..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Ułani gotowi do drogi ::..
20 XII 2018

Ułani gotowi do drogi

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W Wędrzynie uroczyście pożegnano żołnierzy wchodzących w skład kolejnej, już czwartej, zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.
zdjęcie - Ułani gotowi do drogi

Zasadniczym elementem realizującym zadania na teatrze działań jest kompania zmotoryzowana z 15 batalionu Ułanów Poznańskich, a cały kontyngent liczy dwustu trzydziestu żołnierzy z dwudziestu sześciu jednostek wojskowych” - podkreśla oficer wychowawczy PKW kpt. Weronika Milczarczyk.

Pomimo, iż 17WBZ zadanie realizuje niejako cyklicznie, to za każdym razem stara się wykonać je na wyższym poziomie. Z rejonu działania żołnierze wynoszą cenny bagaż doświadczeń, które wdrażają w trakcie szkolenia.

Otrzymana ocena 5,0 pozwala mi z czystym sumieniem zameldować, że pododdział jest gotowy do wykonania dalszych zadań, już tych najtrudniejszych, bo nie w kraju, nie w macierzystej jednostce, a na arenie międzynarodowej” - ocenia dowódca PKW  major Dawid Butlak. Ułani przebyli bardzo intensywne szkolenie, lecz zdają sobie sprawę, że tak naprawdę to dopiero początek drogi. Początek półrocznej misji Sojuszu Północnoatlantyckiego na ziemi rumuńskiej. Polski żołnierz ma dobrą markę, jest uznawany za świetnie wyszkolonego oraz solidnego partnera.  Przedświąteczny czas z pewnością potęguje w żołnierzach smutek, bo nie sposób wspomnieć, że to także czas rozłąki z Ojczyzną, ale przede wszystkim z  rodzinami oraz przyjaciółmi. Zdecydowana większość zebranych na wędrzyńskim placu żołnierzy przechodzi to kolejny raz, ale nie oznacza to wcale, że jest im łatwej opuścić rodzinne strony. Zadaniem żołnierza jest obrona naszej Ojczyzny, ale będąc członkiem NATO nie możemy zapomnieć o naszych sojusznikach.

Życzę Wam abyście szczęśliwe dotarli w rejon pełnienia misji i realizowali tam zadania jako zwarty pododdział (…). Trzymam kciuki abyście realizowali zadania efektywnie i wszyscy szczęśliwie wrócili do swoich bliskich” - tego życzył swoim podwładnym Dowódca 17WBZ generał brygady Robert Kosowski.

Życzymy naszym ułanom  żołnierskiego szczęścia, wytrwałości i optymizmu w trakcie codziennej  służby z dala od Ojczystej ziemi. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo, dbajcie o bezpieczeństwo swoich kolegów, o dobro  Rzeczypospolitej. Do zobaczenia! 

To suma wysiłku każdego z nich przyczyniła się do tego, że stoi przed państwem silny i zgrany pododdział kierujący się hasłem One team one mission” - mjr Dawid Butlak.

 

***
PKW Rumunia podporządkowana jest wielonarodowej batalionowej grupie bojowej wchodzącej w skład  rumuńskiej 2 Brygady Piechoty. Kontyngent w zdecydowanej większości tworzą żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, a uzupełniają ich specjaliści z innych jednostek wojskowych oraz instytucji (głównie 10 Brygada Logistyczna oraz 11 Batalion Dowodzenia).

 

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. szer. Patryk Szymaniec

Ułani gotowi do drogi
Ułani gotowi do drogi

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
14 VIII 2019
Wojsko Polskie świętuje w Szczecinie
13 sierpnia 2019 r. w koszarach 12.Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody święta Wojska Polskiego oraz 146. rocznicy urodzin ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”