..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wrocławscy saperzy w akcji ::..
12 III 2019

Wrocławscy saperzy w akcji

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Kolejna ewakuacja we Wrocławiu za sprawą pozostałości wojennych. Tym razem patrol rozminowania nr 25 dowodzony przez st. chor. szt. Przemysława Parola, będący w strukturach Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych zrealizował w dniach 8 i 9 marca rozpoznanie, podjęcie i neutralizację bomby lotniczej o masie 500 kg, typu SD 500 produkcji niemieckiej, która znajdowała się na terenie wrocławskiej budowy, w centrum Wrocławia, w wykopie pod fundament budynku mieszkalnego na głębokości ok. 5 m.
zdjęcie - Wrocławscy saperzy w akcji
Wrocławscy saperzy w akcji

W akcję podjęcia i neutralizacji bomby, oprócz patrolu rozminowania  zaangażowane było Centrum Zarządzania Kryzysowego z podległymi służbami, to nie tylko Policja czy Państwowa Straż Pożarna ale także służby komunalne i socjalne.

W sobotę  ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców zarządzono ewakuację mieszkańców z zagrożonej strefy oraz zamknięto trzy ulice (Braniborska, częściowo Legnicka i Robotnicza) dla ruchu pojazdów (ewakuowano ok.  2 500 osób).

Po zakończonej ewakuacji saperzy przystąpili do podjęcia bomby, którą następnie przewieziono do miejsca niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, gdzie została zdetonowana.

Bomba była większa niż przypuszczano i ważyła 500 kg, a sam materiał wybuchowy 90 kg - mówi Przemysław Parol, dowódca patrolu rozminowania - była to bomba produkcji niemieckiej z rosyjskim zapalnikiem. Z pewnością została zrzucona przez Rosjan w latach 1944-45. Właśnie w tych latach Wrocław praktycznie przestał istnieć. Prawie 2/3 miasta zostało zniszczone.

Wrocławski patrol rozminowania oraz brzeski patrol rozminowania przyjmują zgłoszenia za pośrednictwem testowanego Centralnego Ośrodka Zarządzania Zgłoszeniami Przedmiotów Wybuchowych i Niebezpiecznych usytuowanego w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Jego powstanie będzie oznaczało, że Wojsko Polskie osiągnie pełną zdolność operacyjną do centralnego przyjmowania i dystrybucji zgłoszeń o groźnych znaleziskach na terenie całego kraju. Podniesie to także bezpieczeństwo żołnierzy saperów poprzez wsparcie techniczne operatorów Centrum.

Od początku 2019 roku patrol rozminowania nr 25 z Wrocławia w ramach interwencyjnego oczyszczania terenów z PWiN przyjął i zrealizował 22 zgłoszenia, podejmując i niszcząc 29 szt. niewybuchów i niewypałów w tym: bombę lotniczą, 14 granatów moździerzowych, 6 granatów ręcznych, 8 pocisków artyleryjskich oraz prawie 100 szt. innej amunicji.

 

Tekst: płk Artur Talik, Małgorzata Matuszewska
Zdjęcia: st. chor. szt. Przemysław Paro

Wrocławscy saperzy w akcji

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
17 V 2019
Okręty Tarczy Przeciwminowej w Gdyni
17 maja do portu handlowego w Gdyni weszły okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Gospodarzem wizyty ...
17 V 2019
Trwa międzynarodowe ćwiczenie COMMON CHALLENGE
W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba, trwa międzynarodowe ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo pk. „Common Challenge – 19”.
17 V 2019
Świętoszowscy żołnierze w drodze na ...
Transporty z 10 Brygady Kawalerii Pancernej na poligon w Drawsku Pomorskim rozpoczęły się ponad tydzień temu. Przez ostatnie dni mieszkańców pobliskich ...
16 V 2019
Kolejna zmiana warty w Bemowie ...
16 maja w Bemowie Piskim odbyło się uroczyste przekazanie dowodzenia Batalionową Grupa Bojową NATO.
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych