..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Grasujące Leopardy ::..
18 I 2019

Grasujące Leopardy

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, kiedy plutony z 1 kompanii czołgów szkoliły się, żeby w przyszłości sprostać nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom.
zdjęcie - Grasujące Leopardy
Grasujące Leopardy

Zajęcia dla czołgistów rozpoczęły się wcześnie rano. Podczas, gdy żołnierze pozostałych pododdziałów pancernej brygady realizowali poranny trening biegowy, załogi z 1 kompanii czołgów pobrały broń, po czym udały się do Parku Sprzętu Technicznego. Po przygotowaniu sprzętu oraz postawieniu zadań przez przełożonych, Leopardy opuściły teren jednostki i drogami czołgowymi pokonały Pas Taktyczny, żeby ostatecznie zająć rejon w pobliżu tzw. Wzgórza Prezydenckiego. Tam wszystkie plutony czekały kolejne zadania do wykonania, zgodnie z tematem realizowanych zajęć – pluton czołgów w obronie.

Dowódcy plutonów przeprowadzili rekonesans z dowódcami załóg w miejscu ich przyszłego działania, postawili rozkaz bojowy oraz przeprowadzili synchronizację. Wszystkie te elementy były niezbędne do tego, aby cały pluton mógł wykonać otrzymany rozkaz szybko, sprawnie i przede wszystkim skutecznie.

Plutony na sygnał opuszczały zajmowany rejon, po czym przegrupowywały się. Leopardy zajmowały plutonowy punkt oporu, prowadziły obserwację, załogi meldowały o wykryciu celów oraz prowadzeniu walki z potencjalnym przeciwnikiem. Jednym z ostatnich elementów było zajęcie zapasowych stanowisk ogniowych, gdzie ostatecznym zadaniem dla nich było załamanie natarcia przeciwnika i odtworzenie przedniego skraju obrony.

Po świątecznej i noworocznej przerwie, podczas której czołgiści mieli czas, aby odpocząć, w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej znów rozpoczęło się intensywne szkolenie. Teraz Leopardy na Pasie Taktycznym będzie można spotykać coraz częściej. Zarówno styczeń, jak i kolejne miesiące będą dla kawalerzystów ze Świętoszowa czasem przygotowania do najważniejszych ćwiczeń, które czekają ich już w drugim kwartale 2019 roku.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka, st. szer. Natalia Wawrzyniak

Grasujące Leopardy

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”