..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia ::..
18 I 2019

Do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
zdjęcie - Do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia
Do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia

Uroczysty apel to  czas podziękowań za dobrze wykonane zadanie oraz wymagającą służbę poza granicami Rzeczypospolitej. Dowódca 17WBZ gen. bryg. dr Robert Kosowski serdecznie przywitał swoich podwładnych słowami: „Zmęczeni, strudzeni, ale uśmiechnięci, bo wracacie do ojczystego kraju, do rodzinnych stron, w ramiona swoich bliskich. Po ponad sześciomiesięcznej misji poza granicami Rzeczypospolitej, wracacie z poczuciem wzorowo wykonanego zadania.”

Dowódca Wielkopolskiej Brygady wręczył także dowódcy III zmiany PKW Rumunia mjr. Marcinowi Szulewie pamiątkową statuetkę.

„Przyszedł czas żeby zakończyć funkcjonowanie III zmiany Polskiego Kontyngentu (…) Ostatnie 6 miesięcy to dla nas duże doświadczenie, które przyczyniło się do rozwoju potencjału naszych wojsk. (…) Niech wspólny wysiłek polsko-rumuński będzie gwarantem większego bezpieczeństwa tej części Europy” – podsumował sześciomiesięczny pobyt w Rumuni mjr Marcin Szulewa.

PKW Rumunia to stałe zadanie realizowane przez Wielkopolską 17-stkę. Do tej pory zadanie wykonały już trzy zmiany PKW, a kolejna już IV zmiana 15 stycznia przyjęła odpowiedzialności na teatrze działań.

„Po okresie rozłąki i intensywnego szkolenia, nadszedł czas na wytchnienie i odpoczynek w rodzinnym gronie. Życzę Wam abyście  wykorzystali ten czas jak najlepiej i abyście wrócili do służby pełni zapału, zaangażowania  i optymizmu.” – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie Dowódca Wielkopolskiej Brygady.

***

III zmiana PKW Rumunia rozpoczęła swój półroczny dyżur w lipcu 2018 roku. W tym czasie zrealizowano liczne szkolenia taktyczne i ogniowe w oparciu o obiekty w Krajowej, jak i na poligonie w Cincu. Kluczowym sprawdzianem dla wielonarodowego pododdziału było listopadowe ćwiczenie Scorpion Fury-18, które potwierdziło wysoki poziom wyszkolenia polskich i rumuńskich żołnierzy. Ponadto w ramach współpracy z lokalną społecznością żołnierze PKW wzięli udział w obchodach świąt narodowych, akcjach honorowego krwiodawstwa, zawodach sportowych oraz spotkaniach z uczniami rumuńskich szkół i uniwersytetów.


tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
foto: st. szer. Patryk Szymaniec

Do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”