..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO ::..
11 III 2019

Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W niedzielę, 10 marca w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej, odbyło się spotkanie premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji oraz ministrów obrony z okazji członkostwa Państw Grupy Wyszehradzkiej w NATO.
zdjęcie - Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO
Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO

Spotkanie premierów i szefów resortów obrony państw z Grupy Wyszehradzkiej poświęcone 20. rocznicy wstąpienia członków V4 do NATO odbyło się w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej. 12 marca minie 20 lat, gdy Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Natomiast Słowacja członkiem Paktu Północnoatlantyckiego została 15 lat temu.

Przedstawicieli Grupy V4 na poligonie 1 Brygady Pancernej, powitał Mariusz Błaszczak. minister obrony narodowej podkreślił, że spotkanie odbywa się w 1. Brygadzie Pancernej, gdyż żołnierze jednostki wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej już w czerwcu wyjadą do Afganistanu gdzie rozpoczną misję pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Premierzy i szefowie Obrony Państw Grupy Wyszehradzkiej V4, w towarzystwie szefa sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka, dowódcy generalnego RSZ gen. broni Jarosława Miki i innych dowódców wojskowych obejrzeli w Wesołej dynamiczny pokaz wyszkolenia polskich żołnierzy we współdziałaniu z wojskami sojuszniczymi, służącymi na wschodniej flance NATO, a także pokaz ewakuacji medycznej z miejsca prowadzenia działań bojowych oraz pokaz walki wręcz.

Zaproszeni goście na przykoszarowym ośrodku ćwiczeń taktycznych mieli okazję porozmawiać z żołnierzami oraz zapoznać się ze sprzętem bojowym będącym na wyposażeniu wojsk polskich i sojuszniczych. W pokazie statycznym zaprezentowano sprzęt wojskowy m. in.  czołgi Leopard 2A5, 2A4 i M-1 Abrams, różne wersje kołowych transporterów opancerzanych ROSOMAK, BMP Bradley, KMO RAK oraz sprzęt artyleryjski i przeciwlotniczy.

Na zakończenie premierzy oraz ministrowie obrony państw V4 obejrzeli defiladę czołgów i bojowych wozów piechoty oraz wykonano wspólne zdjęcie uczestników spotkania.

***

W tym roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz 15. rocznica wstąpienia Słowacji do NATO. Przez 20 lat Polska uczestnicząc w Pakcie Północnoatlantyckim swoją postawą i zaangażowaniem udowodniła, że jest wiarygodnym i aktywnym sojusznikiem. Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO – takie jak: wzmocniona Wysuniętą Obecność na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowana Wysuniętą Obecność, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence).  W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę występując w roli państwa gospodarza. Funkcjonujące w Elblągu dowództwo wielonarodowej dywizji, koordynuje działania wielonarodowych batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich. Siły Zbrojne RP poprzez uczestnictwo w operacjach, misjach i ćwiczeniach sojuszniczych osiągnęły pełną interoperacyjność.

Polska regularnie wydziela dowództwa i pododdziały do Sił Odpowiedzi NATO (tzw. NATO Response Force), gdzie w 2015 dowodziła komponentem sił specjalnych, a w 2016 roku siłami obrony przed bronią masowego rażenia. Polskie kontyngenty wojskowe biorą czynny udział w operacjach NATO (Resolute Support, KFOR).

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak

Zdjęcia: ppor. Karol Frankowski

Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecnoś

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 III 2019
Wizyta Dowódcy 3. Armii Sił ...
Dowódca 3. Armii Sił Powietrznych USA, stacjonującej w niemieckim Ramstein gen. dyw. John Wood złożył wizytę zapoznawczą w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
19 III 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
19 III 2019
pożegnanie żołnierzy XVII zmiany Polskiego ...
W piątek 15 marca odbyło się pożegnanie żołnierzy XVII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) EUFOR wyjeżdżającego w ramach operacji wojskowej Unii ...
18 III 2019
Odsłonięcie tablicy poświęconej polskim lotnikom
W sobotę 16 marca w koszarach 30 pułku łączności w Bramcote w pobliżu Coventry Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii, JE Arkady ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie