..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Kormoran-18. Największe manewry lotnictwa morskiego ::..
01 X 2018

Kormoran-18. Największe manewry lotnictwa morskiego

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dzisiaj (poniedziałek, 1 października) rozpoczyna się największe i najważniejsze tegoroczne ćwiczenie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pod kryptonimem Kormoran-18. Manewry lotnictwa morskiego potrwają do piątku.
zdjęcie - Kormoran-18. Największe manewry lotnictwa morskiego
BLMW podczas Kormoran-18.

W przyjętej koncepcji ćwiczenia założono, że uczestniczące w nim załogi samolotów i śmigłowców nie będą operowały z macierzystych lotnisk, lecz z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Tam też przemieszczono niezbędny sprzęt zabezpieczający operacje statków powietrznych wraz z grupą żołnierzy obydwu baz BLMW oraz elementami punktu kierowania. W niedzielę, 30 września na lądowisko w Ustce przebazowały się śmigłowce: para śmigłowców Mi-14PŁ i śmigłowiec W-3WARM z Grupy Lotniczej 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie oraz śmigłowiec SH-2G z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni.

Ponadto w ćwiczeniu udział wezmą także samoloty patrolowo – rozpoznawcze M28B1R, wykonując zadania z macierzystego lotniska 44 Bazy w Siemirowicach. Poszczególne epizody lotnicze rozpoczną się od wtorku, 2 października i będą realizowane na poligonach morskich od Kołobrzegu, po Półwysep Helski i Zatokę Gdańską. W trakcie wybranych epizodów ćwiczenia przewidziano współdziałanie załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z jednostkami 3 Flotylli Okrętów oraz 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, które w tym samym czasie będą realizować zadania w ramach ćwiczeń własnych pod kryptonimami Ostrobok-18 i Wargacz-18. Wśród nich będzie okręt podwodny, korweta, okręt ratowniczy oraz trałowce.

Podczas epizodów poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) zaplanowano także współpracę z jednostką interwencyjno-pościgową Morskiego oddziału Straży Graniczej. Załogi śmigłowców BLWW ćwiczyć będą m.in. masową ewakuację z pokładu okrętu (W-3WARM), zwalczanie okrętów nawodnych (SH-2G) i bombardowanie (Mi-14PŁ) oraz zwalczanie okrętów podwodnych (Mi-14PŁ). Rolą samolotów patrolowo-rozpoznawczych z Siemirowic będzie naprowadzanie śmigłowców SAR na okręt, z którego prowadzona będzie ewakuacja oraz wskazywanie celów dla lotnictwa bojowego. Tę rolę odgrywać będą samoloty Su-22 z 1 Skrzydła Taktycznego, które wykonywać będą symulowane ataki na wskazany przez Bryzę obiekt. Na lotniskach BLMW przeprowadzone zostaną ćwiczebne alarmy bojowe, a plutony chemiczne będą usuwały pozorowane skażenia. Nad przebiegiem manewrów czuwać będą specjaliści z Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz stanowisk dowodzenia w 43 i 44 Bazie Lotnictwa Morskiego.

Celem ćwiczenia jest doskonalenie wykonywania zadań przez załogi statków powietrznych BLMW, systemu dowodzenia nimi oraz współdziałanie z innymi elementami pola walki. Ćwiczenie będzie także stanowiło bezpośrednie przygotowanie do udziału sił BLMW w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem Anakonda-18. Łącznie podczas czterech kolejnych dni ćwiczenia samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego spędzą w powietrzu 75 godzin, wykonując ponad dwadzieścia szczegółowo zaplanowanych zadań lotniczych. Ćwiczeniem pokieruje dowódca BLMW, czasowo pełniący obowiązki, kmdr pil. Jarosław Czerwonko.

Tekst: kmdr ppor. Marcin Braszak

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 VI 2019
Techniczni eksperci
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
24 VI 2019
Primum non nocere
Zwykle ich nie dostrzegamy, mimo iż są stale obok – czy to w warunkach codziennego funkcjonowania w macierzystych jednostkach, czy podczas ...
24 VI 2019
Regionalne Mistrzostwa CISM
W dniach 17-21.06.2019 r. w Lubikówku koło Skwierzyny odbyła się czwarta edycja Regionalnych Mistrzostw CISM w biegu na orientację.
23 VI 2019
Polsko – włoskie współdziałanie
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019