..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Saperzy pod ziemią ::..
09 IX 2018

Saperzy pod ziemią

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniach 6-7 września w ćwiczeniu służb ratowniczych pk. „Operacja Ariadna" w sztolniach w Jeleniej Górze udział wzięły wydzielone siły z dwóch Patroli Rozminowania 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.
zdjęcie - Saperzy pod ziemią
Saperzy pod ziemią

Saperzy Patroli Rozminowania (8 saperów z Patroli Nr 23 z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca oraz Nr 21 z 5 Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego) ćwiczyli pod ziemią w korytarzach sztolni, w środowisku dotąd dla nich nieznanym. Ich zadaniem było zlikwidowanie niewybuchów znalezionych przez ratowników medycznych i Straż Pożarną w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej przy udzielaniu pomocy 35 poszkodowanym osobom, pod ziemią gdzie doszło do wybuchu amunicji pozostawionej tam w czasie II WS.

Scenariusz ćwiczenia był bardzo realny ponieważ w Karkonoszach znajduje się dużo takich obiektów podziemnych, gdzie w przyszłości mogą być odnajdywane wybuchowe pozostałości wojenne a takich na Dolnym Śląsku nie brakuje. Saperzy zneutralizowali dwa niewybuchy ze sztolni. Pierwszy to niemiecka mina przeciwpancerna bez zapalnika którą podjął saper ubrany w kombinezon przeciwybuchowy EOD-9 i przeniósł do pojemnika przeciwodłamkowego na przyczepie, drugim przedmiotem wybuchowym był znacznie groźniejszy niewybuch granatu moździerzowego kal. 80mm z uszkodzonym zapalnikiem który saperzy zdalnie (bez dotykania rękoma) za pomocą zestawu hakowo-linowego do bomb umieścili w pojemniku przeciwodłamkowym na pojeździe saperskim TOPOLA S.

Specjalistyczny sprzęt saperski jaki był tu wykorzystywany to m.in. pojazd saperski TOPOLA S, kombinezon ochronny przeciwwybuchowy EOD-9, pojemniki przeciwodłamkowe do transportu niewybuchów, wykrywacze min z georadarem i zestawy hakowo - linowe do bomb. Patrolami Rozminowania dowodzili: z Bolesławca st.chor.szt. Radosław Mazur, z Krosna Odrzańskiego st.chor.szt Grzegorz Kluk. Dzień wcześniej tj. 06.09.2018 Patrole Rozminowania przeprowadziły akcję profilaktyczną dla uczestników ćwiczenia służb ratowniczych, informującą o zagrożeniach ze strony niewybuchów i niewypałów oraz zasad postępowania po ich znalezieniu .

***

Interwencyjne usuwanie niewybuchów, niewypałów oraz przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego jest wykonywaniem zadania bojowego o charakterze ratowniczo - kryzysowym, mającym na celu ochronę życia ludzkiego, mienia, środowiska i przywracanie bezpieczeństwa. Jest realizowane w ramach Systemu Reagowania Kryzysowego resortu obrony narodowej.

Zdjęcia i tekst: st.chor.szt. Radosław Mazur

Saperzy pod ziemią

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VII 2019
Saperzy powracają do Włocławka
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
16 VII 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym ...
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019