..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Polsko – niemieckie szkolenie ::..
12 XII 2018

Polsko – niemieckie szkolenie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Od dwóch tygodni żołnierze z 1 batalionu czołgów świętoszowskiej brygady szkolą się na poligonie w niemieckim Jagerbruck. Polsko – niemieckie manewry każdego dnia przybliżają do podpisania współpracy w ramach projektu Cross Attachment.
zdjęcie - Polsko – niemieckie szkolenie
Szklenie żołnierzy z 1 batalionu czołgów świętoszowskiej brygady.

Codziennie, czołgi z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa wraz z pojazdami z 411 batalionu zmechanizowanego z Viereck, poruszają się po bezdrożach poligonu. Załogi dwóch sojuszniczych armii współpracują ze sobą, wspólnie wykonując zadania taktyczne i ogniowe. A tych z całą pewnością nie brakuje. Od wczesnych godzin rannych słychać ryk silników Leopardów. Formowanie szyków, prowadzenie obrony, czy wychodzenie do natarcia – to tylko niektóre z ćwiczonych elementów. Podczas szkolenia widoczny jest profesjonalizm żołnierzy oraz ich zaangażowanie. Dowódcy na bieżąco omawiają popełniane błędy, dając tym samym możliwość, aby ich podwładni mogli unikać ich w przyszłości. Oprócz doskonalenia działań taktycznych, załogi wykonują też szereg zadań ogniowych. Na Pasie Taktycznym widoczne są kule ognia, które poprzedzone są hukiem wystrzałów  z armat.

Jak powiedział jeden z podoficerów z pancernej brygady - Cieszymy się, że mamy możliwość szkolenia z żołnierzami z 41 Brygady Zmechanizowanej. To dla nas cenne doświadczenie, a za razem możliwość rozwoju. Wspólne wykonywanie zadań daje możliwości ujednolicenia procedur i wypracowania właściwych schematów działania.

Współpraca polskich i niemieckich żołnierzy jest na naprawdę wysokim poziomie. Przez ostatnie dni żołnierze przygotowują się do pokazu dynamicznego, który odbędzie się 12 grudnia. Po jego zakończeniu, w obecności polskich i niemieckich dowódców, 10 Brygada Kawalerii Pancernej podpisze porozumienie o współpracy w ramach programu Cross Attachment. Od tej pory żołnierze z Niemiec będą towarzyszyć polskim czołgistom podczas wielu ćwiczeń w kraju i zagranicą.

Po zakończeniu ćwiczenia Griffin Sword żołnierze powrócą do macierzystej jednostki. Jednak już w pierwszym kwartale 2019 czeka ich kolejne wspólne szkolenie. Żołnierze dwóch sojuszniczych armii znów staną ramię w ramię, aby wspólnie wykonywać otrzymane zadania.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak

Szklenie żołnierzy z 1 batalionu czołgów świętoszowskiej brygady.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 VI 2019
Techniczni eksperci
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
24 VI 2019
Primum non nocere
Zwykle ich nie dostrzegamy, mimo iż są stale obok – czy to w warunkach codziennego funkcjonowania w macierzystych jednostkach, czy podczas ...
24 VI 2019
Regionalne Mistrzostwa CISM
W dniach 17-21.06.2019 r. w Lubikówku koło Skwierzyny odbyła się czwarta edycja Regionalnych Mistrzostw CISM w biegu na orientację.
23 VI 2019
Polsko – włoskie współdziałanie
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019