..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Świąteczna wizyta w Batalionowej Grupie Bojowej NATO ::..
18 XII 2018

Świąteczna wizyta w Batalionowej Grupie Bojowej NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W Bemowie Piskim odbyła się świąteczna wizyta Szefa Biura Gwardii Narodowej oraz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
zdjęcie - Świąteczna wizyta w Batalionowej Grupie Bojowej NATO
Świąteczna wizyta w Batalionowej Grupie Bojowej NATO.

15 grudnia w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (w Bemowie Piskim), gdzie na co dzień stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO odbyła się wizyta Szefa Biura Gwardii Narodowej USA generała Josepha Lengyel’a oraz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Jarosława Miki.

Wizyta miała charakter świąteczny i była doskonałą okazją do złożenia sobie życzeń z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, podzielenia się opłatkiem oraz wspólnego kolędowania przy  akompaniamencie zespołu kameralnego z Orkiestry Wojskowej z Giżycka. W spotkaniu wigilijnym udział wzięli żołnierze wchodzący w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz na co dzień współdziałający z nimi żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W ramach wizyty generał Joseph Lengyel zapoznał się z sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu wojsk sojuszniczych i 15GBZ oraz z infrastrukturą rejonu, w którym stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO. 

Decyzja o ulokowaniu batalionowych grup bojowych NATO na wschodniej flance zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie, który odbył się w lipcu 2016 roku. Na mocy decyzji członków Sojuszu w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) od kwietnia 2017 roku w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze US Army, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii.

Aktualnie pododdział amerykański wchodzący w skład Batalionowej Grupy tworzą żołnierze 278 Pułku Kawalerii Pancernej Gwardii Narodowej pod dowództwem ppłk. Donego Hebel.

Tekst i zdjęcia:kpt. Anna Bielak-Pestka

Świąteczna wizyta w Batalionowej Grupie Bojowej NATO

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 I 2019
11. rocznica katastrofy lotniczej pod ...
W 11. rocznicę katastrofy wojskowego samolotu CASA C-295 w Mirosławcu, 23 stycznia odbyły się uroczystości upamiętniające poległych oficerów sił powietrznych i ...
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie