..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO ::..
11 III 2019

Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W niedzielę, 10 marca w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej, odbyło się spotkanie premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji oraz ministrów obrony z okazji członkostwa Państw Grupy Wyszehradzkiej w NATO.
zdjęcie - Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO
Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecności w NATO

Spotkanie premierów i szefów resortów obrony państw z Grupy Wyszehradzkiej poświęcone 20. rocznicy wstąpienia członków V4 do NATO odbyło się w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej. 12 marca minie 20 lat, gdy Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Natomiast Słowacja członkiem Paktu Północnoatlantyckiego została 15 lat temu.

Przedstawicieli Grupy V4 na poligonie 1 Brygady Pancernej, powitał Mariusz Błaszczak. minister obrony narodowej podkreślił, że spotkanie odbywa się w 1. Brygadzie Pancernej, gdyż żołnierze jednostki wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej już w czerwcu wyjadą do Afganistanu gdzie rozpoczną misję pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Premierzy i szefowie Obrony Państw Grupy Wyszehradzkiej V4, w towarzystwie szefa sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka, dowódcy generalnego RSZ gen. broni Jarosława Miki i innych dowódców wojskowych obejrzeli w Wesołej dynamiczny pokaz wyszkolenia polskich żołnierzy we współdziałaniu z wojskami sojuszniczymi, służącymi na wschodniej flance NATO, a także pokaz ewakuacji medycznej z miejsca prowadzenia działań bojowych oraz pokaz walki wręcz.

Zaproszeni goście na przykoszarowym ośrodku ćwiczeń taktycznych mieli okazję porozmawiać z żołnierzami oraz zapoznać się ze sprzętem bojowym będącym na wyposażeniu wojsk polskich i sojuszniczych. W pokazie statycznym zaprezentowano sprzęt wojskowy m. in.  czołgi Leopard 2A5, 2A4 i M-1 Abrams, różne wersje kołowych transporterów opancerzanych ROSOMAK, BMP Bradley, KMO RAK oraz sprzęt artyleryjski i przeciwlotniczy.

Na zakończenie premierzy oraz ministrowie obrony państw V4 obejrzeli defiladę czołgów i bojowych wozów piechoty oraz wykonano wspólne zdjęcie uczestników spotkania.

***

W tym roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz 15. rocznica wstąpienia Słowacji do NATO. Przez 20 lat Polska uczestnicząc w Pakcie Północnoatlantyckim swoją postawą i zaangażowaniem udowodniła, że jest wiarygodnym i aktywnym sojusznikiem. Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO – takie jak: wzmocniona Wysuniętą Obecność na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowana Wysuniętą Obecność, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence).  W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę występując w roli państwa gospodarza. Funkcjonujące w Elblągu dowództwo wielonarodowej dywizji, koordynuje działania wielonarodowych batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich. Siły Zbrojne RP poprzez uczestnictwo w operacjach, misjach i ćwiczeniach sojuszniczych osiągnęły pełną interoperacyjność.

Polska regularnie wydziela dowództwa i pododdziały do Sił Odpowiedzi NATO (tzw. NATO Response Force), gdzie w 2015 dowodziła komponentem sił specjalnych, a w 2016 roku siłami obrony przed bronią masowego rażenia. Polskie kontyngenty wojskowe biorą czynny udział w operacjach NATO (Resolute Support, KFOR).

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak

Zdjęcia: ppor. Karol Frankowski

Premierzy i szefowie Obrony Państw V4 uczestniczyli w obchodach 20-lecia obecnoś

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 VII 2019
Wizyta Dowódcy Sił Powietrznych Pakistanu
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Pakistanu
19 VII 2019
Saperzy kolejny raz wracają do ...
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019