..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Saperzy pod ziemią ::..
09 IX 2018

Saperzy pod ziemią

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniach 6-7 września w ćwiczeniu służb ratowniczych pk. „Operacja Ariadna" w sztolniach w Jeleniej Górze udział wzięły wydzielone siły z dwóch Patroli Rozminowania 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.
zdjęcie - Saperzy pod ziemią
Saperzy pod ziemią

Saperzy Patroli Rozminowania (8 saperów z Patroli Nr 23 z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca oraz Nr 21 z 5 Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego) ćwiczyli pod ziemią w korytarzach sztolni, w środowisku dotąd dla nich nieznanym. Ich zadaniem było zlikwidowanie niewybuchów znalezionych przez ratowników medycznych i Straż Pożarną w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej przy udzielaniu pomocy 35 poszkodowanym osobom, pod ziemią gdzie doszło do wybuchu amunicji pozostawionej tam w czasie II WS.

Scenariusz ćwiczenia był bardzo realny ponieważ w Karkonoszach znajduje się dużo takich obiektów podziemnych, gdzie w przyszłości mogą być odnajdywane wybuchowe pozostałości wojenne a takich na Dolnym Śląsku nie brakuje. Saperzy zneutralizowali dwa niewybuchy ze sztolni. Pierwszy to niemiecka mina przeciwpancerna bez zapalnika którą podjął saper ubrany w kombinezon przeciwybuchowy EOD-9 i przeniósł do pojemnika przeciwodłamkowego na przyczepie, drugim przedmiotem wybuchowym był znacznie groźniejszy niewybuch granatu moździerzowego kal. 80mm z uszkodzonym zapalnikiem który saperzy zdalnie (bez dotykania rękoma) za pomocą zestawu hakowo-linowego do bomb umieścili w pojemniku przeciwodłamkowym na pojeździe saperskim TOPOLA S.

Specjalistyczny sprzęt saperski jaki był tu wykorzystywany to m.in. pojazd saperski TOPOLA S, kombinezon ochronny przeciwwybuchowy EOD-9, pojemniki przeciwodłamkowe do transportu niewybuchów, wykrywacze min z georadarem i zestawy hakowo - linowe do bomb. Patrolami Rozminowania dowodzili: z Bolesławca st.chor.szt. Radosław Mazur, z Krosna Odrzańskiego st.chor.szt Grzegorz Kluk. Dzień wcześniej tj. 06.09.2018 Patrole Rozminowania przeprowadziły akcję profilaktyczną dla uczestników ćwiczenia służb ratowniczych, informującą o zagrożeniach ze strony niewybuchów i niewypałów oraz zasad postępowania po ich znalezieniu .

***

Interwencyjne usuwanie niewybuchów, niewypałów oraz przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego jest wykonywaniem zadania bojowego o charakterze ratowniczo - kryzysowym, mającym na celu ochronę życia ludzkiego, mienia, środowiska i przywracanie bezpieczeństwa. Jest realizowane w ramach Systemu Reagowania Kryzysowego resortu obrony narodowej.

Zdjęcia i tekst: st.chor.szt. Radosław Mazur

Saperzy pod ziemią

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 III 2019
Akcja Serce w wykonaniu 8 ...
Po raz ósmy w tym roku 8 Baza Lotnictwa Transportowego wykonała Akcję Serce.
21 III 2019
Podsumowanie działalności DG RSZ za ...
21 marca zakończyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, która odbyła się w 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia DG ...
21 III 2019
Gala sportu wojskowego 2019
26 marca o godz. 11.00 w Klubie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbędzie się Gala sportu wojskowego 2019. Najlepszych sportowców oraz ...
19 III 2019
Wizyta Dowódcy 3. Armii Sił ...
Dowódca 3. Armii Sił Powietrznych USA, stacjonującej w niemieckim Ramstein gen. dyw. John Wood złożył wizytę zapoznawczą w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie