..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wspólne ćwiczenia wojsk polskich i amerykańskich ::..
02 IV 2019

Wspólne ćwiczenia wojsk polskich i amerykańskich

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika wraz z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, obserwował wspólne ćwiczenia wojsk polskich i amerykańskich. Ćwiczenia polegały na wykonaniu natarcia na wcześniej zaplanowany obiekt.
zdjęcie - Wspólne ćwiczenia wojsk polskich i amerykańskich
Wspólne ćwiczenia wojsk polskich i amerykańskich

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika wraz z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, obserwował wspólne ćwiczenia wojsk polskich i amerykańskich. Ćwiczenia polegały na wykonaniu natarcia na wcześniej zaplanowany obiekt. Natarcie wykonał połączony pododdział pancerny wojsk amerykańskich, składający się z czterech czołgów M1 Abrams oraz pododdziału wystawionego przez 12 Brygadę Zmechanizowaną, złożonego z 4 transporterów opancerzonych Rosomak.

"To niezwykle ważne, żeby wojska sojusznicze ćwiczyły ze sobą. Naszym celem jest doprowadzenie do perfekcji relacji między siłami zbrojnymi, między żołnierzami polskimi, amerykańskimi, ale także sojuszniczymi w ramach NATO." – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami.

Minister Obrony Narodowej wraz z Dowódcą Generalnym RSZ zaingerował również IV Ogólnopolskie Zawody Klas Mundurowych rozpoczynające się na poligonie drawskim, organizowane od czterech lat przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku we współpracy m.in. z 16WOG w Drawsku Pomorskim, Żandarmerią Wojskową, 2 Brygadą Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu oraz 12 Bazą Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.

***

Ponad 1,5 tys. żołnierzy 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 1 Dywizji Pancernej z Fort Bliss w Teksasie przyjechało 21 marca br. na poligon w Drawsku Pomorskim, dokąd przerzucono dla nich 700 sztuk sprzętu ze składów w Eygelshoven w Holandii.

Ćwiczenie ma za zadanie przetestować możliwość względnie szybkiego wzmocnienia pododdziałów pancernych i zmechanizowanych US Army w rejonie flanki wschodniej w sytuacji zagrożenia. Dzięki takiemu działaniu jednostki mogłyby wesprzeć "rotacyjną" brygadę pancerną dowodzoną z Żagania czy inne poddziały polskie lub sojusznicze. Obecnie rolę "rotacyjnej" brygady pancernej pełni 1 Brygada 1 Dywizji Piechoty.

Po zakończeniu ćwiczeń wojska amerykańskie powrócą do jednostki macierzystej w USA. 

zdjęcia: st. chor. szt. Marcin Czerwiński

Wspólne ćwiczenia wojsk polskich i amerykańskich

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”