..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - 100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie ::..
29 I 2019

100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
26 stycznia w Stanowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach 12 Pułku Piechoty.
zdjęcie - 100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie
100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie

Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Marii Magdaleny, które odprawili proboszcz parafii rzymskokatolickiej ks. Roland Manowski i emerytowany biskup ewangelicki Władysław Volný.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na pobliski cmentarz, gdzie znajdują się groby ofiar i tablica pamiątkowa. Tam głos zabrał przedstawiciel stonawskiego Koła PZKO Bohdan Prymus który przybliżył historię pomnika oraz drogę, która doprowadziła do zdobycia nazwisk wszystkich ofiar.

Wiersz okolicznościowy przeczytał nad grobami Bogdan Kokotek. Po apelu pamięci i oddaniu salwy honorowej przez kompanię honorową z 5. batalionu dowodzenia, złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Z cmentarza uczestnicy uroczystości udali się do Domu PZKO, gdzie przygotowana została przez Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków wystawa rocznicowa pod hasłem „Jest w Stonawie mogiła”, uzupełniona o kroniki, zdjęcia i dokumenty zgromadzone przez mieszkańców Stonawy.

Organizatorem uroczystości, nad którą patronat objął minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak, było Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Stonawie. Uczestniczyli w niej m.in. ambasador RP w Pradze Barbara Ćwioro, konsul generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Zbigniew Ciosek który reprezentował ministra obrony narodowej RP Mariusza Błaszczaka, attaché obrony, wojskowy i lotniczy w Pradze płk Jarosław Przybysławski, zastępca szefa OKS DG RSZ ppłk Arkadiusz Łebkowski, wojskowa asysta honorowa z 5. batalionu dowodzenia, sygnalista i werblista z orkiestry wojskowej w Krakowie oraz inni goście z Polski i przedstawiciele polskich organizacji na Zaolziu oraz harcerze.

***
100 lat temu, w styczniu 1919 r. na Śląsku Cieszyńskim miał miejsce konflikt zbrojny czechosłowacko–polski. W historii tego konflitku, podczas ofensywy czechosłowackiej 26 stycznia 1919 r. w Stanowie pojmano i zamordowano dwudziestu żołnierzy polskich należących do 12 Pułku Piechoty z Wadowic i 8 Pułku Piechoty.

Tekst: mjr Adam Grzebalski
Zdjęcia: st. szer. Marcin Pałka

100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego