także na rzecz społeczeństwa w trakcie niesienia pomocy w likwidacji skutków klęsk żywiołowych".

Po okolicznościowych przemówieniach, za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych, sumienną i pełną poświęcenia służbę ojczyźnie Dowódca Generalny RSZ wyróżnił żołnierzy wojsk inżynieryjnych tytułami Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej II stopnia, Odznakami Honorowymi Wojsk Lądowych.

Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej za promocję wojsk inżynieryjnych w środowisku cywilnym, a także za kreowanie pozytywnego wizerunku oraz zasługi dla wojsk inżynieryjnych nadał medale : ”Zasłużony Saper” i Zasłużony dla Wojsk Inżynieryjnych”.
Ponadto, prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Saperów Polskich postanowiło, na podstawie przedłożonego wniosku Kapituły Odznaki Honorowej, nadać zaszczytną odznakę honorową „ZA ROZMINOWANIE KRAJU” dla żołnierzy zawodowych, żołnierzy rezerwy i żołnierzy w stanie spoczynku.
Odznaczenia i pamiątkowe medale zostały wręczone przez gen. dyw. Krzysztofa Króla, gen. dyw. pil. Jana Śliwkę, gen. bryg. Sławomira Owczarka, płk Marka Wawrzyniaka oraz płk. w st. spocz. Tadeusza Dzikowskiego.
Na zakończenie uroczystości, delegacje instytucji i jednostek wojskowych, służb mundurowych, stowarzyszeń wojskowych oraz szkół złożyły wieńce pod pomnikiem „Chwała Saperom”. Wieńce te są symbolem naszej pamięci o tych co oddali życie i zdrowie za Ojczyznę, za naszą wolność, za nasze poczucie bezpieczeństwa.
Obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych zorganizował Zarząd Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych we współpracy z Dowództwem Garnizonu Warszawa, 2 Mazowieckim Pułkiem Saperów oraz Stowarzyszeniem Saperów Polskich.

Tekst: płk Artur Talik
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz


Święto Saperów

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”