..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Anakonda-18 ruszyła! ::..
07 XI 2018

Anakonda-18 ruszyła!

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W środę, 7 listopada, na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda-18.
zdjęcie - Anakonda-18 ruszyła!
Przekazanie wojsk w podporządkowanie w czasie ćwiczenia Anakonda-18

Jednym z pierwszych elementów ceremonii rozpoczęcia manewrów Anakonda-18 było wprowadzenie na plac flag wszystkich państw biorących udział w tym największym tegorocznym ćwiczeniu. Następnie Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, a jednocześnie kierownik ćwiczenia, gen. dyw. Tomasz Piotrowski, powitał jego uczestników słowami: - Realizowane cyklicznie, co dwa lata od 2006 roku, - ćwiczenie Anakonda-18 jest największym i najważniejszym ćwiczeniem Sił Zbrojnych RP prowadzonym z udziałem państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dowództwo Operacyjne RSZ, którym mam zaszczyt dowodzić, już od 12 lat planuje, przygotowuje i dowodzi ćwiczeniem, kieruje operacją, tworzeniem zadań taktycznych oraz jego układem. Rozpoczynająca się dzisiaj Anakonda-18, jest zorganizowana na poligonach w Drawsku Pomorskim i na Orzyszu oraz w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i na akwenie Morza Bałtyckiego. Po raz pierwszy w historii ćwiczenia, Anakonda-18 zostanie przeprowadzona poza granicami Polski w Estonii, na Litwie i Łotwie.

Ostatecznym znakiem, świadczącym o tym, że ćwiczenie Anakonda-18 oficjalnie się rozpoczęło, było podpisanie przez Dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych: Operacyjnego - gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego oraz Generalnego – gen. broni Jarosława Mika, protokołów przejęcia w podporządkowanie jednostek biorących udział w ćwiczeniu.

Uroczysty apel połączony był również z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Do tego wydarzenia nawiązał Dowódca Operacyjny RSZ: - Do tej pory zawsze ćwiczenia Anakonda odbywały się w czerwcu. W tym roku dzień 11 listopada i przypadająca 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości wpisuje się w realizację tego wielkiego przedsięwzięcia. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska ponownie wróciła na mapę Europy. Dla każdego żołnierza Narodowe Święto Niepodległości to symbol wielkiego zwycięstwa, które było wynikiem walk stoczonych podczas wojen, powstań i okupacji. Dzisiaj, w czasie pokoju, po kolejny stajemy przed największym sprawdzianem naszego zgrania, zdolności, gotowości i reakcji na współczesne zagrożenia, co jest wynikiem zobowiązań podjętych podczas Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.

Gen. dyw. Tomasz Piotrowski wspomniał również o jednym z głównych celów ćwiczenia: - Zgodnie z postanowieniami Szczytu NATO, jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji jest certyfikacja, która kończy proces przygotowawczy i osiągnięcia pełnej zdolności do działania Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (MND NE) w Elblągu – a na koniec swojego wystąpienia dodał: - Ćwiczenie Anakonda-18, uważam za otwarte!

Zbiórkę zwieńczyła defilada pododdziałów, po której żołnierze biorący udział w ćwiczeniu przystąpili do realizacji swoich zadań w ramach Anakonda-18.

* * *

Drawsko Pomorskie:

Na poligonie drawskim blisko 7 tys. żołnierzy  rozpoczęło oficjalnie drugi etap ćwiczenia Anakonda-18. Tu przez najbliższe dwa tygodnie żołnierze polscy i sojusznicy będą prowadzić wspólne działania ogniowe i taktyczne.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia przeprowadzone zostaną zajęcia, które poprawią procedury współdziałania w sytuacjach zagrożenia. Jednym z istotniejszych elementów będzie przedsięwzięcie MASCAL oraz wspólne działania ogniowe tzw. „joint fire exercise”

Kierownikiem ćwiczenia na poligonie drawskim jest gen. dyw. Marek Sokołowski. Całością ćwiczenia rozgrywanego na kilku poligonach w Polsce jest dowódca operacyjny gen. dyw. Tomasz Piotrowski.

* * *

Ćwiczenie pk. Anakonda-18 (AN-18) będzie największym ćwiczeniem SZ RP w 2018 roku organizowanym przez Polskę. Będzie sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych RP z sojusznikami.

W ćwiczeniu będą uczestniczyć będą żołnierze z 10 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz  struktur dowodzenia i sił NATO. Anakonda-18 ma na celu integrację narodowych, sojuszniczych i koalicyjnych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej poprzedzonej działaniami przeciw-hybrydowymi.

Po raz pierwszy w historii ćwiczenie będzie prowadzone w Estonii, Litwie i na Łotwie.

Na poligonach w Polsce ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego.

Anakonda-18 będzie przedsięwzięciem integrującym wszystkie działania wynikające z postanowień warszawskiego Szczytu NATO. Międzynarodowy Zespół Ewaluacyjny (MZE) przeprowadzi sprawdzenie zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (MND-NE) do działania standardów sojuszniczych (CREVAL).

W ćwiczeniu uczestniczą elementy struktury dowodzenia NATO: Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych NATO Brunssum (JFC BS), Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (WKP-W) oraz Sojusznicze Dowództwo Wojsk Lądowych (LANDCOM) realizujące zamierzenia wynikające z programu oceny gotowości sił.

Część główna ćwiczenia obejmie trzy etapy: I – ćwiczenie studyjne (TableTop Exercise - TTX) w dniach 17-19 października, w ramach którego wypracowano (dokonano przeglądu) procedury przekazania dowodzenia operacją pomiędzy stroną narodową a Sojuszem, etap II - ćwiczenie z wojskami w dniach 7-16 listopada 2018 roku (LIVEX) oraz etap III - ćwiczenie dowódczo-sztabowe w dniach 26 listopada - 6 grudnia 2018 roku (CPX).

Źródło: www.do.wp.mil.pl
Zdjęcia: sierż. Patryk Cieliński

Przekazanie wojsk w podporządkowanie w czasie ćwiczenia Anakonda-18

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 VI 2019
Techniczni eksperci
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
24 VI 2019
Primum non nocere
Zwykle ich nie dostrzegamy, mimo iż są stale obok – czy to w warunkach codziennego funkcjonowania w macierzystych jednostkach, czy podczas ...
24 VI 2019
Regionalne Mistrzostwa CISM
W dniach 17-21.06.2019 r. w Lubikówku koło Skwierzyny odbyła się czwarta edycja Regionalnych Mistrzostw CISM w biegu na orientację.
23 VI 2019
Polsko – włoskie współdziałanie
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019