..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia ::..
02 X 2018

Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Jednym z najważniejszych elementów służby w patrolach rozminowania i grupach nurków minerów jest ciągłe doskonalenie umiejętności poprzez udział w kursach, szkolenia czy ćwiczeniach między innymi ze strażą pożarna czy policją.
zdjęcie - Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia
Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia

Na szkoleniach zorganizowanych przez Zarząd Inżynierii Wojskowej IRW DG RSZ na bazie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dowódcy patroli szkolą się w m.in. zakresie praktycznego sposobu neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Zapoznają się z nowoczesnymi metodami niszczenia. Oprócz szkoleń organizowanych przez wojsko, saperzy uczestniczą w ćwiczeniach organizowanych przez służby ratownicze. W ostatnim czasie, w jednym z takich ćwiczeń wzięli udział żołnierze patrolu rozminowania Nr 23 z 23 pułku artylerii z Bolesławca oraz patrolu rozminowania Nr 21 z 5  batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego. Wspólnie ze strażakami ćwiczyli podejmowanie i  likwidację niewybuchów w podziemnych sztolniach w Jeleniej Górze..

Jak bardzo są to potrzebne szkolenia okazało się w ostatnich dniach, gdzie patrol rozminowania dowodzony przez st. chor. Radosława Mazura wspólnie z strażakami ze Specjalnej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Wałbrzycha usunęli niewybuch z szybu studzienki kanalizacyjnej o głębokości  10 metrów w miejscowości Pstrąże. 

W czwartek 13.09.2018 patrol w SI PATROL otrzymał zgłoszenie o znalezieniu pocisku artyleryjskiego  kalibru 125mm który znajduje się na dnie dziesięciometrowej poradzieckiej studzienki kanalizacyjnej w terenie leśnym w okolicy poradzieckiej miejscowości Pstrąże.

Na prośbę dowódcy patrolu wsparcia udzieli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha którzy w tym czasie mieli ćwiczenia na poligonie.

Po udzieleniu instruktażu, przy wykorzystaniu specjalistycznego  sprzętu alpinistycznego do wspinaczki oraz specjalnego trójnogu strażacy w kolejnych fazach realizacji zadania opuszczali  na dno szybu saperów  którzy po przeprowadzeniu rozpoznania przedmiotu wybuchowego,  przymocowali linę do pocisku artyleryjskiego i za jej  pomocą wydobyli pocisk na powierzchnię ziemi, celem jego dalszego zdetonowania (pocisk czołgowy przeciwpancerny kumulacyjny kalibru 125mm stabilizowany brzechwowo).

 Wcześniejsze wspólne ćwiczenia w Jeleniej Górze  pokazały że współpraca różnych służb ratowniczych usprawnia realizację zadań likwidacji niewybuchów i niewypałów.

W tej akcji oprócz patrolu rozminowania wzięła udział specjalna grupa strażaków ratowników ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo -Ratowniczej ,,Wałbrzych" z KM PSP z Wałbrzycha, pod dowództwem bryg. Pawła Kalińskiego,
którzy na co dzień zajmują się ratowaniem ludzi uwięzionych pod ziemią lub gruzami po kataklizmach na całym świecie a którym, saperzy z Bolesławca serdecznie dziękują.

Przypominamy,
że w razie znalezienia przedmiotów
wybuchowych pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać, przenosić ani rozbrajać.
Miejsce, gdzie się ona znajduje, należy oznakować
i dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych,
a w szczególności dzieci.

O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji.
Funkcjonariusze policji zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

Tekst: płk Artur Talik, st. chor. sztab. Radosław MAZUR
Zdjęcia z archiwum patrolu rozminowania Nr 23

Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 II 2019
Wizyta zastępcy dowódcy USAEUR ds. ...
21. lutego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedził generał dywizji John Gronski, zastępca dowódcy USAUE ds. Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej.
21 II 2019
Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce
W Toruniu odbyły się 63. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. W mistrzostwach rywalizowali żołnierze – sportowcy z Wojskowych Zespołów Sportowych zdobywając ...
21 II 2019
Ogień, dym i napalm
Żołnierze ze Świętoszowa walczyli ze strachem oraz swoimi słabościami podczas pokonywania toru napalmowego.
20 II 2019
Podwodne szkolenie
Zakończyło się szkolenie nurków z 5 batalionu saperów. W szkoleniu udział wzięli również żołnierze z 1 brzeskiego pułku saperów, 2 stargardzkiego ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie