..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - BAŁKAN-17 praktycznie ::..
17 I 2019

BAŁKAN-17 praktycznie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
zdjęcie - BAŁKAN-17 praktycznie
BAŁKAN-17 praktycznie

Kolejny dzień testu XVII zmiany PKW EUFOR  przyniósł żołnierzom wiele zadań. Przygotowująca się zmiana ćwiczyła praktycznie kluczowe wydarzenia, które z doświadczenia misji mogą wydarzyć się już na teatrze działań w Bośni i Hercegowinie.

Żołnierze praktycznie spotkali się z przedstawicielami władz samorządowych, gdzie zdobywali kluczowe informacje dotyczące obszaru zainteresowania PKW  w ich rejonie odpowiedzialności. W drodze powrotnej byli świadkami m.in. kolizji drogowej, gdzie musieli wykazać się operatywnością i znajomością procedur medycznych.

Realizujący zadania patrolowe zespół operacyjno-łącznikowy natknął się także na środki niebezpieczne noszące znamiona broni CBRN. W innym miejscu i czasie doszło do napięć pomiędzy lokalną społecznością, które przerodziły się zbiorowe demonstracje. Także i w tej materii żołnierze XVII zmiany poprawnie zareagowali na napotkaną sytuację.

Nawet najlepiej przygotowany scenariusz jest tylko namiastką wyznawań i zadań jakie czekają żołnierzy na teatrze działań.

Bardzo dobrze oceniam przygotowanie PKW, cieszy mnie to, że dowódca XVII zmiany ppłk Jędryczka wyciągnął wnioski z poprzednich zmian kontyngentu, z tego co sam doświadczył na teatrze i potrafił wprowadzić je w życie. Idziemy wyraźnie do przodu i z tego bardzo się cieszę. Chciałbym podziękować żołnierzom za zaangażowanie i życzę im żołnierskiego szczęścia w trakcie realizacji zadań” - podsumowuje ćwiczenie BAŁKAN-17 pułkownik Mirosław Potocki.

***

Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR w Bośni i Hercegowinie realizuje zadania doradczo-szkoleniowe, a jego celem jest monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych oraz doradztwo w formowaniu i odbudowie zdolności bojowych Sił Zbrojnych BiH.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel

BAŁKAN-17 praktycznie

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 II 2019
Wizyta zastępcy dowódcy USAEUR ds. ...
21. lutego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedził generał dywizji John Gronski, zastępca dowódcy USAUE ds. Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej.
21 II 2019
Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce
W Toruniu odbyły się 63. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. W mistrzostwach rywalizowali żołnierze – sportowcy z Wojskowych Zespołów Sportowych zdobywając ...
21 II 2019
Ogień, dym i napalm
Żołnierze ze Świętoszowa walczyli ze strachem oraz swoimi słabościami podczas pokonywania toru napalmowego.
20 II 2019
Podwodne szkolenie
Zakończyło się szkolenie nurków z 5 batalionu saperów. W szkoleniu udział wzięli również żołnierze z 1 brzeskiego pułku saperów, 2 stargardzkiego ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie