..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - 16PDZ na „Anakondzie” ::..
08 XI 2018

16PDZ na „Anakondzie”

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana rozpoczęła na poligonie drawskim ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Tumak-18, które stanowi element składowy ćwiczenia pk. Anakonda-18.
zdjęcie - 16PDZ na „Anakondzie”
Rozpoczęcie Tumaka-18

W środę 7 listopada, na uroczystej zbiórce, w rejonie pasa taktycznego Bucierz, Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski przyjął meldunek od Zastępcy Dowódcy – Szefa Sztabu 16PDZ gen. bryg. Stanisława Kaczyńskiego o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia ćwiczenia. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu gen. Sokołowski powitał żołnierzy z 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz innych ćwiczących jednostek a także żołnierzy amerykańskiej 1 Dywizji Pancernej. Następnie wskazał zasadnicze cele i zadania, stojące przed kierownictwem ćwiczenia i ćwiczącymi wojskami. W swoim wystąpieniu  gen. Sokołowski powiedział - „Żołnierze, witam wszystkich uczestników ćwiczenia. Przed nami najważniejsze tegoroczne przedsięwzięcie szkoleniowe. Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Anakonda-18 oraz Tumak-18, dla 16 Dywizji Zmechanizowanej jest zadaniem, które musimy wykonać na jak najwyższym poziomie, czego sobie i wszystkim tu stojącym serdecznie życzę”.

W ramach szkolenia kierownictwa ćwiczenia omówiono podstawowe uregulowania prawne z zakresu przestrzegania przepisów bezpieczeństwa w czasie szkolenia i szeroko rozumianej ochrony wojsk, dokonano sprawdzenia systemu łączności i procedur meldunkowych. Następnie zapoznano kadrę z sytuacją taktyczną ćwiczenia i przystąpiono do pracy na stanowiskach kierowania i dowodzenia.

***

Ćwiczenie taktyczne pk. TUMAK-18, które stanowi element składowy międzynarodowego ćwiczenia pk. ANAKONDA-18 jest kontynuacją odbytych treningów sztabowych 16 Dywizji Zmechanizowanej pk. Elbląg-I-18 i Elbląg-II-18 oraz ćwiczenia dowódczo-sztabowego pk. Dzik-18 będzie głównym przedsięwzięciem podsumowującym cykl szkolenia 9BKPanc. Ćwiczenie to jest jednym z głównych przedsięwzięć wchodzących w skład cyklu przygotowań jednostek bezpośrednio podległych 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej do działania zgodnie z przeznaczeniem.

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak
Zdjęcia: ppor. Karol Frankowski

Rozpoczęcie Tumaka-18

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 VI 2019
Techniczni eksperci
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
24 VI 2019
Primum non nocere
Zwykle ich nie dostrzegamy, mimo iż są stale obok – czy to w warunkach codziennego funkcjonowania w macierzystych jednostkach, czy podczas ...
24 VI 2019
Regionalne Mistrzostwa CISM
W dniach 17-21.06.2019 r. w Lubikówku koło Skwierzyny odbyła się czwarta edycja Regionalnych Mistrzostw CISM w biegu na orientację.
23 VI 2019
Polsko – włoskie współdziałanie
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019