..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Borsuk-18, ostatni akord ::..
25 X 2018

Borsuk-18, ostatni akord

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Zmieniająca się sytuacja taktyczna, wypracowywane decyzje i praktyczne ich realizacje, tysiące wystrzelonych pocisków różnego kalibru, a wszystko po to, aby pokonać przeciwnika i przywrócić ład w regionie. Ćwiczenie taktyczne z wojskami Borsuk-18 dobiega końca.
zdjęcie - Borsuk-18, ostatni akord
WR-40 Langusta

Sam okres kilkudniowego ćwiczenia poprzedzony był złożonym etapem planistycznym, w który zaangażowany był nie tylko zespół autorski tego szkoleniowego przedsięwzięcia, ale i cały sztab dowództwa Czarnej Dywizji. Swój wkład w tym procesie zaznaczyli również przedstawiciele podległych jednostek wojskowych oraz jednostek modułu szkoleniowego biorący udział w ćwiczeniu, reprezentanci sił powietrznych, wojsk obrony terytorialnej, układu pozamilitarnego, służb kontrwywiadu wojskowego, skończywszy na lokalnych władzach samorządowych, delegatach Lasów Państwowych
i nadleśnictw. Wykonanie niezbędnej dokumentacji planistycznej, graficznej, przeprowadzone z odpowiednim wyprzedzeniem konferencje i końcowa koordynacja miały za zadanie doprowadzić do efektu finalnego – praktycznej realizacji ćwiczenia.

A praktyka i zaangażowanie w liczbach była imponująca. Ponad dwa tysiące siedmiuset żołnierzy i bez mała siedemset jednostek sprzętu, począwszy od czołgów Leopard 2A4, A-1 Abrams, poprzez transportery opancerzone Bradley
i bojowe wozy piechoty BWP-1, wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta, kołowe transportery opancerzone Rosomak, aż po niemniej ważne elementy zabezpieczenia logistycznego.

Począwszy od mini ćwiczenia, zaplanowanego na 18 października, poprzez następne dni kierownictwo ćwiczenia przygotowało i przekazało do ćwiczących wojsk około trzystu podgrywanych i praktycznych zadań taktycznych do realizacji.

Ostatnim ogniowym akordem na świętoszowskim poligonie było zaplanowane na 24 października wykonywanie zadań ogniowych w natarciu. Ziemia zadrżała od ciężkiego sprzętu i kanonady wystrzałów. Artyleria, lotnictwo oraz ciężki sprzęt gąsienicowy wykonał ostatnie zadanie, pokonując siły przeciwnika.

Kończący się Borsuk-18 to dla dywizji ostatni sprawdzian i jednocześnie wprowadzenie do przyszłorocznego ćwiczenia
z wojskami, jakim jest Dragon-19, gdzie wojska 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej odgrywać będą pierwszoplanową rolę.

„Niezwykle istotna w ćwiczeniu była świadomość, że za każdą linią, czy znakiem stawianym na mapie kryje się realna obecność wojsk w terenie.  Cel, który postawiliśmy przed ćwiczeniem został osiągnięty.” – podsumował kierownik ćwiczenia i zarazem dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, generał dywizji  Stanisław Czosnek.

Przed wojskami pozostało jeszcze ostatnie zadanie do wykonania – bezpieczny powrót do macierzystych jednostek.

Tekst: por. Krzysztof Gonera
Zdjęcia: st. chor. szt. Rafał Mniedło

WR-40 Langusta

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VII 2019
Saperzy powracają do Włocławka
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
16 VII 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym ...
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019