..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wrocławscy saperzy w akcji ::..
12 III 2019

Wrocławscy saperzy w akcji

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Kolejna ewakuacja we Wrocławiu za sprawą pozostałości wojennych. Tym razem patrol rozminowania nr 25 dowodzony przez st. chor. szt. Przemysława Parola, będący w strukturach Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych zrealizował w dniach 8 i 9 marca rozpoznanie, podjęcie i neutralizację bomby lotniczej o masie 500 kg, typu SD 500 produkcji niemieckiej, która znajdowała się na terenie wrocławskiej budowy, w centrum Wrocławia, w wykopie pod fundament budynku mieszkalnego na głębokości ok. 5 m.
zdjęcie - Wrocławscy saperzy w akcji
Wrocławscy saperzy w akcji

W akcję podjęcia i neutralizacji bomby, oprócz patrolu rozminowania  zaangażowane było Centrum Zarządzania Kryzysowego z podległymi służbami, to nie tylko Policja czy Państwowa Straż Pożarna ale także służby komunalne i socjalne.

W sobotę  ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców zarządzono ewakuację mieszkańców z zagrożonej strefy oraz zamknięto trzy ulice (Braniborska, częściowo Legnicka i Robotnicza) dla ruchu pojazdów (ewakuowano ok.  2 500 osób).

Po zakończonej ewakuacji saperzy przystąpili do podjęcia bomby, którą następnie przewieziono do miejsca niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, gdzie została zdetonowana.

Bomba była większa niż przypuszczano i ważyła 500 kg, a sam materiał wybuchowy 90 kg - mówi Przemysław Parol, dowódca patrolu rozminowania - była to bomba produkcji niemieckiej z rosyjskim zapalnikiem. Z pewnością została zrzucona przez Rosjan w latach 1944-45. Właśnie w tych latach Wrocław praktycznie przestał istnieć. Prawie 2/3 miasta zostało zniszczone.

Wrocławski patrol rozminowania oraz brzeski patrol rozminowania przyjmują zgłoszenia za pośrednictwem testowanego Centralnego Ośrodka Zarządzania Zgłoszeniami Przedmiotów Wybuchowych i Niebezpiecznych usytuowanego w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Jego powstanie będzie oznaczało, że Wojsko Polskie osiągnie pełną zdolność operacyjną do centralnego przyjmowania i dystrybucji zgłoszeń o groźnych znaleziskach na terenie całego kraju. Podniesie to także bezpieczeństwo żołnierzy saperów poprzez wsparcie techniczne operatorów Centrum.

Od początku 2019 roku patrol rozminowania nr 25 z Wrocławia w ramach interwencyjnego oczyszczania terenów z PWiN przyjął i zrealizował 22 zgłoszenia, podejmując i niszcząc 29 szt. niewybuchów i niewypałów w tym: bombę lotniczą, 14 granatów moździerzowych, 6 granatów ręcznych, 8 pocisków artyleryjskich oraz prawie 100 szt. innej amunicji.

 

Tekst: płk Artur Talik, Małgorzata Matuszewska
Zdjęcia: st. chor. szt. Przemysław Paro

Wrocławscy saperzy w akcji

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 III 2019
Wizyta Dowódcy 3. Armii Sił ...
Dowódca 3. Armii Sił Powietrznych USA, stacjonującej w niemieckim Ramstein gen. dyw. John Wood złożył wizytę zapoznawczą w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
19 III 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
19 III 2019
pożegnanie żołnierzy XVII zmiany Polskiego ...
W piątek 15 marca odbyło się pożegnanie żołnierzy XVII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) EUFOR wyjeżdżającego w ramach operacji wojskowej Unii ...
18 III 2019
Odsłonięcie tablicy poświęconej polskim lotnikom
W sobotę 16 marca w koszarach 30 pułku łączności w Bramcote w pobliżu Coventry Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii, JE Arkady ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie