..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Ćwiczenie taktyczno - specjalne pk. AMETYST-18 ::..
29 X 2018

Ćwiczenie taktyczno - specjalne pk. AMETYST-18

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniach 23 – 26 października na OSPWL Dęba Dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego płk Bogdan Prokop przeprowadził ćwiczenie taktyczno – specjalne pk. Ametyst-18 z 3 Batalionem Inżynieryjnym z Niska na temat: Planowanie, organizowanie oraz dowodzenie batalionem podczas realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego na rzecz komponentu lądowego w tylnej strefie działań podczas operacji obronnej.
zdjęcie - Ćwiczenie taktyczno - specjalne pk. AMETYST-18

Celem ćwiczenia było zgrywanie działania dowództwa i sztabu 3 Batalionu Inżynieryjnego w warunkach zbliżonych do rzeczywistych z działaniem pododdziałów batalionu oraz doskonalenie nawyków i umiejętności niezbędnych do realizacji zadań wynikłych w toku działań bojowych.

Głównymi zagadnieniami taktycznymi realizowanymi podczas ćwiczenia były między innymi przemieszczanie pododdziałów do kolejnych rejonów wykonywania zadań inżynieryjnych ze zmianą położenia stanowiska dowodzenia (SD) batalionu, dowodzenie i kierowanie realizacją zadań wsparcia inżynieryjnego działań obronnych w sytuacji oddziaływania przez przeciwnika lądowego i powietrznego oraz możliwości wystąpienia zdarzeń z użyciem broni masowego rażenia (BMR) i użycia improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED), organizacja współdziałania oraz praktyczna realizacja zadań wsparcia inżynieryjnego na korzyść pododdziałów innych rodzajów wojsk (urządzanie i utrzymywanie przepraw desantowych na PTS–M, budowa mostu składanego z elementów mostu DMS-65, urządzanie i utrzymanie dróg na przełaj, rozminowanie terenu).

Sprawne i terminowe wykonanie zadań inżynieryjnych przez batalion możliwe było przy wsparciu i zabezpieczeniu działań wydzielonych pododdziałów z 2 Pułku Saperów z Kazunia, 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, 1 Batalionu Drogowo – Mostowego z Dęblina,  4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa, 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, 16 Batalionu Saperów z Niska,  5 pchem, a ochronę i obronę rejonów prac inżynieryjnych zabezpieczali żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Podczas ćwiczenia dokonano oceny przygotowania ćwiczącego stanowiska dowodzenia oraz etatowych pododdziałów batalionu do działania zgodnie z przeznaczeniem. Ponadto zgrywano wybrane elementy systemów walki batalionu oraz doskonalono indywidualne i zespołowe umiejętności ćwiczącego dowództwa i sztabu w zakresie wykonywania obowiązków na etatowych stanowiskach oraz czynności procesu dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego do planowania użycia sił i środków podczas realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego. Ćwiczący rozwiązywali problemy taktyczne wynikające z zaistniałej sytuacji oraz opracowywali dokumenty planistyczne i rozkazodawcze.

Płk Prokop na zakończenie ćwiczenia podziękował dowódcy 3 binż ppłk Radosławowi Podolskiemu za  wysoki poziom wyszkolenia batalionu, wyróżniającym się żołnierzom wręczył Listy Gratulacyjne. Podczas omówienia wstępnego z osobami funkcyjnymi kierownictwa ćwiczenia i batalionu podkreślił, że doświadczenia i wnioski zdobyte podczas ćwiczenia będą pozytywnie procentować w dalszej działalności szkoleniowej batalionu.

Tekst i zdjęcia: st. chor. szt. Ryszard Zemła

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego