..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - “Droga Hannibala” - mamy to!!! ::..
13 XII 2018

“Droga Hannibala” - mamy to!!!

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Podczas ćwiczenia taktyczne z wojskami pk. “PUMA-18” reaktywowano tzw. “Drogę Hannibala”, czyli trasę dla pojazdów gąsienicowych, którą będą mogły przemieszczać się wozy bojowe złocienieckiej Brygady z koszar do poligonu drawskiego.
zdjęcie - “Droga Hannibala” - mamy to!!!
“Droga Hannibala” - mamy to!!!

O wyjątkowości tego zdarzenia decyduje fakt, że droga czołgowa została użyta pierwszy raz od 25 lat. Z perspektywy Sił Zbrojnych i funkcjonowania złocienieckiej Brygady posiadanie kilkunastokilometrowej drogi czołgowej łączącej Poligon Drawski z Jednostką Wojskową daje ogromne możliwości doskonalenia umiejetności kierowców, pozwala na realizację taktycznych zagadnień prowadzenia marszu na dalekie odległości oraz znacznie redukuje koszty przemieszczania sił i środków na szkolenie poligonowe.

Należy w tym miejscu wspomnieć o społecznym aspekcie funkcjonowania “Drogi Hannibala”. Kierując ruch wojska na drogę czołgową, zmniejszamy obciążenie lokalnych dróg powiatu, którymi przewożony jest gąsienicowy sprzęt wojskowy za pomocą zestawów niskopodwoziowych, co jest szczególnie ważne dla ruchu małych miast, Złocieńca i Drawska Pomorskiego - nie posiadających obwodnic.

Jednak najwazniejszym punktem “Drogi Hannibala” jest most na rzece Drawa w miejscowości Złocieniec. Tak naprawdę dewastacja wybudowanej przed laty przez wojsko konstrukcji Baileya, przenośnego stalowego mostu kratownicowego, używanego przez wiele lat, zdecydowała o zaniechaniu ruchu „Drogą Hannibala”. Resztę dopełnił rozwiajający się drzewostan leśny oraz prace rolnicze. Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej, płk dypl. Arkadiusz Szkutnik, mając na uwadze podniesienie możliwości szkoleniowych Brygady oraz społeczną użyteczność, podjął decyzję o odbudowie i przywróceniu „Drodze Hannibala” dawnej świetności. Przedsiewzięcie to wymagało wielu zabiegów organizacyjno-administracyjnych. Uzgodnienia z poszczególnymi nadleśnictwami, współpraca ze złocienieckim samorządem oraz żołnierski wysiłek, pozwoliły na to, by w ramach ćwiczenia PUMA-18 rozegrać taktyczny epizod pokonania „Drogi Hannibala”, co zostało praktycznie zrealizowane 12 grudnia br.

Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej nie zamierza poprzestać na tym jednorazowym epizodzie. Burmistrz Złocieńca, Krzysztof Zacharzewski, zamierza wystąpić z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie w realizacji odbudowy mostu Baileya, który dla włodarza Złocieńca ma szczególne, sentymentalne znaczenie, gdyż jako mały chłopiec osobiscie podążał tamtędy do szkoły podstawowej. Dzisiaj dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 zmuszone są uczęszczać do placówki oświatowej, korzystając z publicznej drogi, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Reasumując, most i „Droga Hannibala” będą miały znaczenie zarówno wojskowe, jak i społeczne. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Burmistrzowi Złocieńca, Krzysztofowi Zacharzewskiemu, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Złocieniec, Henrykowi Kaczmarkowi oraz Radiu Koszalin z nagłośnionie sprawy.

Tekst: mjr Maciej Wiśniewski
Zdjęcia: Radosław Dominowski

“Droga Hannibala” - mamy to!!!

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 III 2019
Wizyta Dowódcy 3. Armii Sił ...
Dowódca 3. Armii Sił Powietrznych USA, stacjonującej w niemieckim Ramstein gen. dyw. John Wood złożył wizytę zapoznawczą w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
19 III 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
19 III 2019
pożegnanie żołnierzy XVII zmiany Polskiego ...
W piątek 15 marca odbyło się pożegnanie żołnierzy XVII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) EUFOR wyjeżdżającego w ramach operacji wojskowej Unii ...
18 III 2019
Odsłonięcie tablicy poświęconej polskim lotnikom
W sobotę 16 marca w koszarach 30 pułku łączności w Bramcote w pobliżu Coventry Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii, JE Arkady ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie