..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ::..
21 I 2019

Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ocenie stopnia wyszkolenia na szczeblu drużyn.
zdjęcie - Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej

Strzelcy z 2 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17WBZ, bo to właśnie ten pododdział jest odpowiedzialny za sformowanie kolejnej zmiany, rozpoczęli intensywne szkolnie taktyczno-ogniowe.

Dowódca formowanej kompanii przygotował bardzo wymagający scenariusz. Żołnierze sprawdzeni zostali z praktycznych czynności bojowych. Bardzo duży nacisk położono na umiejętność współdziałania w drużynach, gdyż dobra organizacja i komunikacja jest warunkiem koniecznym, by uzyskać powodzenie w walce.

Strzelcy musieli pokonać własne słabości i ograniczenia wykonując zadania w zróżnicowanym terenie oraz w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, ale to także element, który trzeba kształtować, bo może okazać się kluczowy w newralgicznym momencie.

„Żołnierz musi wykonać zadanie, nawet gdy zmęczenie psychofizyczne sięga zenitu. Rolą dowódców drużyn jest odpowiednie zmotywowanie swoich podwładnych do działania, by mimo tych ograniczeń potrafili wznieść się na wyżyny” - ocenia dowódca plutonu ppor. Dawid Grobelski.

Zmotoryzowani w trakcie dwudniowego szkolenia manewrowali niemal po całym OSPWL Wędrzyn wykorzystując mobilność i świetne wartości bojowe KTO Rosomak.

Po wyczerpującym dniu, przyszła mroźna noc w rejonie wyjściowym, gdzie zorganizowano elementy zabezpieczenia bojowego oraz reagowano na pojawiające się zagrożenia. Skoro świt nastąpiło kolejne przemieszczenie i przygotowanie do zadania głównego tj. szturmu na wzgórze, gdzie wzdłuż ważnej arterii drogowej swoje siły rozmieścił przeciwnik.
W trakcie natarcia na punkt oporu przeciwnika, strzelcy wykorzystywali cały dostępny arsenał, a dowódcy drużyn sprawnie dowodzili potencjałem ludzkim, aby wykonać zadania.

***

V zmiana PKW Rumunia rozpocznie swój półroczny dyżur w lipcu 2019 roku. Do tego czasu zrealizuje liczne szkolenia taktyczne i ogniowe. Kontyngent tworzyć będą również żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel / st. szer. Michał Gawroński

Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”