..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - 100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie ::..
29 I 2019

100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
26 stycznia w Stanowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach 12 Pułku Piechoty.
zdjęcie - 100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie
100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie

Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Marii Magdaleny, które odprawili proboszcz parafii rzymskokatolickiej ks. Roland Manowski i emerytowany biskup ewangelicki Władysław Volný.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na pobliski cmentarz, gdzie znajdują się groby ofiar i tablica pamiątkowa. Tam głos zabrał przedstawiciel stonawskiego Koła PZKO Bohdan Prymus który przybliżył historię pomnika oraz drogę, która doprowadziła do zdobycia nazwisk wszystkich ofiar.

Wiersz okolicznościowy przeczytał nad grobami Bogdan Kokotek. Po apelu pamięci i oddaniu salwy honorowej przez kompanię honorową z 5. batalionu dowodzenia, złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Z cmentarza uczestnicy uroczystości udali się do Domu PZKO, gdzie przygotowana została przez Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków wystawa rocznicowa pod hasłem „Jest w Stonawie mogiła”, uzupełniona o kroniki, zdjęcia i dokumenty zgromadzone przez mieszkańców Stonawy.

Organizatorem uroczystości, nad którą patronat objął minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak, było Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Stonawie. Uczestniczyli w niej m.in. ambasador RP w Pradze Barbara Ćwioro, konsul generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Zbigniew Ciosek który reprezentował ministra obrony narodowej RP Mariusza Błaszczaka, attaché obrony, wojskowy i lotniczy w Pradze płk Jarosław Przybysławski, zastępca szefa OKS DG RSZ ppłk Arkadiusz Łebkowski, wojskowa asysta honorowa z 5. batalionu dowodzenia, sygnalista i werblista z orkiestry wojskowej w Krakowie oraz inni goście z Polski i przedstawiciele polskich organizacji na Zaolziu oraz harcerze.

***
100 lat temu, w styczniu 1919 r. na Śląsku Cieszyńskim miał miejsce konflikt zbrojny czechosłowacko–polski. W historii tego konflitku, podczas ofensywy czechosłowackiej 26 stycznia 1919 r. w Stanowie pojmano i zamordowano dwudziestu żołnierzy polskich należących do 12 Pułku Piechoty z Wadowic i 8 Pułku Piechoty.

Tekst: mjr Adam Grzebalski
Zdjęcia: st. szer. Marcin Pałka

100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”