..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Urodziny najstarszego marynarza ::..
14 XII 2018

Urodziny najstarszego marynarza

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Kapitan w stanie spoczynku Aleksander Pawelec, żołnierz Lądowej Obrony Wybrzeża 1939 i Armii Krajowej, obchodził 103 urodziny.
zdjęcie - Urodziny najstarszego marynarza
Delegacja Marynarki Wojennej na urodzinach najstarszego marynarza.

Z tej okazji jubilata, najstarszego polskiego marynarza, odwiedziła delegacja Marynarki Wojennej z Inspektorem MW wiceadmirałem Jarosławem Ziemiańskim na czele. Spotkanie odbyło się w mieszkaniu kapitana Pawelca w Gdyni.

Wiceadmirał Jarosław Ziemiański, w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, wręczył Jubilatowi list gratulacyjny i przekazał życzenia. Inspektorowi Marynarki Wojennej towarzyszyli dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec i komendant Portu Wojennego Gdynia kmdr Jarosław Wypijewski.

 

Kapitan w stanie spoczynku Aleksander Pawelec pochodzi z Lututowa, koło Wielunia, gdzie urodził się w 1915 roku. Żołnierski mundur założył wiosną 1939 roku trafiając do plutonu zwiadu 1 Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie. We wrześniu 1939 roku z tą jednostką brał udział w obronie Wybrzeża (Redy, Rumi, Kępy Oksywskiej). Po śmierci pułkownika Stanisława Dąbka i kapitulacji Kępy Oksywskiej dostał się do niewoli.

Z obozu jenieckiego trafił na przymusowe roboty, skąd uciekł. Wrócił w rodzinne strony i podjął walkę wstępując w szeregi tamtejszego oddziału Armii Krajowej, nad którym dwa lata później objął dowództwo. Po zakończeniu działań wojennych, z obawy przed konsekwencjami przynależności do AK, powrócił na Wybrzeże. Osiedlił się w Gdyni, gdzie mieszka do dziś.

W 2016 roku, przez Ministra Obrony Narodowej został mianowany na stopień kapitana.

Najstarszy polski marynarz na stałe związał się z Marynarką Wojenną. Jest częstym gościem na wszystkich jej uroczystościach.

Tekst i zdjęcia: kmdr ppor. Radosław Pioch

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 I 2019
11. rocznica katastrofy lotniczej pod ...
W 11. rocznicę katastrofy wojskowego samolotu CASA C-295 w Mirosławcu, 23 stycznia odbyły się uroczystości upamiętniające poległych oficerów sił powietrznych i ...
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie