..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Bieg Cross Commando ::..
04 IX 2018

Bieg Cross Commando

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w bazie TB Gamberi w Afganistanie odbył się bieg ku czci komandosów z 62 kompanii specjalnej w Bolesławcu o statuetkę brunatnego Niedźwiedzia Wojtka.
zdjęcie - Bieg Cross Commando
Bieg Cross Commando w bazie TB Gamberi w Afganistanie.

W przeddzień rywalizacji tj. w piątek 31 sierpnia, ksiądz kapitan Przemysław Tur odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich ofiar II Wojny Światowej szczególnie pamiętając o poległych i zmarłych komandosach. W czasie homilii przedstawił zebranym wiele interesujących historii o działalności 62 Kompanii Specjalnej Commando, która była spadkobiercą tradycji 1 Samodzielnej Kompanii Commando.

Równolegle do organizowanego corocznie w Bolesławcu biegu Cross Commando po raz pierwszy na terenie bazy Gamberi w Islamskiej Republice Afganistanu zawodnicy rywalizowali o statuetki „niedźwiedzia Wojtka”, który służył w czasie wojny w Armii gen. Władysława Andersa. Historia ta wywołała żywe zainteresowanie wśród żołnierzy amerykańskich, którzy z niedowierzaniem czytali o misiu - żołnierzu.

Dzięki życzliwości pana ppłk. rez. Andrzeja Żdana, prezesa stowarzyszenia byłych żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando oraz wiceprezesów st. chor. sztab. rez. Bogdana Fijałkowskiego i chor. rez. Andrzeja Kobzdy (pomysłodawców oraz fundatorów nagród)  taki bieg równolegle z biegiem organizowanym w Bolesławcu mógł odbyć się w odległym Afganistanie.

Poprzedzony minutą ciszy, ku czci ofiar II Wojny Światowej bieg, rozpoczął się o godzinie 06.00. Na trasę wyruszyło 80 żołnierzy, którzy w mundurach oraz z pleckami wystartowali do wspólnej rywalizacji. Prawie sześciokilometrowa trasa była bardzo wymagająca: strome podbiegi, wysoka temperatura i kamienista droga. To powodowało, że uczestnicy zmagali się nie tylko z rywalami, ale też z własna słabością.

Po biegu nastąpiła uroczysta dekoracja zwycięzców. Zwycięzcą biegu został kpt. Marcin Kalita. Kolejne stopnie podium należały do kpr. Adriana Jurczaka i sierż. Gabriela Becka. W klasyfikacji kobiet zwyciężyły kolejno: sierż. Stephanie Imler, sierż. Michele Reed oraz sierż. Alexandra Hill.

Sędzia główny zawodów ppłk. Stefan Bednarczyk w imieniu Dowódcy VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego RS w Afganistanie, pułkownika Piotra Kaczmarka, wręczył okazjonalne nagrody: ryngraf 62 KS, statuetki „brunatnego niedźwiedzia”, pamiątkowe medale, emblematy, koszulki oraz certyfikaty.

Długo po zakończeniu zawodów przy napojach i słodkich „polskich krówkach” żołnierze dzielili się wrażeniami z biegu i wspólnie gratulowali sobie ukończenia tej wymagającej rywalizacji.

62 Kompania Specjalna Commando

Tekst. ppłk. Piotr Kobyłecki, kpt. Piotr Olszewski
Zdjęcia: st. kpr. Piotr Tkaczuk, st. sierż. Marcin Kałmuk.

Bieg Cross Commando w bazie TB Gamberi w Afganistanie.
Bieg Cross Commando w bazie TB Gamberi w Afganistanie.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 IX 2018
Walka w terenie zurbanizowanym
Pododdziały z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, uczestniczące w szkoleniu na Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie, wykorzystują każdą okazję, aby doskonalić ...
21 IX 2018
Szkolenie poligonowe 1 Dywizjonu Artylerii ...
Od niemal tygodnia żołnierze 1 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 23 Pułku Artylerii realizują szkolenie poligonowe w Żaganiu. W dniach 19-20 września bateria ...
20 IX 2018
Kolejna zmiana warty w Bemowie ...
20 września w Bemowie Piskim odbyło się uroczyste przekazanie zmiany Międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO
19 IX 2018
Wizyta Attaché Obrony Słowacji
I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jan Śliwka spotkał się dzisiaj ze zdającym i przyjmującym obowiązki na stanowisku ...
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie