..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - BAŁKAN-17 praktycznie ::..
17 I 2019

BAŁKAN-17 praktycznie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
zdjęcie - BAŁKAN-17 praktycznie
BAŁKAN-17 praktycznie

Kolejny dzień testu XVII zmiany PKW EUFOR  przyniósł żołnierzom wiele zadań. Przygotowująca się zmiana ćwiczyła praktycznie kluczowe wydarzenia, które z doświadczenia misji mogą wydarzyć się już na teatrze działań w Bośni i Hercegowinie.

Żołnierze praktycznie spotkali się z przedstawicielami władz samorządowych, gdzie zdobywali kluczowe informacje dotyczące obszaru zainteresowania PKW  w ich rejonie odpowiedzialności. W drodze powrotnej byli świadkami m.in. kolizji drogowej, gdzie musieli wykazać się operatywnością i znajomością procedur medycznych.

Realizujący zadania patrolowe zespół operacyjno-łącznikowy natknął się także na środki niebezpieczne noszące znamiona broni CBRN. W innym miejscu i czasie doszło do napięć pomiędzy lokalną społecznością, które przerodziły się zbiorowe demonstracje. Także i w tej materii żołnierze XVII zmiany poprawnie zareagowali na napotkaną sytuację.

Nawet najlepiej przygotowany scenariusz jest tylko namiastką wyznawań i zadań jakie czekają żołnierzy na teatrze działań.

Bardzo dobrze oceniam przygotowanie PKW, cieszy mnie to, że dowódca XVII zmiany ppłk Jędryczka wyciągnął wnioski z poprzednich zmian kontyngentu, z tego co sam doświadczył na teatrze i potrafił wprowadzić je w życie. Idziemy wyraźnie do przodu i z tego bardzo się cieszę. Chciałbym podziękować żołnierzom za zaangażowanie i życzę im żołnierskiego szczęścia w trakcie realizacji zadań” - podsumowuje ćwiczenie BAŁKAN-17 pułkownik Mirosław Potocki.

***

Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR w Bośni i Hercegowinie realizuje zadania doradczo-szkoleniowe, a jego celem jest monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych oraz doradztwo w formowaniu i odbudowie zdolności bojowych Sił Zbrojnych BiH.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel

BAŁKAN-17 praktycznie

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego