..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia ::..
02 X 2018

Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Jednym z najważniejszych elementów służby w patrolach rozminowania i grupach nurków minerów jest ciągłe doskonalenie umiejętności poprzez udział w kursach, szkolenia czy ćwiczeniach między innymi ze strażą pożarna czy policją.
zdjęcie - Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia
Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia

Na szkoleniach zorganizowanych przez Zarząd Inżynierii Wojskowej IRW DG RSZ na bazie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dowódcy patroli szkolą się w m.in. zakresie praktycznego sposobu neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Zapoznają się z nowoczesnymi metodami niszczenia. Oprócz szkoleń organizowanych przez wojsko, saperzy uczestniczą w ćwiczeniach organizowanych przez służby ratownicze. W ostatnim czasie, w jednym z takich ćwiczeń wzięli udział żołnierze patrolu rozminowania Nr 23 z 23 pułku artylerii z Bolesławca oraz patrolu rozminowania Nr 21 z 5  batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego. Wspólnie ze strażakami ćwiczyli podejmowanie i  likwidację niewybuchów w podziemnych sztolniach w Jeleniej Górze..

Jak bardzo są to potrzebne szkolenia okazało się w ostatnich dniach, gdzie patrol rozminowania dowodzony przez st. chor. Radosława Mazura wspólnie z strażakami ze Specjalnej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Wałbrzycha usunęli niewybuch z szybu studzienki kanalizacyjnej o głębokości  10 metrów w miejscowości Pstrąże. 

W czwartek 13.09.2018 patrol w SI PATROL otrzymał zgłoszenie o znalezieniu pocisku artyleryjskiego  kalibru 125mm który znajduje się na dnie dziesięciometrowej poradzieckiej studzienki kanalizacyjnej w terenie leśnym w okolicy poradzieckiej miejscowości Pstrąże.

Na prośbę dowódcy patrolu wsparcia udzieli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha którzy w tym czasie mieli ćwiczenia na poligonie.

Po udzieleniu instruktażu, przy wykorzystaniu specjalistycznego  sprzętu alpinistycznego do wspinaczki oraz specjalnego trójnogu strażacy w kolejnych fazach realizacji zadania opuszczali  na dno szybu saperów  którzy po przeprowadzeniu rozpoznania przedmiotu wybuchowego,  przymocowali linę do pocisku artyleryjskiego i za jej  pomocą wydobyli pocisk na powierzchnię ziemi, celem jego dalszego zdetonowania (pocisk czołgowy przeciwpancerny kumulacyjny kalibru 125mm stabilizowany brzechwowo).

 Wcześniejsze wspólne ćwiczenia w Jeleniej Górze  pokazały że współpraca różnych służb ratowniczych usprawnia realizację zadań likwidacji niewybuchów i niewypałów.

W tej akcji oprócz patrolu rozminowania wzięła udział specjalna grupa strażaków ratowników ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo -Ratowniczej ,,Wałbrzych" z KM PSP z Wałbrzycha, pod dowództwem bryg. Pawła Kalińskiego,
którzy na co dzień zajmują się ratowaniem ludzi uwięzionych pod ziemią lub gruzami po kataklizmach na całym świecie a którym, saperzy z Bolesławca serdecznie dziękują.

Przypominamy,
że w razie znalezienia przedmiotów
wybuchowych pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać, przenosić ani rozbrajać.
Miejsce, gdzie się ona znajduje, należy oznakować
i dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych,
a w szczególności dzieci.

O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji.
Funkcjonariusze policji zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

Tekst: płk Artur Talik, st. chor. sztab. Radosław MAZUR
Zdjęcia z archiwum patrolu rozminowania Nr 23

Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 VI 2019
Techniczni eksperci
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
24 VI 2019
Primum non nocere
Zwykle ich nie dostrzegamy, mimo iż są stale obok – czy to w warunkach codziennego funkcjonowania w macierzystych jednostkach, czy podczas ...
24 VI 2019
Regionalne Mistrzostwa CISM
W dniach 17-21.06.2019 r. w Lubikówku koło Skwierzyny odbyła się czwarta edycja Regionalnych Mistrzostw CISM w biegu na orientację.
23 VI 2019
Polsko – włoskie współdziałanie
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019