..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Breda pamięta o polskich bohaterach ::..
29 X 2018

Breda pamięta o polskich bohaterach

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Delegacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) przybyła do stolicy Północnej Brabancji, aby tradycyjnie, wspólnie z mieszkańcami Bredy celebrować obchody kolejnej rocznicy wyzwolenia miasta przez żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1PDPanc) w październiku 1944 roku.
zdjęcie - Breda pamięta o polskich bohaterach
Uroczystości w Bredzie

W tegorocznych uroczystościach przedstawiciele dowództwa Czarnej Dywizji, dowódcy podległych jednostek wojskowych, kompania honorowa 34. Brygady Kawalerii Pancernej oraz żagańska orkiestra wojskowa stawiły się w stolicy Brabancji Północnej, aby wspólnie z mieszkańcami Bredy, weteranami generała Maczka, przybyłymi z kraju, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii, oddać hołd legendarnemu dowódcy i jego podkomendnym. Na wojskowych cmentarzach na znak hołdu swoim poprzednikom pochylono sztandary 34 i 10 Brygady Kawalerii Pancernej  oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Pierwszy akt pamięci o polskich bohaterach miał miejsce w sobotę, 27 października na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Oosterhout. To właśnie tam odbyła się uroczystość zorganizowana przez władze miasta i Stowarzyszenie 1PDPanc Niderlandy. Obok honorowych uczestników – weteranów majora Mariana Słowińskiego, porucznika Alojzego Jedamskiego, kapitana Edmunda Semraua, kapitana Wacława Butowskiego, majora Janusza Gołuchowskiego, podporucznika  Mariana Szczerbińskiego i Romana  Figla, wzięli w niej także udział przedstawiciele rządu Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród nich przedstawiciel Ambasady RP w Hadze, Katarzyna Banaszkiewicz, minister Anna Maria Anders, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Polskie Siły Zbrojne reprezentowali: generał broni Janusz Adamczak - Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli, Attache Obrony komandor Andrzej Konkol, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Jarosław Mika, któremu towarzyszył generał dywizji Cezary Podlasiński. Delegacji Czarnej Dywizji przewodniczył zastępca dowódcy – szef sztabu, generał brygady dr Dariusz Parylak.

Ceremonię rozpoczęło zapalenie symbolicznego znicza pamięci, którego dokonali prezes zarządu Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP), generał brygady w stanie spoczynku Zbigniew Szura, w asyście Bolka Krzeszewskiego, prezesa Stowarzyszenia 1PDPanc Niderlandy.

Przewodniczący delegacji Czarnej Dywizji, generał brygady dr Dariusz Parylak, wraz z dowódcami podległych jednostek wojskowych oraz prezesem FOPP oddali honory i złożyli kwiaty pod monumentem upamiętniającym czyn polskich żołnierzy w okresie wojennej pożogi. Ten poświęcony wyzwolicielom miasta z 1PDPanc pomnik został odsłonięty w 2012 roku z inicjatywy Wadecka Salewicza, opiekuna polskiego cmentarza i syna żołnierza generała Maczka, śp. Michała Salewicza z 24 Pułku Ułanów.

Kolejnym akcentem tegorocznych uroczystości rocznicowych po przemieszczeniu uczestników do Bredy, było złożenie wieńców przy pamiątkowej tablicy, poświęconej żołnierzom 1 Polskiej Dywizji Pancernej oraz ich legendarnemu dowódcy. „Odczytuję jako szczególne wyróżnienie fakt, że mogę przemawiać do Państwa w miejscu, w którym czynił to blisko 74 lata temu generał Stanisław Maczek. Jednocześnie jako zastępca dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która już ponad ćwierć wieku strzeże dziedzictwa bohaterskiej 1 Polskiej Dywizji Pancernej, uznaję za swój najwyższy obowiązek, jak moi poprzednicy coroczną obecność w Bredzie jako miejscu, w którym została zapisana przez generała Maczka jedna z najwspanialszych kart na szlaku bojowym 1 Polskiej Dywizji Pancernej w latach ostatniej wojny.” – podkreślił generał brygady dr Dariusz Parylak.

Goście z Polski oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta złożyli kwiaty pod tablicą, która upamiętnia między innymi mszę polową, celebrowaną w tym miejscu 74 lata temu, 11 listopada 1944 roku, a poświęconą żołnierzom dywizji poległym w walkach o Bredę.

Następnie kompania honorowa, orkiestra wojskowa Czarnej Dywizji, polscy harcerze, młodzież szkolna przemaszerowali ulicami miasta na stary rynek. Tu właśnie, pod staromiejskim ratuszem wojskowi muzycy odegrali koncert plenerowy, który spotkał się z żywym przyjęciem wszystkich obecnych w centralnym punkcie miasta.

Popołudnie w Bredzie było bogate w koncerty, których przesłaniem było upamiętnienie czynu polskich żołnierzy, wyzwolicieli Bredy, a także zbliżające się obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Pierwszy z nich o znamiennym tytule „W hołdzie dla wyzwolicieli” odbył się w kościele Lutherse Kerk, a przygotowany był przez młodych artystów pod kierownictwem Marka Sawickiego z Krakowa.

Drugą odsłoną sobotniego programu kulturalnego był koncert w kościele pod wezwaniem św. Laurentiusa w dzielnicy miasta Ginneken w wykonaniu orkiestry wojskowej z Żagania, wraz z solistami.

W godzinach wieczornych zwieńczeniem dnia wypełnionego chwilami zadumy i wspólnej zabawy był koncert „Świętujemy wolność” z udziałem wybitnego pieśniarza,  barda Aloszy Awdiejewa, któremu towarzyszyli krakowscy artyści, Kazimierz Adamczyk oraz Michał Półtorak.

Tekst i zdjęcia: por. Krzysztof Gonera

Uroczystości w Bredzie

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
17 I 2019
BAŁKAN-17 praktycznie
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie