..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia ::..
18 I 2019

Do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
zdjęcie - Do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia
Do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia

Uroczysty apel to  czas podziękowań za dobrze wykonane zadanie oraz wymagającą służbę poza granicami Rzeczypospolitej. Dowódca 17WBZ gen. bryg. dr Robert Kosowski serdecznie przywitał swoich podwładnych słowami: „Zmęczeni, strudzeni, ale uśmiechnięci, bo wracacie do ojczystego kraju, do rodzinnych stron, w ramiona swoich bliskich. Po ponad sześciomiesięcznej misji poza granicami Rzeczypospolitej, wracacie z poczuciem wzorowo wykonanego zadania.”

Dowódca Wielkopolskiej Brygady wręczył także dowódcy III zmiany PKW Rumunia mjr. Marcinowi Szulewie pamiątkową statuetkę.

„Przyszedł czas żeby zakończyć funkcjonowanie III zmiany Polskiego Kontyngentu (…) Ostatnie 6 miesięcy to dla nas duże doświadczenie, które przyczyniło się do rozwoju potencjału naszych wojsk. (…) Niech wspólny wysiłek polsko-rumuński będzie gwarantem większego bezpieczeństwa tej części Europy” – podsumował sześciomiesięczny pobyt w Rumuni mjr Marcin Szulewa.

PKW Rumunia to stałe zadanie realizowane przez Wielkopolską 17-stkę. Do tej pory zadanie wykonały już trzy zmiany PKW, a kolejna już IV zmiana 15 stycznia przyjęła odpowiedzialności na teatrze działań.

„Po okresie rozłąki i intensywnego szkolenia, nadszedł czas na wytchnienie i odpoczynek w rodzinnym gronie. Życzę Wam abyście  wykorzystali ten czas jak najlepiej i abyście wrócili do służby pełni zapału, zaangażowania  i optymizmu.” – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie Dowódca Wielkopolskiej Brygady.

***

III zmiana PKW Rumunia rozpoczęła swój półroczny dyżur w lipcu 2018 roku. W tym czasie zrealizowano liczne szkolenia taktyczne i ogniowe w oparciu o obiekty w Krajowej, jak i na poligonie w Cincu. Kluczowym sprawdzianem dla wielonarodowego pododdziału było listopadowe ćwiczenie Scorpion Fury-18, które potwierdziło wysoki poziom wyszkolenia polskich i rumuńskich żołnierzy. Ponadto w ramach współpracy z lokalną społecznością żołnierze PKW wzięli udział w obchodach świąt narodowych, akcjach honorowego krwiodawstwa, zawodach sportowych oraz spotkaniach z uczniami rumuńskich szkół i uniwersytetów.


tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
foto: st. szer. Patryk Szymaniec

Do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego