..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Mistrzostwa Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych ::..
30 X 2018

Mistrzostwa Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Reprezentacja Sił Powietrznych w biegach przełajowych wzięła udział w Mistrzostwach Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO, które odbyły się w dniach 23-26.października w belgijskiej miejscowości Koksijde.
zdjęcie - Mistrzostwa Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych
Zwycięzcy na podium

Corocznie odbywa się współzawodnictwo o prymat w NATO w różnych dyscyplinach sportowych - Polska bierze w nich udział od 2001 roku. W tym roku były to: siatkówka, pływanie, tenis ziemny i biegi przełajowe.

Reprezentacja Sił Powietrznych w klasyfikacji drużynowej uplasowała się  w tym roku na 3 miejscu zarówno w rywalizacji mężczyzn jak i kobiet, jednak w biegach przełajowych nasi reprezentanci nie mają sobie równych i zwyciężają bezapelacyjnie.

Zawody w Belgii rozegrane były na pętli długości 1800 metrów, przebiegającej w części po piaszczystych wydmach. Mężczyźni pokonywali ją 5 razy (czyli 9 km), a kobiety 3 razy (5,4 km). Bardzo szybko po starcie Polacy zajęli czołowe pozycje i niewiadomą było tylko to, którzy z nich zdobędą medal i jakiego koloru.

Znakomicie, bo od zwycięstwa, swoja wojskową karierę rozpoczął sierż. Szymon Kulka. Były policjant wstąpił w szeregi armii na przełomie maja i czerwca. Na przełajowej trasie od razu objął prowadzenie i parł do mety, ścigany tylko przez st. szer. Mariusza Giżyńskiego. Piaszczysta trasa nie przypadła do gustu st. szer. Henrykowi Szostowi, który ostatecznie uzupełnił Polskie podium w tych zawodach.

– Trasa była wymagająca, pagórkowata i piaszczysta, wytyczono ją na nadmorskich wydmach, bo jesteśmy nad Morzem Północnym. Na każdej pętli były 3 mocne podbiegi po piachu – relacjonuje starszy szeregowy Mariusz Giżyński. – Szymon narzucił mocne tempo, a że specjalizuje się w krótszych dystansach, jest od nas, maratończyków, znacznie szybszy. Starałem się, by moja strata nie urosła za bardzo. Heniek Szost po 3 pętli nie wytrzymał i w walce o zwycięstwo liczyliśmy się tylko my dwaj. Na jednym z zakrętów Szymon Kulka skręcił lekko nogę i zacząłem się do niego zbliżać, zabrakło mi jednak 5 sekund – opowiada nam Mariusz Giżyński, który służy w armii od 2010 roku w JW 1156 Poznań/Krzesiny.

– Nie mieliśmy tym razem zbyt mocnych rywali – przyznaje uczciwie Mariusz Giżyński. – W poprzednich latach startowali czasami bardzo mocni biegacze, na przykład ze Stanów Zjednoczonych. Tym razem poziom zawodów armii NATO mógłbym porównać do mistrzostw Polski – ocenia wicemistrz Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych.

Natowskie mistrzostwa zdominowały (i to chyba jeszcze bardziej niż mężczyźni) także Polki żołnierze. Zajęły pięć czołowych miejsc. Na 5,4 kilometrowej trasie triumfowała st. szer. Olha Kalendarova-Ochal, 37 sekund przed st. szer. Moniką Stefanowicz, dla której wojskowe ściganie było mocnym przetarciem na 3 dni przed niedzielnym półmaratonem w Walencji i 39 sekund przed szer. Dominiką Napieraj. Tuż za nimi przybiegły szer. Aleksandra Hornik i st. szer. Agnieszka Jerzyk.

- Kiedy jedziesz na zawody takie jak te, w roli zdecydowanego faworyta, ciężko o maksymalną koncentrację i mobilizację. Na szczęście zawodnicy podeszli do tego startu z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem, dzięki czemu wszystko potoczyło się tak jak miało i wyniki były zgodne z oczekiwaniami. Za to dziękuję każdemu z nich – mówi chor. Robert Banach, koordynator dyscyplin maraton i biegi przełajowe w Wojsku Polskim.

Miejsca Polaków w klasyfikacji indywidualnej:
Mężczyźni:
1miejsce     sierż. Szymon KULKA
2 miejsce     st. szer. Mariusz GIŻYŃSKI
3 miejsce    st. szer. Henryk SZOST
4 miejsce    st. szer. Michał OLEJNIK
6 miejsce    st. szer. Bartosz PAWLAK

19 miejsce    mł. chor. Marek KURYJ

25 miejsce    st. szer. Szymon BIELECKI

30 miejsce    sierż. Michał SUROWIEC

Kobiety:
1 miejsce    st. szer. Olha Kalendarova-OCHAL
2 miejsce    st. szer. Monika STEFANOWICZ
3 miejsce    szer. Dominika NAPIERAJ
4 miejsce    szer. Aleksandra HORNIK
5 miejsce    st. szer. Agnieszka JERZYK

Klasyfikacja drużynowa:
Mężczyźni:
1 miejsce    Polska
2 miejsce    Wielka Brytania
3 miejsce    Holandia

Kobiety:
1 miejsce    Polska
2 miejsce    Wielka Brytania
3 miejsce    Belgia

Tekst i zdjęcia: chor. Robert Banach

Zwycięzcy na podium

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego