..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia ::..
02 X 2018

Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Jednym z najważniejszych elementów służby w patrolach rozminowania i grupach nurków minerów jest ciągłe doskonalenie umiejętności poprzez udział w kursach, szkolenia czy ćwiczeniach między innymi ze strażą pożarna czy policją.
zdjęcie - Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia
Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia

Na szkoleniach zorganizowanych przez Zarząd Inżynierii Wojskowej IRW DG RSZ na bazie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dowódcy patroli szkolą się w m.in. zakresie praktycznego sposobu neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Zapoznają się z nowoczesnymi metodami niszczenia. Oprócz szkoleń organizowanych przez wojsko, saperzy uczestniczą w ćwiczeniach organizowanych przez służby ratownicze. W ostatnim czasie, w jednym z takich ćwiczeń wzięli udział żołnierze patrolu rozminowania Nr 23 z 23 pułku artylerii z Bolesławca oraz patrolu rozminowania Nr 21 z 5  batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego. Wspólnie ze strażakami ćwiczyli podejmowanie i  likwidację niewybuchów w podziemnych sztolniach w Jeleniej Górze..

Jak bardzo są to potrzebne szkolenia okazało się w ostatnich dniach, gdzie patrol rozminowania dowodzony przez st. chor. Radosława Mazura wspólnie z strażakami ze Specjalnej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Wałbrzycha usunęli niewybuch z szybu studzienki kanalizacyjnej o głębokości  10 metrów w miejscowości Pstrąże. 

W czwartek 13.09.2018 patrol w SI PATROL otrzymał zgłoszenie o znalezieniu pocisku artyleryjskiego  kalibru 125mm który znajduje się na dnie dziesięciometrowej poradzieckiej studzienki kanalizacyjnej w terenie leśnym w okolicy poradzieckiej miejscowości Pstrąże.

Na prośbę dowódcy patrolu wsparcia udzieli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha którzy w tym czasie mieli ćwiczenia na poligonie.

Po udzieleniu instruktażu, przy wykorzystaniu specjalistycznego  sprzętu alpinistycznego do wspinaczki oraz specjalnego trójnogu strażacy w kolejnych fazach realizacji zadania opuszczali  na dno szybu saperów  którzy po przeprowadzeniu rozpoznania przedmiotu wybuchowego,  przymocowali linę do pocisku artyleryjskiego i za jej  pomocą wydobyli pocisk na powierzchnię ziemi, celem jego dalszego zdetonowania (pocisk czołgowy przeciwpancerny kumulacyjny kalibru 125mm stabilizowany brzechwowo).

 Wcześniejsze wspólne ćwiczenia w Jeleniej Górze  pokazały że współpraca różnych służb ratowniczych usprawnia realizację zadań likwidacji niewybuchów i niewypałów.

W tej akcji oprócz patrolu rozminowania wzięła udział specjalna grupa strażaków ratowników ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo -Ratowniczej ,,Wałbrzych" z KM PSP z Wałbrzycha, pod dowództwem bryg. Pawła Kalińskiego,
którzy na co dzień zajmują się ratowaniem ludzi uwięzionych pod ziemią lub gruzami po kataklizmach na całym świecie a którym, saperzy z Bolesławca serdecznie dziękują.

Przypominamy,
że w razie znalezienia przedmiotów
wybuchowych pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać, przenosić ani rozbrajać.
Miejsce, gdzie się ona znajduje, należy oznakować
i dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych,
a w szczególności dzieci.

O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji.
Funkcjonariusze policji zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

Tekst: płk Artur Talik, st. chor. sztab. Radosław MAZUR
Zdjęcia z archiwum patrolu rozminowania Nr 23

Saperzy znowu pod ziemią - tym razem to nie ćwiczenia

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
11 XII 2018
Załoga Anakondy ewakuowała na ląd ...
Załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła dziś dwudziestą akcję poszukiwawczo-ratowniczą w tym roku, ewakuując na ląd potrzebującego pomocy ...
11 XII 2018
Zmiana na stanowisku Attaché Łotwy
Przybywający z wizytą zapoznawczą Attaché obrony Łotwy ppłk Valerijs Kovgers został powitany przez dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosława ...
11 XII 2018
Pamiątkowe grawertony negocjatorom
4 grudnia w Ambasadzie RP w Berlinie zostały wręczone pamiątkowe grawertony w imieniu Dowódcy Generalnego RSZ negocjatorom niemieckim - Pani Sigrid ...
10 XII 2018
Dragoni i napalm
2 kompania zmechanizowana z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, odbyła nietypowe zajęcia z Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Tematem zajęć była ochrona ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie