..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ::..
21 I 2019

Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ocenie stopnia wyszkolenia na szczeblu drużyn.
zdjęcie - Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej

Strzelcy z 2 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17WBZ, bo to właśnie ten pododdział jest odpowiedzialny za sformowanie kolejnej zmiany, rozpoczęli intensywne szkolnie taktyczno-ogniowe.

Dowódca formowanej kompanii przygotował bardzo wymagający scenariusz. Żołnierze sprawdzeni zostali z praktycznych czynności bojowych. Bardzo duży nacisk położono na umiejętność współdziałania w drużynach, gdyż dobra organizacja i komunikacja jest warunkiem koniecznym, by uzyskać powodzenie w walce.

Strzelcy musieli pokonać własne słabości i ograniczenia wykonując zadania w zróżnicowanym terenie oraz w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, ale to także element, który trzeba kształtować, bo może okazać się kluczowy w newralgicznym momencie.

„Żołnierz musi wykonać zadanie, nawet gdy zmęczenie psychofizyczne sięga zenitu. Rolą dowódców drużyn jest odpowiednie zmotywowanie swoich podwładnych do działania, by mimo tych ograniczeń potrafili wznieść się na wyżyny” - ocenia dowódca plutonu ppor. Dawid Grobelski.

Zmotoryzowani w trakcie dwudniowego szkolenia manewrowali niemal po całym OSPWL Wędrzyn wykorzystując mobilność i świetne wartości bojowe KTO Rosomak.

Po wyczerpującym dniu, przyszła mroźna noc w rejonie wyjściowym, gdzie zorganizowano elementy zabezpieczenia bojowego oraz reagowano na pojawiające się zagrożenia. Skoro świt nastąpiło kolejne przemieszczenie i przygotowanie do zadania głównego tj. szturmu na wzgórze, gdzie wzdłuż ważnej arterii drogowej swoje siły rozmieścił przeciwnik.
W trakcie natarcia na punkt oporu przeciwnika, strzelcy wykorzystywali cały dostępny arsenał, a dowódcy drużyn sprawnie dowodzili potencjałem ludzkim, aby wykonać zadania.

***

V zmiana PKW Rumunia rozpocznie swój półroczny dyżur w lipcu 2019 roku. Do tego czasu zrealizuje liczne szkolenia taktyczne i ogniowe. Kontyngent tworzyć będą również żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel / st. szer. Michał Gawroński

Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 II 2019
Wizyta zastępcy dowódcy USAEUR ds. ...
21. lutego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedził generał dywizji John Gronski, zastępca dowódcy USAUE ds. Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej.
21 II 2019
Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce
W Toruniu odbyły się 63. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. W mistrzostwach rywalizowali żołnierze – sportowcy z Wojskowych Zespołów Sportowych zdobywając ...
21 II 2019
Ogień, dym i napalm
Żołnierze ze Świętoszowa walczyli ze strachem oraz swoimi słabościami podczas pokonywania toru napalmowego.
20 II 2019
Podwodne szkolenie
Zakończyło się szkolenie nurków z 5 batalionu saperów. W szkoleniu udział wzięli również żołnierze z 1 brzeskiego pułku saperów, 2 stargardzkiego ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie