..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - 74 rocznica bitwy pod Jaktorowem ::..
04 X 2018

74 rocznica bitwy pod Jaktorowem

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W ostatnią niedziele 30 września w miejscowości Budy Zosine w gminie Jaktorów zorganizowany został Piknik Wojskowo Historyczny, który towarzyszył oficjalnym uroczystościom z okazji 74 rocznicy bitwy partyzanckiego Zgrupowania AK Kampinos, która miała miejsce pod Jaktorowem w dniach 27 - 29 września 1944 roku.
zdjęcie - 74 rocznica bitwy pod Jaktorowem
74 rocznica bitwy pod Jaktorowem.

Główne punkty oficjalnych uroczystości to msza polowa w której uczestniczyli weterani bitwy, Apel Poległych oraz złożenie wieńców na cmentarzu poległych bohaterów tej bitwy. Podsumowaniem był  koncert pieśni patriotycznych.

Podobnie jak w latach ubiegłych dzięki współpracy z lokalnymi władzami, pasjonatami historii oraz zaangażowaniu i poparciu mieszkańców gminy Jaktorów i powiatu grodziskiego, przygotowany został  Piknik Wojskowo Historyczny podczas którego  zaprezentowano współczesne historyczne pojazdy wojskowe, sprzęt bojowy, broń wyposażenie. Dzięki obecności przedstawicieli kilkunastu jednostek  podległych  DGRSZ, a  wydzielonych z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 16 Dywizji Zmechanizowanej, 2 Pułku Saperów, 9 Pułku Rozpoznawczego, Inspektoratu Wsparcia Sil Zbrojnych powstał prawdziwy  obóz wojskowy.  Licznie przybyłe rzesze mieszkańców  mogły zobaczyć i dotknąć  takiego  sprzętu jak:  KTO Rosomak, czołg Leopard 2A4, bojowy wóz piechoty BWP-1, samochód  terenowy HMMWV, zestaw przeciwlotniczy ZU 23-2, samochód terenowy Honker Skorpion, quad Arctic Cat, broń strzelecka indywidualna i zespołowa, wyposażenie i oporządzenie, sprzęt obserwacyjny i rozpoznawczy, sprzęt inżynieryjno-saperski.

W programie  Pikniku  Wojskowo Historycznego  były także prezentacje pojazdów historycznych  takich jak samochód  pancerny wz. 34, historyczne ciężarówki  wojskowe oraz pojazdy osobowo terenowe  takie jak  schwimmwagen, kettenkrad,  motocykle wojskowe BMW oraz tak oryginalne konstrukcje jak  Volvo BV 202 gąsienicowa amfibia-wszędołaz.

Jaktorowski hufiec ZHP jak co roku zorganizuje 3 dniowy ogólnopolski Rajd Harcerski „Szlakami Walk Zgrupowania AK Kampinos”,

***
Bitwa pod Jaktorowem była największą bitwą partyzancką  podczas  drugiej wojny światowej jaka rozegrała się   po zachodniej stronie Wisły. Liczące  ponad 2000 osób  partyzanckie zgrupowanie AK Kampinos w ostatnich dniach września  1944 roku opuściło bezpieczne obozowiska  w Puszczy Kampinoskiej i rozpoczęło marsz  w rejon Gór Świętokrzyskich . Niemcy  szybko odkryli  tak duży oddział i starali się g związać walką , otoczyć i zniszczyć. Po kilku  dniach marszu i licznych potyczkach i kontaktach bojowych w rejonie miejscowości Jaktorów w dniach 27-29 września 1944 roku doszło do decydującej  bitwy z przeważającymi  niemieckimi siłami. Do walki z partyzantami Niemcy zaangażowali artylerię, czołgi , lotnictwo, a nawet pociąg pancerny. Tragicznymi epizodami były mordy i egzekucje na mieszkańcach Bud Zosinych i okolicznych wiosek, podpalenia domostw i zabudowań. Polacy  zmuszeni  byli do walki na dwa fronty. Od przodu  drogę zagradzał im  pociąg pancerny  uniemożliwiając  przebicie się przez tory kolejowe, z tyłu napierały jednostki zmechanizowane wspierane prze czołgi , artylerię i lotnictwo.

Od kilku lat  w ramach  obchodów rocznicowych realizowana jest także rekonstrukcja wybranych epizodów bitwy.

W tym  roku odtworzyliśmy  potyczkę oddziału partyzanckiego z niemieckimi oddziałami zmotoryzowanymi oraz walką z pociągiem pancernym i udane próby przebicia się części  pododdziałów przez pierścień okrążenia. Przedstawiliśmy także tragedię mieszkańców wsi, pożary i podpalenia domostw, egzekucje na cywilach, brutalność okupanta.

Prócz sylwetek żołnierzy obydwu stron,  po stronie niemieckiej  prezentowano  motocykle samochody terenowe, transportery gąsienicowe. Stronę polską - partyzantów  Zgrupowanie AK Kampinos  odtwarzały piesze i konne  pododdziały z grup rekonstrukcyjnych.

Tekst: Sławomir Abczyński
Zdjęcia: Jonasz Misiaszek-Przybyszewski

74 rocznica bitwy pod Jaktorowem

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 VII 2019
Wizyta Dowódcy Sił Powietrznych Pakistanu
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Pakistanu
19 VII 2019
Saperzy kolejny raz wracają do ...
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019