..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - BAŁKAN-17 praktycznie ::..
17 I 2019

BAŁKAN-17 praktycznie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
zdjęcie - BAŁKAN-17 praktycznie
BAŁKAN-17 praktycznie

Kolejny dzień testu XVII zmiany PKW EUFOR  przyniósł żołnierzom wiele zadań. Przygotowująca się zmiana ćwiczyła praktycznie kluczowe wydarzenia, które z doświadczenia misji mogą wydarzyć się już na teatrze działań w Bośni i Hercegowinie.

Żołnierze praktycznie spotkali się z przedstawicielami władz samorządowych, gdzie zdobywali kluczowe informacje dotyczące obszaru zainteresowania PKW  w ich rejonie odpowiedzialności. W drodze powrotnej byli świadkami m.in. kolizji drogowej, gdzie musieli wykazać się operatywnością i znajomością procedur medycznych.

Realizujący zadania patrolowe zespół operacyjno-łącznikowy natknął się także na środki niebezpieczne noszące znamiona broni CBRN. W innym miejscu i czasie doszło do napięć pomiędzy lokalną społecznością, które przerodziły się zbiorowe demonstracje. Także i w tej materii żołnierze XVII zmiany poprawnie zareagowali na napotkaną sytuację.

Nawet najlepiej przygotowany scenariusz jest tylko namiastką wyznawań i zadań jakie czekają żołnierzy na teatrze działań.

Bardzo dobrze oceniam przygotowanie PKW, cieszy mnie to, że dowódca XVII zmiany ppłk Jędryczka wyciągnął wnioski z poprzednich zmian kontyngentu, z tego co sam doświadczył na teatrze i potrafił wprowadzić je w życie. Idziemy wyraźnie do przodu i z tego bardzo się cieszę. Chciałbym podziękować żołnierzom za zaangażowanie i życzę im żołnierskiego szczęścia w trakcie realizacji zadań” - podsumowuje ćwiczenie BAŁKAN-17 pułkownik Mirosław Potocki.

***

Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR w Bośni i Hercegowinie realizuje zadania doradczo-szkoleniowe, a jego celem jest monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych oraz doradztwo w formowaniu i odbudowie zdolności bojowych Sił Zbrojnych BiH.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel

BAŁKAN-17 praktycznie

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”