..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - BULL RUN 9 ::..
15 IV 2019

BULL RUN 9

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Zakończyły się zajęcia zgrywające BULL RUN-9, 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO.
zdjęcie - BULL RUN 9
BULL RUN 9

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz Batalionowa Grupa Bojowa, która stacjonuje w Bemowie Piskim i działa w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO, zakończyły dwudniowe zajęcia BULL RUN-9. Zajęcia odbywały się na terenie obiektów Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Orzysz oraz między innymi w okolicach miejscowości Ełk i Olecko.

Zajęcia rozpoczęły się od alarmowego opuszczenia miejsca stałej dyslokacji pododdziałów, które na sygnał podany przez Taktyczne Centrum Operacyjne 15GBZ rozpoczęły przemieszczenie do wyznaczonych rejonów. Na drogi wyjechały ciężkie pojazdy 15GBZ i wojsk sojuszniczych, między innymi samobieżne moździerze M120 RAK, bojowe wozy piechoty BWP-1, M2A2 Bradley, HMMWV, działa przeciwlotnicze  Oerlikon GDF-003, czołgi M1A1 Abrams, Leopard 2A5. Po raz pierwszy na tak dużą skalę zrealizowano przemieszczeniem ciężkiego sprzętu z wykorzystaniem nakładek gumowych na gąsienice. Była to bardzo skomplikowana operacja, która wymagała dużej koordynacji pod względem operacyjnym i logistycznym.

W trakcie zajęć część sił przebywała w Ełku, gdzie można było z bliska zobaczyć sprzęt wojskowy pozostający na wyposażeniu Zawiszaków, 1 BPanc oraz eFP.

Działania pododdziałów NATO i 15GBZ zostały wcześniej uzgodnione z władzami administracji publicznej i były wspierane przez Żandarmerię Wojskową. Całość monitorowana i koordynowana była przez żołnierzy z Taktycznego Centrum Operacyjnego 15GBZ.

Zajęcia miały na celu doskonalenie współdziałania, zapoznanie się z ukształtowaniem terenu oraz charakterystyką dróg, a także doskonaleniem przemieszczenia zarówno wojsk polskich jak i sojuszniczych do wyznaczonych rejonów. Wnioski z zajęć posłużą doskonaleniu procedur współdziałania między wojskami NATO i terenowymi organami administracji publicznej, a także pozwolą jeszcze lepiej przygotować pododdziały do kolejnych ćwiczeń.

Tekst: kpt. Martyna Kupis
Foto: kpt. Martyna Kupis, st. kpr. Bartek Grądkowski    

BULL RUN 9

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego