..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - “Droga Hannibala” - mamy to!!! ::..
13 XII 2018

“Droga Hannibala” - mamy to!!!

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Podczas ćwiczenia taktyczne z wojskami pk. “PUMA-18” reaktywowano tzw. “Drogę Hannibala”, czyli trasę dla pojazdów gąsienicowych, którą będą mogły przemieszczać się wozy bojowe złocienieckiej Brygady z koszar do poligonu drawskiego.
zdjęcie - “Droga Hannibala” - mamy to!!!
“Droga Hannibala” - mamy to!!!

O wyjątkowości tego zdarzenia decyduje fakt, że droga czołgowa została użyta pierwszy raz od 25 lat. Z perspektywy Sił Zbrojnych i funkcjonowania złocienieckiej Brygady posiadanie kilkunastokilometrowej drogi czołgowej łączącej Poligon Drawski z Jednostką Wojskową daje ogromne możliwości doskonalenia umiejetności kierowców, pozwala na realizację taktycznych zagadnień prowadzenia marszu na dalekie odległości oraz znacznie redukuje koszty przemieszczania sił i środków na szkolenie poligonowe.

Należy w tym miejscu wspomnieć o społecznym aspekcie funkcjonowania “Drogi Hannibala”. Kierując ruch wojska na drogę czołgową, zmniejszamy obciążenie lokalnych dróg powiatu, którymi przewożony jest gąsienicowy sprzęt wojskowy za pomocą zestawów niskopodwoziowych, co jest szczególnie ważne dla ruchu małych miast, Złocieńca i Drawska Pomorskiego - nie posiadających obwodnic.

Jednak najwazniejszym punktem “Drogi Hannibala” jest most na rzece Drawa w miejscowości Złocieniec. Tak naprawdę dewastacja wybudowanej przed laty przez wojsko konstrukcji Baileya, przenośnego stalowego mostu kratownicowego, używanego przez wiele lat, zdecydowała o zaniechaniu ruchu „Drogą Hannibala”. Resztę dopełnił rozwiajający się drzewostan leśny oraz prace rolnicze. Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej, płk dypl. Arkadiusz Szkutnik, mając na uwadze podniesienie możliwości szkoleniowych Brygady oraz społeczną użyteczność, podjął decyzję o odbudowie i przywróceniu „Drodze Hannibala” dawnej świetności. Przedsiewzięcie to wymagało wielu zabiegów organizacyjno-administracyjnych. Uzgodnienia z poszczególnymi nadleśnictwami, współpraca ze złocienieckim samorządem oraz żołnierski wysiłek, pozwoliły na to, by w ramach ćwiczenia PUMA-18 rozegrać taktyczny epizod pokonania „Drogi Hannibala”, co zostało praktycznie zrealizowane 12 grudnia br.

Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej nie zamierza poprzestać na tym jednorazowym epizodzie. Burmistrz Złocieńca, Krzysztof Zacharzewski, zamierza wystąpić z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie w realizacji odbudowy mostu Baileya, który dla włodarza Złocieńca ma szczególne, sentymentalne znaczenie, gdyż jako mały chłopiec osobiscie podążał tamtędy do szkoły podstawowej. Dzisiaj dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 zmuszone są uczęszczać do placówki oświatowej, korzystając z publicznej drogi, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Reasumując, most i „Droga Hannibala” będą miały znaczenie zarówno wojskowe, jak i społeczne. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Burmistrzowi Złocieńca, Krzysztofowi Zacharzewskiemu, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Złocieniec, Henrykowi Kaczmarkowi oraz Radiu Koszalin z nagłośnionie sprawy.

Tekst: mjr Maciej Wiśniewski
Zdjęcia: Radosław Dominowski

“Droga Hannibala” - mamy to!!!

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 VI 2019
Techniczni eksperci
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
24 VI 2019
Primum non nocere
Zwykle ich nie dostrzegamy, mimo iż są stale obok – czy to w warunkach codziennego funkcjonowania w macierzystych jednostkach, czy podczas ...
24 VI 2019
Regionalne Mistrzostwa CISM
W dniach 17-21.06.2019 r. w Lubikówku koło Skwierzyny odbyła się czwarta edycja Regionalnych Mistrzostw CISM w biegu na orientację.
23 VI 2019
Polsko – włoskie współdziałanie
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019