..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Ostatnie pożegnanie majora Edwarda Podymy w Normandii ::..
07 I 2019

Ostatnie pożegnanie majora Edwarda Podymy w Normandii

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W miniony piątek w normandzkim Falaise pożegnano majora w stanie spoczynku Edwarda Podymę – ostatniego we Francji żołnierza 1. Polskiej Dywizji Pancernej (1.PDPanc) dowodzonej w latach ostatniej wojny przez gen. Stanisława Maczka, który zmarł 28 grudnia 2018 roku, przeżywszy 96 lat.
zdjęcie - Ostatnie pożegnanie majora Edwarda Podymy w Normandii
Ostatnie pożegnanie majora Edwarda Podymy w Normandii

W kościele Notre Dame de Guibray w Falaise, w sercu Normandii, którą ś.p. mjr Edward Podyma wyzwalał wraz z żołnierzami 1.PDPanc w sierpniu 1944 r. obyło się nabożeństwo żałobne. W ostatniej drodze, bohaterskiemu polskiemu pancerniakowi, przyjacielowi 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej towarzyszyli najbliżsi, przedstawiciele Ambasady RP z Paryża, władze lokalne departamentów L’Orne i Calvados, żołnierze Wojska Polskiego, Armii Francuskiej i członkowie organizacji kultywujących legendę i tradycje 1.PDPanc ze Związku Pamięci Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej we Francji z Jeanem – Pierre Ruault, jednym z głównych organizatorów żałobnej ceremonii oraz Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków.

Delegacji Czarnej Dywizji przewodniczył ppłk Piotr Jaraczewski wraz z przedstawicielami 10 Brygady Kawalerii Pancernej z pocztem sztandarem prezentującym sztandar brygady noszącej od 2000 roku imię gen. Stanisława Maczka. Do Normandii przybyli także podchorążowie z wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych, którzy wraz z ppłk. Piotrem Jaraczewskim i mjr. Wiktorem Kotlarzem pełnili wartę honorową przy trumnie ś.p. mjr E. Podymy. W części świeckiej nabożeństwa żałobnego przyjaciele i wychowankowie zmarłego przypominali Jego zasługi i świadectwo jakie dawał w latach wojny i po jej zakończeniu, upowszechniając legendę żołnierzy 1.PDPanc. Podkreślano, że do końca swoich dni  był wiernym przesłaniu wypowiedzianemu przez gen. St. Maczka - …”pamięć o czynach polskich bohaterów nie n może zeschnąć jak wiązanki polnych kwiatów na ich mogiłach”. Do zasług w tym zakresie nawiązali także konsul Karolina Smaga z Ambasady RP w Paryżu odczytując list Adama Kwiatkowskiego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz ppłk Dariusz Pita, zastępca attaché Obrony przy Ambasadzie R.P. w Paryżu prezentujący list przesłany przez Ministra Obrony RP Mariusza Błaszczaka .Po mszy  kondukt pogrzebowy z żałobnikami, gośćmi i asystą wojskową odprowadził trumnę z ciałem zmarłego na cmentarz w rodzinnym Gouvix gdzie ś.p. Edward Podyma spoczął na zawsze przy dźwiękach „Śpij Kolego”. Trumna ostatniego w Francji żołnierza gen. Maczka pokryła się płatkami białych i czerwonych róż, złożonymi przez wszystkich uczestników cmentarnej ceremonii.

Zasługi bohaterskiego pancerniaka gen. Maczka wpisały się, co potwierdzały materiały wspomnieniowe prezentowane ostatnio nie tylko w Normandii, we wspólny polsko – francuski kod pamięci. E. Podyma urodził się w Polsce  26 sierpnia  1922 roku, gdy miał 7 lat zamieszkał z rodziną w Gouvix w zagłębiu górniczym Potigny wraz z wieloma innymi rodakami. W 1940 r. został powołany do Armii Polskiej. Po kapitulacji Francji w czerwcu tego roku trafił do Wielkiej Brytanii, tam dołączył do formowanej od lutego 1942 r.  1. Dywizji Pancernej.  W jej składzie kpr. E. Podyma był kierowcą czołgu i brał m.in. udział w zwycięskiej bitwie pod Falaise i Chambois gdzie heroicznie walczył wraz ze swoją polsko – kanadyjską załogą w naszej reducie obronnej na wzg. 262 zapamiętanym jako „Maczuga”. Po wojnie E. Podyma  pracował w kopalniach w normandzkim Potigny, gdzie mieszkał przed wojną. Zawsze uśmiechnięty i spokojny, spędzał wolny czas emerytury opowiadając o swoich doświadczeniach wojennych i działając w kręgach kombatanckich. Jako Honorowy Prezydent Francuskiego Związku Pamięci 1. Polskiej Dywizji Pancernej aktywnie uczestniczył w kultywowaniu pamięci o czynie polskich pancerniaków nie tylko we Francji. Spotykał się również z młodzieżą szkolną w Polsce, po raz ostatni w 2014 r., kiedy gościł w Warszawie i Żaganiu dzieląc się swoimi doświadczeniami i opisując gorzkie powojenne losy gen. Maczka i jego żołnierzy, Świadectwo jakie dawał i pozostawił po sobie jest trudne do przecenienia, w trakcie tych polskich żywych lekcji historii mówił m.in. -...”niedawno na wzgórzu Mont Ormel odsłonięto pierwszy pomnik generała w Normandii. W Polsce też są pomniki generała, a tradycje naszej dywizji pancernej przejęła 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej stacjonująca w Żaganiu. Dużo się mówi o generale i jego żołnierzach. I ja to podtrzymywanie pamięci dobrze oceniam, ale nie wiem jak widzą to inni. Sam też robię wszystko, aby ludzie o nas nie zapomnieli, nie zapomnieli o naszym generale.”  Był do swoich ostatnich dni prawdziwym strażnikiem i orędownikiem polskich tradycji orężnych. Władze miasteczka Gouvix w 2016 r. nazwały jego imieniem jeden z jego  z placów. Władze Polski i Francji przyznały mu najwyższe odznaczenia wojenne i państwowe, był m.in. Kawalerem Legii Honorowej i Kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, posiadaczem Złotego Medalu Wojska Polskiego. Spadkobiercy tradycji ze świętoszowskiej 10 BKPanc przyznali sędziwemu weteranowi odznaki honorowe swoich pododdziałów. Do ostatnich Jego dni utrzymywali z nim przyjacielskie kontakty. Zmierzając na uroczystości pogrzebowe do Normandii  symbolicznie pożegnali oni w imieniu zmarłego weterana gen. St. Maczka na cmentarzu Ettensebaan w Bredzie, poświadczając, że misję strażnika pamięci powierzoną mu przez legendarnego generała wykonał wzorowo. Delegacja Czarnej Dywizji zapaliła znicze i złożyła kwiaty na po Polskim Polu Bitewnym w Normandii.

Tekst i foto: Waldemar Kotula

Ostatnie pożegnanie majora Edwarda Podymy w Normandii

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 VI 2019
Techniczni eksperci
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
24 VI 2019
Primum non nocere
Zwykle ich nie dostrzegamy, mimo iż są stale obok – czy to w warunkach codziennego funkcjonowania w macierzystych jednostkach, czy podczas ...
24 VI 2019
Regionalne Mistrzostwa CISM
W dniach 17-21.06.2019 r. w Lubikówku koło Skwierzyny odbyła się czwarta edycja Regionalnych Mistrzostw CISM w biegu na orientację.
23 VI 2019
Polsko – włoskie współdziałanie
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019