..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - BULL RUN 9 ::..
15 IV 2019

BULL RUN 9

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Zakończyły się zajęcia zgrywające BULL RUN-9, 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO.
zdjęcie - BULL RUN 9
BULL RUN 9

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz Batalionowa Grupa Bojowa, która stacjonuje w Bemowie Piskim i działa w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO, zakończyły dwudniowe zajęcia BULL RUN-9. Zajęcia odbywały się na terenie obiektów Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Orzysz oraz między innymi w okolicach miejscowości Ełk i Olecko.

Zajęcia rozpoczęły się od alarmowego opuszczenia miejsca stałej dyslokacji pododdziałów, które na sygnał podany przez Taktyczne Centrum Operacyjne 15GBZ rozpoczęły przemieszczenie do wyznaczonych rejonów. Na drogi wyjechały ciężkie pojazdy 15GBZ i wojsk sojuszniczych, między innymi samobieżne moździerze M120 RAK, bojowe wozy piechoty BWP-1, M2A2 Bradley, HMMWV, działa przeciwlotnicze  Oerlikon GDF-003, czołgi M1A1 Abrams, Leopard 2A5. Po raz pierwszy na tak dużą skalę zrealizowano przemieszczeniem ciężkiego sprzętu z wykorzystaniem nakładek gumowych na gąsienice. Była to bardzo skomplikowana operacja, która wymagała dużej koordynacji pod względem operacyjnym i logistycznym.

W trakcie zajęć część sił przebywała w Ełku, gdzie można było z bliska zobaczyć sprzęt wojskowy pozostający na wyposażeniu Zawiszaków, 1 BPanc oraz eFP.

Działania pododdziałów NATO i 15GBZ zostały wcześniej uzgodnione z władzami administracji publicznej i były wspierane przez Żandarmerię Wojskową. Całość monitorowana i koordynowana była przez żołnierzy z Taktycznego Centrum Operacyjnego 15GBZ.

Zajęcia miały na celu doskonalenie współdziałania, zapoznanie się z ukształtowaniem terenu oraz charakterystyką dróg, a także doskonaleniem przemieszczenia zarówno wojsk polskich jak i sojuszniczych do wyznaczonych rejonów. Wnioski z zajęć posłużą doskonaleniu procedur współdziałania między wojskami NATO i terenowymi organami administracji publicznej, a także pozwolą jeszcze lepiej przygotować pododdziały do kolejnych ćwiczeń.

Tekst: kpt. Martyna Kupis
Foto: kpt. Martyna Kupis, st. kpr. Bartek Grądkowski    

BULL RUN 9

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 VI 2019
Techniczni eksperci
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
24 VI 2019
Primum non nocere
Zwykle ich nie dostrzegamy, mimo iż są stale obok – czy to w warunkach codziennego funkcjonowania w macierzystych jednostkach, czy podczas ...
24 VI 2019
Regionalne Mistrzostwa CISM
W dniach 17-21.06.2019 r. w Lubikówku koło Skwierzyny odbyła się czwarta edycja Regionalnych Mistrzostw CISM w biegu na orientację.
23 VI 2019
Polsko – włoskie współdziałanie
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019