..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Podhalańczycy na Trident Juncture 18 ::..
23 X 2018

Podhalańczycy na Trident Juncture 18

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniach od 25 października do 7 listopada w Norwegii odbędzie się ćwiczenie w którym weźmie udział ponad 50 tys. żołnierzy z 30 krajów.
zdjęcie - Podhalańczycy na Trident Juncture 18
Transport wojsk drogą morską

Sojusznicy będą prowadzić działania w centralnej i wschodniej części Norwegii na lądzie, morzu i w powietrzu. „Trident Juncture jest bardzo ważnym ćwiczeniem. Jest to jedno z największych ćwiczeń w NATO na przestrzeni ostatnich kilku lat. Pokaże ono, że możemy działać razem: 29 sojuszników, dwóch partnerów – Szwecja i Finlandia – we współdziałaniu z siłami na lądzie, morzu i w powietrzu. Sam fakt rozmieszczenia tak wielu jednostek na Atlantyku, na Morzu Norweskim, w sposób jaki zrobimy to na Trident Juncture, pokazuje że NATO ma możliwości dostarczenia środków i jest w stanie zaadaptować się do coraz bardziej wymagającego środowiska działań” – powiedział Jens Stoltenberg Sekretarz Generalny NATO.

W ćwiczeniu weźmie udział wzmocniona kompania zmechanizowana z 1bsp z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Ich celem będzie doskonalenie zdolności planowania i działania w środowisku międzynarodowym. Dla Podhalańczyków będzie to również okazja na zdobycie kolejnych doświadczeń i doskonalenie sposobu działania w trudnych warunkach panujących na Norweskich poligonach. W ćwiczeniu weźmie udział również fregata ORP Gen. K. Pułaski.

Bardzo dużą rolę odegrały elementy odpowiedzialne za logistyczne zabezpieczenie ćwiczenia. Sam proces transportu był dużym wyzwaniem, gdyż przemieszczenie ciężkiego sprzętu odbyło się nie tylko transportem kolejowym ale również morskim a żołnierzy przemieszczono na miejsce drogą powietrzną.

Tekst: por. Romuald Kurzawa
Zdjęcia: st. szer. Arkadiusz Czernicki

Transport wojsk drogą morską

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VII 2019
Saperzy powracają do Włocławka
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
16 VII 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym ...
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019