..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Druga odsłona święta Czarnej Dywizji ::..
24 IX 2018

Druga odsłona święta Czarnej Dywizji

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W piątek 21 września areną drugiego dnia tegorocznych obchodów święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) była Zielona Góra. Prócz oficjalnych, doniosłych ceremonii, pancerniacy przygotowali nie lada gratkę dla miłośników militariów – Piknik Czołgisty.
zdjęcie - Druga odsłona święta Czarnej Dywizji
Święto 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej

Już w przeddzień w godzinach wieczornych w zorganizowany i bezpieczny, jak na wojsko przystało sposób, do lubuskiego „miasta winnic” przemieszczono z jednostek wojskowych sprzęt, który już od piątkowych godzin dopołudniowych mógł cieszyć oko pasjonatów wojskowości. A wszystko to w ramach zorganizowanego z okazji święta Czarnej Dywizji Pikniku Czołgisty.


Na placu przy Centrum Biznesu każdy mógł znaleźć coś dla siebie, od indywidualnego wyposażenia żołnierza, aż po ciężkie egzemplarze sprzętu wojskowego, który na co dzień wykorzystywany jest w szkoleniu oddziałów dywizji. Był to także swoisty sprawdzian wiedzy dla załóg czołgów, transporterów opancerzonych, czy wyrzutni rakiet, bowiem wachlarz pytań technicznych zadawanych przez odwiedzających był naprawdę szeroki. W tym miejscu nie mogło rzecz jasna zabraknąć czegoś dla smakoszy kulinariów. Ogromnym wzięciem cieszyła się żołnierska grochówka i ciepły chleb, wypiekany na miejscu w polowej piekarni wojskowej.


O godzinie szesnastej w Kościele pod wezwaniem Świętego Zbawiciela w intencji żołnierzy lubuskiego związku taktycznego odprawiona została eucharystia, którą celebrował ksiądz podpułkownik Radosław Michnowicz, kapelan żagańskiej parafii wojskowej.


Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się na pobliski Plac Bohaterów. Uhonorowaniem służby żołnierzy Czarnej Dywizji była obecność wielu gości, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dowódcy i żołnierze zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, byli dowódcy Czarnej Dywizji, żołnierze armii sojuszniczych, duchowieństwo, reprezentanci środowisk kombatanckich, stowarzyszeń wojskowych, funkcjonariusze innych służb mundurowych oraz mieszkańcy Zielonej Góry.


Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Po wprowadzeniu kompanii honorowej, wystawianej przez żołnierzy 11 batalionu dowodzenia, podniesiono flagę państwową i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego.


Następnie odbyła się ceremonia wręczenia aktów mianowania, odznaczeń, medali i odznak. Akty mianowania na wyższy stopień wojskowy otrzymali: do stopnia podpułkownika – major Marcin Michalec. Kapitanowie Robert Prażak oraz Krzysztof Ilnicki awansowali zostali do stopnia majora. Czwartą gwiazdkę kapitańską otrzymali porucznicy Monika Woźniak, Paweł Pacek oraz Maciej Trepiak. Mianowanie na najwyższy stopień podoficerski wręczono starszym chorążym Rafałowi Mniedło, Tomaszowi Kuglarzowi, Piotrowi Szymszonowi, Grzegorzowi Kocioł. Doceniono również służbę podoficerów młodszych – sierżant Jarosław Prządka otrzymał awans do stopnia starszego sierżanta, zaś starszy kapral Marcin Ciesielski mianowany został na plutonowego. Pierwsze stopnie podoficerskie i awanse na kaprali otrzymali starsi szeregowi Elżbieta Woźniak, Krystian Wasilewski, Marcin Przybylak i Adam Tomaszak. Z kolei szeregowi Maciej Bańka oraz Joanna Chrzanowska otrzymali awanse do stopnia starszego szeregowego.


„Przedstawiam Państwu raport z działalności Czarnej Dywizji i oceńcie sami, czy 11 dywizja ma co świętować. Produktem naszej służby Ojczyźnie jest bezpieczeństwo i jestem pewien – a mijający rok to pokazuje – że jest to produkt najwyższej jakości.” – powiedział opisując zaangażowanie swoich podwładnych generał dywizji Stanisław Czosnek, dowódca 11LDKPanc.


Dla uczczenia pamięci święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z zestawów przeciwlotniczych ZUR 23-2 oddana została salwa honorowa, a orkiestra wojskowa Czarnej Dywizji odegrała „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”. Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów była defilada pododdziałów.

Tekst: por. Krzysztof Gonera
Zdjęcia: por. Krzysztof Gonera, st. chor. sztab. Rafał Mniedło

Święto 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 VII 2019
Wizyta Dowódcy Sił Powietrznych Pakistanu
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Pakistanu
19 VII 2019
Saperzy kolejny raz wracają do ...
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019