..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Święto spadochroniarzy ::..
01 X 2018

Święto spadochroniarzy

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
O tradycjach i dorobku naszych Poprzedników, o zadaniach jakie czekają Brygadę oraz o tym co zawsze stanowiło o niepowtarzalności jednostek spadochronowych - dwa dni trwały w Krakowie obchody święta spadochroniarzy.
zdjęcie - Święto spadochroniarzy
Święto spadochroniarzy

Tradycyjnie już kulminacyjny moment pierwszego dnia obchodów święta 6 Brygady Powietrznodesantowej stanowił uroczysty capstrzyk. W świetle pochodni i z największa flagą 6BPD  w tle przed pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego znajdującym się przed budynkiem dowództwa krakowskich spadochroniarzy wygłoszony został apel pamięci. Przywołano nazwiska żołnierzy, którzy zginęli w czasie służby poza granicami kraju oraz podczas wykonywania skoków spadochronowych. Uczczono w nim również pamięć o żołnierzach walczących pod Driel i Arnhem, przełamujących Wał Pomorski i zdobywających Kołobrzeg. Uroczystość zakończyła trzykrotna salwa wykonana przez kompanię honorową.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się od spotkania w Sali Tradycji 6BPD. Tam też rodzina mjr. Stanisława Karpińskiego -  żołnierza 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, przekazała pamiątki, które wzbogaciły kolekcję zgromadzoną w Sali Tradycji 6BPD.

Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta zbiórka. Na placu apelowym 6 batalionu dowodzenia stanęły pododdziały brygady ze wszystkich jej batalionów. Wręczono odznaczenia resortowe oraz odznaki pamiątkowe wyróżniającym się żołnierzom a także osobom z nią współpracującym. Podsumowane zostały także Międzynarodowe zawody użyteczno-sportowe im. gen. Zdrzałki, które stanowiły preludium do obchodów święta żołnierzy „Szóstej”.

„… działanie po wykonaniu skoku spadochronowego, w oderwaniu od wojsk własnych, w miejscach, gdzie żaden inny żołnierz nie chce się nawet znaleźć wymaga największego hartu ducha. Wspólne pokonywanie trudów żołnierskiego życia, wysiłek, wyrzeczenia i kształtowana w cieniu czaszy spadochronu psychika wyrabiają w żołnierzach niezmiernie silne poczucie przynależności do grona polskich spadochroniarzy.” – tak podczas swojego przemówienia o niepowtarzalności jednostek spadochronowych mówił dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej gen. bryg. Szymon Koziatek.

Dziękując za wysokie wyniki uzyskane w licznych przedsięwzięciach szkoleniowych w mijającym roku Dowódca spadochroniarzy dodał: „Choć wysoko cenimy tradycje i dorobek naszych Poprzedników, to jednak przede wszystkim skupiamy naszą uwagę na realizowaniu zadań, jakie czekają nas w najbliższych miesiącach i latach”.
Podsumowaniem uroczystej zbiórki była defilada, do której, przy muzyce Orkiestry Wojskowej w Krakowie,  ruszyły zebrane pododdziały.
    
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów na ziemi wylądował spadochronowy desant i rozpoczął się spadochroniarski piknik. W jego czasie można było poznać uzbrojenie wojsk powietrznodesantowych, a nawet postrzelać na strzelnicy paintballowej. Na rozstawionej scenie swój koncert zagrał Zespół Estradowy Czasza i artyści z klubów żołnierskich z Krakowa i Rzeszowa. Niezawodna kuchnia polowa serwowała wojskowe specjały w tym grochówkę, bigos i kilka innych. Jak już co roku zorganizowany został przez działający w 6 batalionie dowodzenia Wojskowy Klub Sportowy "Desant" mecz bokserski.

***

„Święto 6BPD ustanowione zostało dla upamiętnienia powstania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Ta pierwsza w dziejach polskiego oręża Wielka Jednostka Powietrznodesantowa powstała w dniu 23 września 1941 roku w dalekiej Szkocji. Jej twórcą i bojowym Dowódcą był Patron 6BPD, gen. bryg. Stanisław Sosabowski, wielki patriota zaliczany do grona najwybitniejszych generałów Polskich Sił Zbrojnych w okresie II wojny światowej. On i Jego Brygada mieli powrócić do Kraju „najkrótszą drogą” by pomóc walczącej Warszawie. Z woli naszych Aliantów nie dane im było walczyć na polskiej ziemi. Desantowali się w Holandii, pod Driel. To właśnie tam przyszło im walczyć z wrogiem, daleko od Polski i walczącej z okupantem powstańczej Warszawy.”

Tekst: por. Agata Niemyjska
Zdjęcia: Mariusz Bieniek

Święto spadochroniarzy

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 II 2019
Wizyta zastępcy dowódcy USAEUR ds. ...
21. lutego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedził generał dywizji John Gronski, zastępca dowódcy USAUE ds. Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej.
21 II 2019
Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce
W Toruniu odbyły się 63. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. W mistrzostwach rywalizowali żołnierze – sportowcy z Wojskowych Zespołów Sportowych zdobywając ...
21 II 2019
Ogień, dym i napalm
Żołnierze ze Świętoszowa walczyli ze strachem oraz swoimi słabościami podczas pokonywania toru napalmowego.
20 II 2019
Podwodne szkolenie
Zakończyło się szkolenie nurków z 5 batalionu saperów. W szkoleniu udział wzięli również żołnierze z 1 brzeskiego pułku saperów, 2 stargardzkiego ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie