..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Mistrzostwa Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych ::..
30 X 2018

Mistrzostwa Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Reprezentacja Sił Powietrznych w biegach przełajowych wzięła udział w Mistrzostwach Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO, które odbyły się w dniach 23-26.października w belgijskiej miejscowości Koksijde.
zdjęcie - Mistrzostwa Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych
Zwycięzcy na podium

Corocznie odbywa się współzawodnictwo o prymat w NATO w różnych dyscyplinach sportowych - Polska bierze w nich udział od 2001 roku. W tym roku były to: siatkówka, pływanie, tenis ziemny i biegi przełajowe.

Reprezentacja Sił Powietrznych w klasyfikacji drużynowej uplasowała się  w tym roku na 3 miejscu zarówno w rywalizacji mężczyzn jak i kobiet, jednak w biegach przełajowych nasi reprezentanci nie mają sobie równych i zwyciężają bezapelacyjnie.

Zawody w Belgii rozegrane były na pętli długości 1800 metrów, przebiegającej w części po piaszczystych wydmach. Mężczyźni pokonywali ją 5 razy (czyli 9 km), a kobiety 3 razy (5,4 km). Bardzo szybko po starcie Polacy zajęli czołowe pozycje i niewiadomą było tylko to, którzy z nich zdobędą medal i jakiego koloru.

Znakomicie, bo od zwycięstwa, swoja wojskową karierę rozpoczął sierż. Szymon Kulka. Były policjant wstąpił w szeregi armii na przełomie maja i czerwca. Na przełajowej trasie od razu objął prowadzenie i parł do mety, ścigany tylko przez st. szer. Mariusza Giżyńskiego. Piaszczysta trasa nie przypadła do gustu st. szer. Henrykowi Szostowi, który ostatecznie uzupełnił Polskie podium w tych zawodach.

– Trasa była wymagająca, pagórkowata i piaszczysta, wytyczono ją na nadmorskich wydmach, bo jesteśmy nad Morzem Północnym. Na każdej pętli były 3 mocne podbiegi po piachu – relacjonuje starszy szeregowy Mariusz Giżyński. – Szymon narzucił mocne tempo, a że specjalizuje się w krótszych dystansach, jest od nas, maratończyków, znacznie szybszy. Starałem się, by moja strata nie urosła za bardzo. Heniek Szost po 3 pętli nie wytrzymał i w walce o zwycięstwo liczyliśmy się tylko my dwaj. Na jednym z zakrętów Szymon Kulka skręcił lekko nogę i zacząłem się do niego zbliżać, zabrakło mi jednak 5 sekund – opowiada nam Mariusz Giżyński, który służy w armii od 2010 roku w JW 1156 Poznań/Krzesiny.

– Nie mieliśmy tym razem zbyt mocnych rywali – przyznaje uczciwie Mariusz Giżyński. – W poprzednich latach startowali czasami bardzo mocni biegacze, na przykład ze Stanów Zjednoczonych. Tym razem poziom zawodów armii NATO mógłbym porównać do mistrzostw Polski – ocenia wicemistrz Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych.

Natowskie mistrzostwa zdominowały (i to chyba jeszcze bardziej niż mężczyźni) także Polki żołnierze. Zajęły pięć czołowych miejsc. Na 5,4 kilometrowej trasie triumfowała st. szer. Olha Kalendarova-Ochal, 37 sekund przed st. szer. Moniką Stefanowicz, dla której wojskowe ściganie było mocnym przetarciem na 3 dni przed niedzielnym półmaratonem w Walencji i 39 sekund przed szer. Dominiką Napieraj. Tuż za nimi przybiegły szer. Aleksandra Hornik i st. szer. Agnieszka Jerzyk.

- Kiedy jedziesz na zawody takie jak te, w roli zdecydowanego faworyta, ciężko o maksymalną koncentrację i mobilizację. Na szczęście zawodnicy podeszli do tego startu z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem, dzięki czemu wszystko potoczyło się tak jak miało i wyniki były zgodne z oczekiwaniami. Za to dziękuję każdemu z nich – mówi chor. Robert Banach, koordynator dyscyplin maraton i biegi przełajowe w Wojsku Polskim.

Miejsca Polaków w klasyfikacji indywidualnej:
Mężczyźni:
1miejsce     sierż. Szymon KULKA
2 miejsce     st. szer. Mariusz GIŻYŃSKI
3 miejsce    st. szer. Henryk SZOST
4 miejsce    st. szer. Michał OLEJNIK
6 miejsce    st. szer. Bartosz PAWLAK

19 miejsce    mł. chor. Marek KURYJ

25 miejsce    st. szer. Szymon BIELECKI

30 miejsce    sierż. Michał SUROWIEC

Kobiety:
1 miejsce    st. szer. Olha Kalendarova-OCHAL
2 miejsce    st. szer. Monika STEFANOWICZ
3 miejsce    szer. Dominika NAPIERAJ
4 miejsce    szer. Aleksandra HORNIK
5 miejsce    st. szer. Agnieszka JERZYK

Klasyfikacja drużynowa:
Mężczyźni:
1 miejsce    Polska
2 miejsce    Wielka Brytania
3 miejsce    Holandia

Kobiety:
1 miejsce    Polska
2 miejsce    Wielka Brytania
3 miejsce    Belgia

Tekst i zdjęcia: chor. Robert Banach

Zwycięzcy na podium

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
17 I 2019
BAŁKAN-17 praktycznie
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie