..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Bieg Cross Commando ::..
04 IX 2018

Bieg Cross Commando

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w bazie TB Gamberi w Afganistanie odbył się bieg ku czci komandosów z 62 kompanii specjalnej w Bolesławcu o statuetkę brunatnego Niedźwiedzia Wojtka.
zdjęcie - Bieg Cross Commando
Bieg Cross Commando w bazie TB Gamberi w Afganistanie.

W przeddzień rywalizacji tj. w piątek 31 sierpnia, ksiądz kapitan Przemysław Tur odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich ofiar II Wojny Światowej szczególnie pamiętając o poległych i zmarłych komandosach. W czasie homilii przedstawił zebranym wiele interesujących historii o działalności 62 Kompanii Specjalnej Commando, która była spadkobiercą tradycji 1 Samodzielnej Kompanii Commando.

Równolegle do organizowanego corocznie w Bolesławcu biegu Cross Commando po raz pierwszy na terenie bazy Gamberi w Islamskiej Republice Afganistanu zawodnicy rywalizowali o statuetki „niedźwiedzia Wojtka”, który służył w czasie wojny w Armii gen. Władysława Andersa. Historia ta wywołała żywe zainteresowanie wśród żołnierzy amerykańskich, którzy z niedowierzaniem czytali o misiu - żołnierzu.

Dzięki życzliwości pana ppłk. rez. Andrzeja Żdana, prezesa stowarzyszenia byłych żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando oraz wiceprezesów st. chor. sztab. rez. Bogdana Fijałkowskiego i chor. rez. Andrzeja Kobzdy (pomysłodawców oraz fundatorów nagród)  taki bieg równolegle z biegiem organizowanym w Bolesławcu mógł odbyć się w odległym Afganistanie.

Poprzedzony minutą ciszy, ku czci ofiar II Wojny Światowej bieg, rozpoczął się o godzinie 06.00. Na trasę wyruszyło 80 żołnierzy, którzy w mundurach oraz z pleckami wystartowali do wspólnej rywalizacji. Prawie sześciokilometrowa trasa była bardzo wymagająca: strome podbiegi, wysoka temperatura i kamienista droga. To powodowało, że uczestnicy zmagali się nie tylko z rywalami, ale też z własna słabością.

Po biegu nastąpiła uroczysta dekoracja zwycięzców. Zwycięzcą biegu został kpt. Marcin Kalita. Kolejne stopnie podium należały do kpr. Adriana Jurczaka i sierż. Gabriela Becka. W klasyfikacji kobiet zwyciężyły kolejno: sierż. Stephanie Imler, sierż. Michele Reed oraz sierż. Alexandra Hill.

Sędzia główny zawodów ppłk. Stefan Bednarczyk w imieniu Dowódcy VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego RS w Afganistanie, pułkownika Piotra Kaczmarka, wręczył okazjonalne nagrody: ryngraf 62 KS, statuetki „brunatnego niedźwiedzia”, pamiątkowe medale, emblematy, koszulki oraz certyfikaty.

Długo po zakończeniu zawodów przy napojach i słodkich „polskich krówkach” żołnierze dzielili się wrażeniami z biegu i wspólnie gratulowali sobie ukończenia tej wymagającej rywalizacji.

62 Kompania Specjalna Commando

Tekst. ppłk. Piotr Kobyłecki, kpt. Piotr Olszewski
Zdjęcia: st. kpr. Piotr Tkaczuk, st. sierż. Marcin Kałmuk.

Bieg Cross Commando w bazie TB Gamberi w Afganistanie.
Bieg Cross Commando w bazie TB Gamberi w Afganistanie.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego