..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Pamięci Generała ::..
05 XI 2018

Pamięci Generała

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W minioną sobotę, 3 listopada odsłonięto w Edynburgu Pomnik Generała Stanisława Maczka upamiętniający bohatera II wojny światowej oraz polskich żołnierzy, którzy osiedlili się w Szkocji. Monument stanął na reprezentacyjnym trakcie stolicy Szkocji – Królewskiej Mili, przed siedzibą władz miasta.
zdjęcie - Pamięci Generała
Pomnik Generała Stanisława Maczka

W ceremonii  wzięli udział: minister Anna Maria Anders, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik Premiera RP do spraw dialogu międzynarodowego, korpus dyplomatyczny  z Ambasadorem RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Arkadym J. Rzegockim na czele. Władze miasta reprezentowane były przez Lorda Provosta Franka Rossa, przybyła również licznie szkocka Polonia. Wojsko Polskie reprezentował dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika wraz z delegacją. W jej składzie znaleźli się m.in. przedstawiciele 11 Lubuskiej Dywizji  Kawalerii Pancernej pod przewodnictwem pułkownika Piotra F. Ziei wraz  pocztem sztandarowym  ze sztandarem 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka.

Po ceremonii odsłonięcia pomnika w Sali Głównej Ratusza, gen. broni Jarosław Mika w imieniu Ministra Obrony Narodowej odznaczył Złotym Medalem WP: Lady Fione Fraser, Katie Fraser, Rodericka Harrisona i Arhibalda Macaya. Wszyscy odznaczeni osobiście przyczynili się do szczególnego  upamiętnienia  generała Maczka i jego żołnierzy w Szkocji.

Odsłonięty pomnik znajduje się w sercu Edynburga na dziedzińcu Rady Miasta przy  Królewskiej Mili. Nieopodal znajduje się słynny głaz pamięci, gdzie w listopadzie składane są wieńce upamiętniające wszystkich weteranów, którzy walczyli za wolność Wielkiej Brytanii w latach obu wojen światowych. Pomnik wykonany jest  z brązu, przedstawia gen. St. Maczka siedzącego na ławce. Zaprojektowany został  przez polskiego artystę Bronisława Krzysztofa. O jego powstanie  od lat zabiegała fundacja ”General Stanisław Maczek Memorial Trust”, wspierana przez m.in. najstarszego żyjącego w Wielkiej Brytanii oficera 1 Polskiej Dywizji Pancernej, rotmistrza Zbigniewa Mieczkowskiego oraz stowarzyszenia zrzeszone w Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków w Polsce i za granicą. Pomysłodawcą inicjatywy budowy pomnika był szkocki polityk Lord Fraser, który reprezentował brytyjski rząd na pogrzebie generała Maczka w Bredzie,  23 grudnia  1994 roku. Poruszony historią polskiego bohatera, Lord Fraser rozpoczął starania na rzecz wzniesienia mu pomnika. Proces przerwała śmierć Lorda. Starania podjęły ponownie w 2015 roku wdowa i córka po arystokracie, przy wsparciu Konsulatu RP w Edynburgu. Odsłonięty pomnik jest drugim  symbolem dedykowanym gen. St. Maczkowi w Edynburgu. Pierwszym była tablica odsłonięta w 1997 na ścianie domu przy Arden Street 16, w którym Generał mieszkał do swoich ostatnich dni.

Przedstawiciele władz państwowych RP oraz Wojska Polskiego w trakcie pobytu w Szkocji oddali także cześć i złożyli kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy na cmentarzu Mount Vernon. Trwające obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100 lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego były  również  okazją do spotkań  delegacji z polskimi harcerzami w Glasgow. W niedzielny poranek  ostatnim akordem wizyty polskiej  delegacji w Edynburgu  było uczestnictwo  w mszy świętej w edynburskiej Katedrze Świętej Marii koncelebrowanej przez arcybiskupa Leo W.  Cushley i biskupa Wiesława  Lechowicza w intencji gen. St.  Maczka oraz polskich żołnierzy, którzy osiedlili się w Szkocji.

Tekst: Waldemar Kotula
Zdjęcia: Waldemar Kotula i Mirosław C. Wójtowicz

Pomnik Generała Stanisława Maczka

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 VI 2019
Techniczni eksperci
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
24 VI 2019
Primum non nocere
Zwykle ich nie dostrzegamy, mimo iż są stale obok – czy to w warunkach codziennego funkcjonowania w macierzystych jednostkach, czy podczas ...
24 VI 2019
Regionalne Mistrzostwa CISM
W dniach 17-21.06.2019 r. w Lubikówku koło Skwierzyny odbyła się czwarta edycja Regionalnych Mistrzostw CISM w biegu na orientację.
23 VI 2019
Polsko – włoskie współdziałanie
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019