..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wilcza wataha ::..
13 III 2019

Wilcza wataha

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Od 4 do 8 marca, 1 batalion piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1bZR) realizował dynamiczne ćwiczenie z wojskami p.k. WILK-19.
zdjęcie - Wilcza wataha
Wilcza wataha

Ćwiczenie sprawdziło przygotowanie pododdziałów 1bZR do realizacji zadań i realizowane było na wielu obiektach szkoleniowych. Od Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wędrzyn poprzez Pas Taktyczny Skwierzyna na strzelnicy kończąc. Ważnym etapem było taktyczne przemieszczenie pododdziałów rzadko uczęszczaną drogą czołgową łączącą garnizony Wędrzyn i Międzyrzecz.

„WILK-19, było ćwiczeniem w którym mój pododdział wykonał szereg zadań. Zajęcia umożliwiły określenie stopnia wyszkolenia pododdziału, jego przygotowanie do zadań do których jest przeznaczony. W trakcie szkolenia współdziałaliśmy z BSR (Bezzałogowy Statek Rozpoznawczy), oraz elementami wsparcia ogniowego na korzyść pododdziału, poprzez praktyczną realizację procedur CFF (Call for Fire). Zrealizowaliśmy również pościg za przeciwnikiem, gdzie wielokrotnie dochodziło do kontaktów ogniowych w trakcie zmieniającej się sytuacji taktycznej. Scenariusz ćwiczenia w dużym stopniu odwzorowywał realne działania na polu walki” – ocenia dowódca kompani por. Arkadiusz Smalec. W ćwiczeniu brały udział wszystkie siły i środki 1 batalionu, ale główny wysiłek na swojej barki wzięła 2 kompania piechoty oraz kompania wsparcia, które praktycznie realizowała pełne spectrum zadań taktycznych i ogniowych w różnych środowiskach walki.

W czasie ćwiczenia taktycznego „WILK-19” kompania wsparcia wyposażona w 120 mm moździerze samobieżne RAK wykonywała szereg wymagających zadań. Podczas pierwszych trzech dni ćwiczenia były to głównie zagadnienia związane z taktyką. Wspieranie ogniem pododdziału 2 kpzmot w idei „podążaj-wspieraj”, zmiana rejonów manewrowania artylerii (AMA), reagowanie na zaistniałe sytuacje podczas przemieszczenia między innymi pokonanie terenu skażonego oraz kontakt ogniowy z grupami dywersyjnymi.

"Podczas części ogniowej kompania wykonała w ramach wsparcia ogniowego zadania nr 5 i 7 z KTO RAK. W szczególności skupialiśmy się na zadaniu nr. 7, ponieważ było to zadanie według procedury „Call For Fire”. Wezwanie z pola walki wykonywali dowódcy plutonów ogólnowojskowych pod czujnym okiem naszych obserwatorów z kompanii wsparcia. Wszystkie zadania ogniowe wykonano na ocenę bardzo dobrą mimo bardzo silnego wiatru podczas strzelań." – omawia ćwiczenie d-ca kompani wsparcia por. Piotr Jaworski.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: plut. Maciej Stachurski, st. szer. Michał Wilk

Wilcza wataha

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 VII 2019
Wizyta Dowódcy Sił Powietrznych Pakistanu
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Pakistanu
19 VII 2019
Saperzy kolejny raz wracają do ...
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019